7 tipů, jak vylepšit černobílé fotografie

7 tipů, jak vylepšit černobílé fotografie

Černobílé fotografie umí vykouzlit speciální atmosféru a náladu. I proto stále mají spoustu příznivců. Jenže ne vždy vypadá snímek tak, jak si představujeme. Stačí přitom jen dodržet několik jednoduchých pravidel a černobílé fotky získají mnohem větší kouzlo.

Na rozdíl od barevných snímků pracují černobílé fotografie s poněkud odlišnými výrazovými prostředky. Právě ty jim pomáhají dodat lepší atmosféru a působivost. Při jejich focení i úpravách se proto vyplatí postupovat trochu jinak než u barevných fotek.

Dívejte se černobíle

Představit si svět na sto procent v černobílé není nic jednoduchého. Postupně se sice naučíte vnímat, jak by fotografovaná scéna mohla v černobílé vypadat, ale přepnout oči do monochromatického režimu zkrátka nejde.

Zvládne to však leckterý moderní fotoaparát, a tak můžete bez obav fotit do barevného RAWu a zároveň záběry v hledáčku a na displeji sledovat černobíle. Umožňuje to funkce černobílého náhledu v nastavení fotoaparátů. Díky ní hned vidíte, jak by fotografie vypadala v černobílé a zároveň ji později můžete zpracovat jako barevnou.

Vsaďte na jednoduchost

Černobílým fotkám sluší jednoduchost a minimalistické pojetí. Abyste jej získali, zbavte se všech nepotřebných a rušivých prvků v obraze. Čím lépe se toho zhostíte, tím více vynikne fotografované téma.

Hlídejte si také, aby pozadí zůstalo čisté a kompozice jasná a zřetelná. Pokud je fotografovaná scéna komplikovaná, zjednodušte ji – posuňte se blíž, udělejte větší výřez. Soustřeďte se na jeden hlavní objekt a snáze se vám podaří, že fotografie bude čitelná a esteticky přitažlivá.

Jak vylepšit černobílé fotografie: minimalistická fotka letících ptáků.
K vizuálně zajímavým snímkům někdy stačí zachytit jen opravdu málo.
Canon EOS 1000D, EF 50mm f/1.8 II, 1/100 s, f/4.5, ISO 200, ohnisko 50 mm

Nezapomeňte na černou ani na bílou

Pokud nechcete aby vaše snímky působily mdle, ujistěte se, že obsahují jak zcela černou, tak jasně bílou barvu. Může jít klidně o menší plošky. I ty ale zajistí, že fotka nebude působit jen jako směsice různých odstínů šedé.

Zdá se to jako drobnost, ale někdy je to přesně to, co dodává černobílým fotkám šmrnc.

Jak vylepšit černobílé fotografie: fotka využívající orámování hlavního motivu pomocí černé a bílé.
I když je ústřední motiv květiny v okně na snímku v šedé barvě, je to právě orámování pomocí černé a bílé, které mu dává vyniknout.
Canon EOS 100D, EF-S24mm f/2.8 STM, 1/50 s, f/2.8, ISO 800, ohnisko 24 mm

Vyhledávejte tvary a struktury

Černobílé zpracování fotografií krásně podporuje různé textury nebo vzory. A hodí se i ke geometrickým tvarům a liniím. Ostatně je to přesně to, co vám z obrazu zbude, když si z něj odmyslíte barvy.

Všímejte si proto předmětů a scenérií, které výrazné tvary nebo struktury obsahují, a využijte je k fotografování.

Jak vylepšit černobílé fotografie: využití odrazu ve vodě a textury betonového chodníku.
Textura betonového chodníku v černobílé úpravě s vysokým kontrastem výrazně vyniká a dodává snímku specifický ráz.
Sony A7, FE 35mm f/2,8 ZA Sonnar T, 1/100 s, f/11, ISO 400, ohnisko 35 mm

V černobílé je vysoký kontrast zásadní

Pokud ve snímku potlačíte barvy, musíte si najít jiné výrazové prostředky. Jedním z nich je kontrast. A právě vysoký kontrast bývá v černobílé mnohdy mimořádně působivý. Černobílá fotografie unese znatelně výraznější kontrast než barevná.

Snažte se o to, aby se světlé a tmavé plochy ve snímku doplňovaly. Podpořením tmavých částí při úpravách v Zoner Photo Studiu zdůrazníte ty světlé a naopak.

Zatímco v barevné fotografii vám pro rozlišení ploch a předmětů stačí poskládat vedle sebe odlišné barvy, například fialovou a zelenou, v černobílé se tyto barvy mohou slít do stejného tónu. Proto je důležité soustředit se spíš na světlost a tmavost fotografované scény. Mluvíme pak o tonálním kontrastu.

Jak vylepšit černobílé fotografie: snímek s výrazným kontrastem.
Výrazný kontrast a mírné podexponování snímku umožňují zachovat strukturu jinak docela jasného nebe a zároveň nechávají vyniknout drobné postavě v mohutné scenérii.
Sony A7, FE 35mm f/2,8 ZA Sonnar T, 1/200 s, f/5.6, ISO 100, ohnisko 35 mm

Využijte stínů a dramatického nasvícení

S dosažením vysokého kontrastu vám pomůže vhodné osvětlení. Ostré stíny za letního dne, výlohy zářící do noci nebo paprsky slunce pronikající skrze okna do tmavé místnosti – to jsou jen některé příklady situací, kdy vám bude světlo pomocníkem při honu na černobílé fotografie.

Všímejte si proto stínů, které světlo vytváří. Zkuste fotku mírně podeexponovat, ztmavit tím stíny a zároveň dodat zřetelnější strukturu do světlých částí fotografie.

Jak vylepšit černobílé fotografie: využití světla a stínů.
Pruh světla, který prochází mezi domy, přímo osvětluje postavu vycházející z domu a navádí tak divákovo oko tím směrem, kterým se má na fotografii koukat.
Sony A7, FE 28 mm F2, 1/320 s, f/7.1, ISO 100, ohnisko 28 mm

Rozšiřte paletu odstínů šedé

Stejně jako snímek obsahující pouze tóny šedé působí mdle, tak i fotce složené jen z černé a bílé něco chybí. Zajímavé snímky vzniknou, když se vám podaří ukořistit opravdu širokou paletu tónů, postupně od černé až po bílou. Fotografii tak dodáte hloubku a plastičnost.

Jak vylepšit černobílé fotografie: fotka využívající řadu odstínů šedé.
Široké spektrum odstínů šedé a jemně rozptýlené světlo po sloupech budovy dodávají fotce plastický dojem. Výraznější černé plochy pak poskytují záchytné body v prostoru a pomáhají v něm vytvořit hloubku.
Canon EOS 1000D, EF 50mm f/1.8 II, 1/50 s, f/4, ISO 400, ohnisko 50 mm

Černobílé fotky stojí zejména na tonálním kontrastu, silné kompozici a práci se světlem. Svým způsobem je potřeba si je „nakoukat“ – ať už vlastním fotografováním nebo studováním snímků významných fotografů, kteří s černobílou fotografií pracovali.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorDáša Husárová

Nejraději fotím v ulicích, chci se v nich ztratit, abych viděla. Neopakovatelné v každodenně se opakujícím. Malé příběhy, kousky lidí. Pátrám po světle - v městech, lesích i tvářích. Kromě webu www.asasarova.com, mě najdete i na blogu vtichulisky.tumblr.com.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *