Zasněné fotky? 5 tipů, jak je v ZPS X snadno vytvoříte

Vyfotit jemné zasněné fotografie se nemusí podařit hned, obzvláště nemáte-li u sebe tu správnou fotovýbavu. Ortonův efekt ale můžete vytvořit později během editace v postprocesu. Ukážeme vám, jak tuto techniku aplikovat i do svých fotek a vytvořit tak krásné romantické snímky. 

Možná se i vám občas stává, že v hledáčku foťáku vypadá vše dokonale, ale po zmáčknutí spouště se původní kouzlo ze snímku vytratí. Jednou z příčin může být nedostatek světla. Víte v čem spočívá princip zasněného efektu kanadského fotografa Michaela Ortona? Jde o prolnutí dvou snímků, kdy je jeden snímek zaostřený a exponovaný správně a druhý snímek je proti tomu mírně přeexponovaný a rozostřený.

V Zoner Photo Studiu X najdete mnoho nástrojů, díky kterým uděláte rychle a jednoduše z nudného záběru doslova snovou fotku. Pomohou vám moduly VyvolatEditor

Objevte kouzlo opravdové HDR fotografie

Po počátečních opravách vad foťáku a objektivu pravděpodobně vyladíte ještě kompozici pomocí Ořezu (C) či Srovnání linií (K). Vyberete Barevný styl: černobílý, barevný nebo HDR. Upravíte Bílou, Expozici, Stíny a další detaily. A romanticky zasněný efekt? Ten do svých fotek dostanete několika způsoby.

1. Přechodový filtr

Velmi jednoduchýrychlý nástroj, který najdete v modulu Vyvolat. Použitím Přechodového filtru (G) dostanete do fotky více světla, jehož intenzita může pozvolna narůstat. Výhodou je, že si můžete nastavit i libovolnou barvu. Fotku tak můžete ladit do teplých nebo chladných odstínů.

přechodový filtr

V této fotografii jsme použili odstín oranžově zapadajícího slunce. Tažením myší přidejte Přechodový filtr do fotografie a zvolte požadovanou barvu. Nastavte režim Závoj, který pod filtrem nechá prosvítat původní fotografii. Sílu přechodu upravíte táhlem Intenzita.

Do fotky jsme přidali Přechodový filtr a zvolili oranžovou barvu. Použili jsme režim Závoj. Květiny působí jemněji, skoro jako z pohádky.

Tažením myši můžete přechod různě natáčet či měnit šířku přechodu. Když jste s efektem spokojeni, klikněte na zelené tlačítko Zavřít

2. Efekt Záře

Další ze způsobů, jak svým fotkám dodat zasněný nádech je efekt Záře v modulu Vyvolat. 

efekt Záře
Jednotlivými parametry si zkuste posouvat z jedné strany do druhé. Tak uvidíte, jak které táhlo ovlivňuje vaši fotku. 

Tento efekt vynikne nejlépe na fotkách se zdrojem světla, nebo světlými plochami. Při editaci svatebních fotek to může být váš nový nejlepší přítel. 

3. Odstranění oparu

V modulu Vyvolat tuto funkci najdete v sekci Expozice a jak název napovídá, s jeho pomocí můžete ze svých fotek odstranil nežádoucí zamlžení a opar. 

odstranění oparu

Posunutím táhla opačným směrem, fotce naopak opar přidáte a vznikne vám zasněný efekt v míře, jakou si sami zvolíte. 

4. Tilt-shift efekt

Pokud efekt nevytvoříte rovnou Tilt-shift objektivem, který není zrovna nejlevnější, lze využít nástroj Tilt-shift (Shift+F)Editoru v Efektových nástrojích. Pracuje na principu částečného rozmazání obrazu, kterým simuluje hloubkou ostrosti. Nástroj ocení i lidé, kteří nevlastní objektiv s nízkým clonovým číslem. 

Tímto způsobem vytvoříte mimo jiné i bokeh. Musíte jen dát pozor, aby rozmazání bylo v takových místech, ve kterých chcete, a nezasahovalo do objektu, který má být ostrý. 

Určitě chcete, aby vše působilo přirozeně a tak hledejte odkud přichází světlo. Přeci jen zasahujete do původního snímku a měníte nejen jeho barvy, ale spolu s ním i jeho rozptyl.

tilt-shift efekt

Sami si můžete posuvníkem Rozmazání zvolit, jak moc chcete vybranou část rozmazat. Čím bude číslo větší, tím více se bude část fotky pomocí světla rozmazávat. To můžete ještě zdůraznit pomocí posuvníku Intenzita odlesků.

Tilt-shift efektem se zaměříte na důležitý moment. 

5. Odlesk objektivu

Na závěr můžete vyzkoušet Odlesk objektivu (Shift+R), který také najdete v Efektových nástrojích. Fotku prozáří a dodá ji krásně snovou atmosféru.

odlesk objektivu
Fotka vysoké trávy s nepřímým zdrojem světla, do které jsme dodali efekt Odlesků objektivu. Můžete zvolit jeho velikost, odstín, ale i prvky, které se mají zobrazit. 

V této fotografii není přímý zdroj světla, ale přidaný Odlesk objektivu jí dodá pocit zářivého slunce jako ze sna. Z doplňujících nastavení jsme ponechali Paprsky světla, Zdroj světla, Odlesk světla, Duhový prstenec a Doplňující korony. Je ale na vás, co ve fotce ponecháte. 

Jelikož je na vysoké trávě stín vlevo, zvolili jsme zdroj světla do horního pravého rohu. Odstín jsme použili na rozhraní modré a fialové barvy, protože v kombinaci s modrým pozadím vytváří hezký kontrast.

Zasněných fotografií můžete docílit mnoha způsoby: ať již rovnou při focení, například focením přes sklo, nebo až při následné úpravě v Zoner Photo Studiu X. To nabízí mnoho možností, jak si vyhrát se světlem a hloubkou ostrosti, která dodává fotce jemnost.

Další tipy, jak můžete vytvořit efekt zasněných fotek jsme pro vás připravili ve videu. 

Chcete vyzkoušet některý z těchto efektů na svých fotografiích? Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma se všemi funkcemi bez omezení a pusťte se do úprav.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *