Podzimní aktualizace 2022: Nativní podpora RAW, individuální nastavení, plný náhled a další novinky

Podzimní aktualizace 2022 Nativní podpora RAW, individuální nastavení, plný náhled a další novinky

S příchodem podzimu je tu pravidelná dávka novinek v aktualizačním balíčku ZPS X. V Jarní aktualizaci jsme zkrášlovali zevnějšek, u této aktualizace jsme se zaměřili na vnitřek, ale ani vizuál jsme neopomenuli. Snad vás potěší uživatelská zlepšení, díky kterým bude úprava fotografií zase o něco příjemnější. Přečtěte si, co nového v programu najdete.

Nová nativní podpora RAWů

Dokonale věrné barvy! Nativní podpora RAWů pro vás znamená, že již nebudete potřebovat podporu dalšího programu, tedy žádný DNG konvertor. Dali jsme si opravdu záležet a s novou aktualizací přinášíme podporu pro všechny mainstreamové FF bezzrcadlovky a řadu dalších fotoaparátů, a neustále přidáváme další a další modely. Je to trochu mravenčí práce, každý foťák nám musí projít doslova pod rukama, ale věříme, že tuto “maličkost” oceníte. Nyní budou vaše fotky ve formátu RAW doslova hrát všemi barvami. 

Podzimní aktualizace 2022

Plný náhled: Více místa pro vaše fotky 

Tato vychytávka rozšiřuje nabídku režimů, které máte k dispozici pro práci s fotkami. V tomto zobrazení využijete maximální prostor vašeho monitoru pro práci s jednou nebo více fotkami současně. Také jsou zde, na rozdíl od modulu prohlížeče, k dispozici stále všechny funkce programu i všechny panely, které si můžete zobrazit pouhým najetím myši. Režim Plný náhled funguje v modulech Správce i Vyvolat a přechází se do něj prostřednictvím Shift + Enter.

Podzimní aktualizace 2022

Zobrazení Metadat pomocí Tokenů 

Přinášíme vám jednodušší způsob vkládání metadat k vašim fotografiím v okolí fotek, náhledů a nebo třeba při hromadném přiřazování informací. Už si nemusíte hrát na programátora, abyste pomocí formátovacích řetězců dostali ke snímku požadovaná data. Představujeme přehledné buňky, kterým říkáme tokeny, tak aby bylo nastavení intuitivnější a rychlejší. 

Přizpůsobte si zobrazení každé složky

Nastavte si pro každou složku zobrazení, které Vám vyhovuje. Řazení a zobrazování snímků nyní můžete nastavit pro každou složku samostatně. Snadno si tak nastavíte, zda chcete zobrazit například podsložky nebo je řadit obráceně než zbytek souborů. Složku si prostě přizpůsobíte svým potřebám. 

Podzimní aktualizace 2022

Rychlejší vyhledávání a upravování 

Nově jsme v Zoner Photo Studiu X přidali režim průzkumníka i do modulu Vyvolat, a to pro vás znamená ušetření pár kliknutí. Můžete procházet mezi fotkami pouhým dvojklikem, označovat více fotografií najednou a pak je současně i upravovat. Nemůže to být snazší.

Sdílená alba v Zoneramě

Společenská akce s velkou účastí si vyžaduje sdílené album, kam můžou přispívat všichni účastníci. Nově můžete v rámci Zoneramy sdílet svá alba rodině, přátelům či kolegům a oni jako uživatelé Zoneramy mohou také přidávat fotografie do sdíleného alba.  

Podzimní aktualizace 2022

Další novinkou je možnost nahrávat videa v 2K a 4K rozlišení a využívat úsporný AV1 kodek pro každého uživatele (dříve dostupné pouze pro prémiové uživatele).

Další vylepšení pro plynulejší používání

V rámci rozhraní programu jsme pro vás zjednodušili přepínání režimů nebo přidali vertikální posun pro filmový pás. Tisknout fotografie je nyní efektivnější, sami si díky pozicování fotky a natočení papíru podle orientace fotky zvolíte, co na vytištěném obrázku budete mít. 

A v modulu Video jsme vám přidali pomocníka pro náhradu chybějících zdrojů v projektu, takže už není potřeba projekt skládat od znova. 

Zkuste si novinky sami

Teď už stačí jen zapnout Zoner Photo Studio X a novinky si vyzkoušet. Pokud ho ještě nemáte, nezapomeňte, že si ho můžete vyzkoušet na 7 dní zdarma

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (10)

 1. Dobrý den, jen taková blesková poznámka čerstvě po instalaci podzimní aktualizace. Všiml jsem si, že po přepnutí z modulu Editor nebo Vyvolat zpět do Správce je vždy zobrazen režim Náhled místo Průzumníka, na který jsem byl zvyklý. Uvítal bych, kdyby toto přepnutí probíhalo do předchozího stavu před úpravou, nebo (ideálně) byla podoba Správce po přepnutí volitelná.

  1. Zdravíme Vás, Tomáši,
   moc Vám děkujeme za poznámku. Tohle není úplně chtěný stav. Zadali jsme to „klukům“ na opravu, tak s námi mějte ještě chvilku trpělivost, než odladíme všechny mouchy:-)
   Přejeme Vám mnoho parádně upravených snímků bez nechtěných much:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

 2. Zdravím, po dnešní aktualizaci funguje přepínání do Správce bez problémů. Díky 🙂

  1. Zdravím Vás, Tomáši,
   děkujeme za report. Není nad spokojené zákazníky, kdyby něco, dejte vědět.
   Přejeme Vám mnoho úžasně upravených fotek:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

 3. Dobrý den,
  plánujete reinkarnaci nebo zmrtvýchvstání aplikace Zonerama pro Android?

  1. Zdravíme Vás, Michale,
   díky za Váš dotaz. Těší mě, že Vás aplikace zajímá, nicméně Vás asi nepotěším, o reinkarnaci zatím neuvažujeme. Nicméně editor stále rozvíjíme, pokud jej nemáte, stáhnout si jej můžete zde: zoner.cz/download:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

 4. Dobrý den.
  Plný náhled je věc, na kterou jsem dlouho čekal. Díky za něj. Mám jen jednu poznámku. Protože používám dva monitory a ZP X mám na levém, tak je pro mne celkem problém najet myší přesně na rozhraní obou monitorů, aby mi vyjelo okno nástrojů. Dala by se k tomuto třeba přiřadit ještě i klávesa? Případně mít možnost mít okno nástrojů trvale zobrazené na druhém monitoru. Předem díky za odpověď.

  1. Zdravím Vás, Miloši,
   jsem ráda, že jsme Vám aktualizací udělali radost. Předala jsem Váš námět naší podpoře. Nemůžu nic slíbit, ale třeba se s nějakou z dalších aktualizací dočkáme:-)
   Přeji příjemné upravování fotografií v plném náhledu:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

 5. Zdravím. Jsem potěšen vašim editorem a měl jsem ho moc rád… ale díky technice a mých požadavků jsem přešel na Apple a nevyužívá vašeho editoru díky tomu, že není pro Apple
  I tak Vám přeji mnoho spokojených klientů a zákazníku Josef 🙂

  1. Zdravím Vás, Pepino,
   neskutečně mě mrzí, že kvůli technice ztrácíme věrného zákazníka. Kdyby Vám bylo smutno, můžete zkusit instalaci ZPS X na virtuální disk, návod máme zde: https://www.milujemefotografii.cz/jak-rozjet-zoner-photo-studio-na-macu
   Přeji Vám mnoho krásných fotek s jablky i bez nich:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *