Barvy ve fotografii: Vše, co potřebujete vědět o černé barvě

Barvy ve fotografii vše, co potřebujete vědět o černé barvě

Černá barva vzniká smícháním všech tří základních barev. Jako by je pohltila. V umění odpradávna vzbuzuje pocity spojené s temnotou, prázdnotou, nebo dokonce zánikem. Zároveň v nás probouzí fascinaci, protože dokáže vytvořit nepostradatelný kontrast a hloubku. Ve světě fotografie jsou tyto vlastnosti jedním z důvodů, proč je černobílá fotografie i po tolika letech stále tak populární.

Černá barva je protikladem bílé, o které jsme si už něco řekli. A jestliže je bílá barva odrazem všech barev spektra, černá naopak ukazuje na jejich úplnou absenci, přesněji řečeno, pohlcuje všechny barvy spektra. 

Barvy ve fotografii, Černá barva, krajina
© Ondrej Čechvala

Je zajímavé, že podobně jako v případě bílé, ani u černé na jejím významu nepanuje úplná kulturní shoda. Naše spojování černé s temnými emocemi je hluboce ovlivněno světem antického Řecka, na jehož pilířích stojí naše civilizace. Řecké dědictví hovoří jasně. Černá byla barvou smrti, temnoty, smutku a truchlení. 

Barvy ve fotografii, Černá barva,
© Ondrej Čechvala

Pokud se však vydáme dál a jižněji, do starověkého Egypta, najdeme poněkud odlišný kulturní kontext. Černá byla barvou boha Osirise, pána smrti, ale také života, znovuzrození a plodnosti. Ani v Číně nemá černá jednoznačně negativní kontext. Je také barvou vody, a v tomto smyslu představuje stabilitu a věčnost.

Barvy ve fotografii, Černá barva, útes na pláži
© Ondrej Čechvala

1. Psychologie černé barvy

I když se v některých kulturách setkáváme s pozitivními aspekty černé barvy, v žádné kultuře není černá nositelkou výhradně pozitivních emocí. Můžeme tedy říci, že emoce spojené s černou jsou především emoce smutku, ztráty a smrti. V některých kulturách se tato barva nosí nebo používá při pohřbech a rituálech spojených s odchodem.

Černá také vyvolává asociace spojené s neznámemtajemnem. Je to barva noci, skrytosti a temnoty, kterou nejsme schopni uchopit a rozpoznat. Nikdy nevíme, co se ve tmě skrývá, a proto v nás vyvolává pocity nejistoty a strachu.

Barvy ve fotografii, Černá barva, kůň silueta
© Ondrej Čechvala

Černá ale bývá spojována i s elegancí a jednoduchostí. Může vyvolávat pocit vážnosti, serióznosti a prestiže. Vzpomeňte si na černé roucho, které nosí soudci, nebo na černé oblečení, které se nosí při zvláštních příležitostech. Nebo černý pásek v bojových uměních, který zde značí dosažení vysoké úrovně umění.

Barvy ve fotografii, Černá barva, starý dům
© Ondrej Čechvala
Barvy ve fotografii, Černá barva, světla v noci
© Ondrej Čechvala

2. Užití černé barvy v marketingu a designu

V marketingu a designu bychom měli s černou nakládat opatrně. Na jedné straně může černá vyvážit příliš živé barvy, na straně druhé může být zahlcující a vyvolávat negativní emoce. Černá je barva, která dokáže sdělit hodně i v malém měřítku. Lépe proto poslouží jako barva doplňková, a ne primární. 

V marketingu a designu funguje osvědčená kombinace černé a bílé nebo černé a zlaté.

Například loga společností Nike, Wikipedie nebo The New York Times svým strohým použitím černé a bílé komunikují serióznost a důvěryhodnost. U značky Chanel, která také využívá jednoduchého kontrastu černé a bíle najdete i kombinace černé a zlaté, která navozuje pocit luxusu či elegance.

Barvy ve fotografii, Černá barva, věž v mlze, minimalismus
© Ondrej Čechvala, Radu o minimalistickém použití černé můžete snadno aplikovat i na fotku.
Barvy ve fotografii, Černá barva, minimalismus, ostrov ve vodě
© Ondrej Čechvala

3. Černá barva v umění

Černou dobře známe už z prehistorických maleb. Pravěcí tvůrci velice umně využívali černý pigment při jeskynních malbách. Ze stručného výčtu nelze vynechat ani staré Řeky, kteří na hliněné nádoby začali kreslit černé siluety postav a sofistikované dekorace. Podobný efekt používají fotografové dodnes, když fotografují siluety v silném protisvětle.

Barvy ve fotografii, Černá barva, Psykter (5. století př. n. l.)
Psykter (5. století př. n. l.)

Ve středověku se černá barva používala především k zobrazování zla a hříchu. I zde existovaly výjimky. Známým příkladem je řád benediktinů, kteří se začali oblékat do černé na znamení prostoty a pokory, aby se odlišili od cisterciáků, jejichž bílé hábity byly považovány za symbol marnivosti a pýchy.

Ve španělské tradici 19. a 20. století vznikla některá z nejsilnějších protiválečných děl všech dob a dominantní v nich byla právě černá. I zde byla použita jako symbol zla a hříchu, ale v obráceném sociokulturním kontextu. 

Goya ve svých Černých obrazech zahaluje do černé barvy církev a zobrazuje tak zlo páchané španělskou inkvizicí

Barvy ve fotografii, Černá barva, francisco goya
Dva staříci jedí polévku. Francisco Goya (1819-1923)

Goyův následovník, Pablo Picasso, zase na svém děsivém obraze Guernica zobrazuje univerzální hrůzu, kterou vyvolává válka.

Barvy ve fotografii, Černá barva, pablo picasso, Guernica
Guernica. Pablo Picasso (1937) 

My fotografové se můžeme dobře poučit z použití černé barvy dalším velikánem dvacátého století, Henrim Matissem. Matisse rafinovaně používal jednoduché černé tahy štětcem, aby do svých obrazů vnesl ostrý kontrast a pocit napětí.

Barvy ve fotografii, Černá barva, henri matisee
Tři Koupající Se. Henri Matisse (1907)

4. Jaké barvy se hodí k černé?

Stejně jako bílá je i černá univerzální barvou, která se hodí ke všem ostatním barvám. Záleží jen na vás, co s ní chcete komunikovat.  

Jednou z nestárnoucích kombinací je černá a červená. Tato kombinace vyjadřuje vitalitu, sílu a vášeň. Je taky vizuálně velice výrazná, a pokud chcete svou fotkou upoutat, tohle bude ta správná volba.

Barvy ve fotografii, Černá barva, kontrast červená a černá
© Ondrej Čechvala

Snad nejznámější je další nadčasová kombinace – černá a bílá. Tyto dvě barvy jsou ze své podstaty v kontrastu. Vyrovnaným poměrem těchto barev dosáhnete blažené rovnováhy (Jin a jang).A když do hry zapojíte navíc světlo, vytvoříte velmi dynamickou fotku.

Barvy ve fotografii, Černá barva, kontrast černá a bílá
© Ondrej Čechvala

Jednou z dalších variant je kombinace černé a zlaté. Navodíte tak pocitu luxusu, bohatství, elegance a jakési tajemnosti. Zajímavé je, že na středověkých obrazech se tato kombinace používala jako souboj protikladů. Černá byla symbolem ďábla, hříchu, a zlatá symbolem božského světla, které osvětluje temnotu.

Barvy ve fotografii, Černá barva, kontrast zlatá a černá
© Ondrej Čechvala

V našem seriálu si postupně představíme všechny základní barvy a projdeme si každý jejich aspekt od historie až po psychologii.

Přečtěte si zajímavosti o bílé barvě nejen z oblasti fotografie.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorOndrej Čechvala

Fotka mě baví i živí. Buď mě potkáte s foťákem na svatbě, nebo se toulat někde po světe. Od polárního kruhu až po rovník. Domov mám všude, kde najdu člověka s úsměvem. Rád pak sbírám příběhy lidí a míst, které skládám do dlouhodobějších sérií. Něco z toho najdete na mých stránkách.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *