Galerie na web: zkuste Zoneramu

Obrazová galerie je doplňkem téměř každé webové stránky. Její vytvoření je pro zkušeného programátora práce, která zabere hodně času a pro méně zkušené je to taková vyšší programátorská. S galerií Zonerama si ušetříte práci i čas a výsledek bude stát za to. Během pár kliknutí tak na svém webu vytvoříte obrázkovou galerii jako od profíka.  

Vizuální prezentace je důležitá součást komunikace se svými čtenáři. Prostřednictvím jedné z funkcí sdílení galerie Zoneramy (pro uživatele s licencí Zoner Photo Studia X nebo Zonerama Premium)  můžete snadno a jednoduše dodat svým stránkám moderní a atraktivní prvek. Stačí jen Ctrl+c, Ctrl+v a drobná uživatelská nastavení pomocí zatržítek.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

HTML kód

Již jste ve fázi, kdy jste majitelem webové stránky a v její administraci potřebujete konkrétní stránku obohatit o fotoalbum. V pravém horním rohu alba kliknete na symbol sdílení a vyberete HTML galerie.

Otevře se vám dialogové okno s vygenerovaným jedinečným kódem pro vybrané album. Tento kód si zkopírujete do schránky pomocí tlačítka v pravém rohu textového pole. Kód si můžete označit i myší a zkopírovat pomocí kláves Ctrl+C. 

Dialogové okno s vygenerovaným kódem galerie.

Vygenerovaný kód vašeho alba můžete vložit na jakoukoli stránku, ale pokud byste jej chtěli ochránit proti nevyžádanému použtí, aktivujte zatržítko Povolit jen pro domény. Toto nastavení je bezpečnostní prvek, díky němuž bude kód fungovat pouze na adrese, kterou si zde zadáte.

Administrace webové stránky

V administraci své webové stránky je nutné využít editor pro jazyk HTML. Obvykle je zde text zobrazen a doplněn o kódy, které určují, jak bude stránka reálně vypadat. 

Sem vložíte zkopírovaný kód ze schránky prostřednictvím známého Ctrl+V a máte hotovo.

Podoba webové administrace WordPress.

Nastavení zobrazení

Album bude na stránkách ve výchozím nastavení zobrazené se všemi fotkami. Vy si nyní můžete libovolně upravit jeho vzhled dle vašeho vkusu. 

Po stisknutí tlačítka Upravit prvek, vpravo nahoře nad galerií, se vám rozbalí nabídka pro úpravu zobrazení alba. Vyberte hned první Možnosti HTML galerie. 

Možnosti HTML galerie, karta Obecné.

Otevře se vám dialogové okno se čtyřmi záložkami.

 • Na listu Obecné si nastavíte základní parametry zobrazení alba, jako jsou: výška prvku, složka, ze které se budou načítat fotky, zarovnání, písmo aj.
Možnosti HTML galerie, karta Obecné.

Na svých stránkách můžete jedním kódem zobrazit jedno nebo všechny alba prostřednictvím rozbalovacích seznamů v sekci Zdroj.

 • Na záložce Řazení si nastavíte, jaké zobrazení alb nebo fotek pro stránku preferujete. Můžete si zvolit podle nastavení v Zonerama albech anebo Vlastní, kde můžete volit podle Názvu, Data vytvoření, Data změny, či pořízení, a to vše vzestupně či sestupně.

Pro nastavení řazení fotek jsou možnosti volby totožné.

 • Pomocí záložky Rozložení nastavujete např. rozložení fotek, zda budou fotky zobrazené v řádcích, sloupcích, anebo jako malé čtverečky, dále velikost fotek či mezery mezi nimi. Můžete si zde nastavit zobrazení ovládacích prvků, jako jsou možnosti stažení, filtrování a metadata. Nakonec si zde můžete nastavit i autorskou ochranu prostřednictvím vloženého vodoznaku. 
Záložka Rozložení
 • Na poslední záložce Pokročilé nastavíte zobrazení Přihlášení. U této volby dávejte pozor. Jestliže skryjete tlačítko přihlášení, a budete chtít změnit nastavení vložené galerie, musíte být přihlášeni ve stejném prohlížeči ke svému Zonerama albu. Dále zde můžete změnit jazyk, velikost rámce, či nastavit URL. 

Volba zobrazení je jen na vás. My jsme si pro vás připravili tahák, ve kterém najdete, jak budou vaše stránky vypadat, při využití konkrétních nastavení.

[Infografika]: Nastavení galerie na vašem webu
Může se stát, že se něco nepodaří. Pak nezoufejte, není nic jednoduššího, než si kód vygenerovat znovu (viz. obrázek Dialogové okno s vygenerovaným kódem galerie) a zkusit to ještě jednou. Zonerama album si můžete jednoduše založit on-line nebo jej zkuste s editorem Zoner Photo Studio X, který můžete zkusit na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí.

Jak bude vypadat galerie na vašich stránkách?

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (4)

 1. Funguje to perfektně. Jen v případě, že na svou webovou stránku přidám např. složku, která obsahuje 10 alb, neumím provést to, aby byla např. 4 alba vedle sebe. Pořád mám vedle sebe jen dvě. U fotek v albu už to ale jde. Nedalo by se s tím něco udělat?

  1. Dobrý den, Jirko,
   mám radost, že využíváte alba Zoneramy a tuto skvělou funkci. Zobrazování alb tuto možnost nastavení zobrazení nemá, ale předám Váš tip pro zlepšení našim klukům z vývoje. Rozhodně je to dobrý tip, za který vám děkuji.
   Přeji Vám mnoho krásných alb na vašem webu:-)
   Eva | Redakce Milujeme fotografii

 2. Galerii na webu mám vytvořenou, ale vytvoření HTML galerie je prémiová a tedy zřejmě placená funkce. O tom ale v článku není ani slovo, což je poněkud klamavé sdělení. Předpokládal bych, že uživatel, který si zaplatil již několik předcházejích verzí včetně té poslední před ZPS X, by k této funkci mohl mít přístup, třeba i proto, že poslední možnost vytvořit webovou galerii pro vlastní webovou stránku byla v PhotoStudiu 17.

  1. Zdravím vás, Dane,
   mám radost, že jste našim věrným uživatelem Zoner Photo Studia 17. Musím vám dát za pravdu, informace o tom, že je tato funkce pro uživatele s licencí ZPS X a prémiové účty Zoneramy v článku chybí. Do článku jsme ji doplnili. Děkujeme vám.
   Přeji vám mnoho vydařených fotografií:-)
   Eva | Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *