Pochlubte se světu – jak pracovat s galerií Zonerama

Zonerama slouží všem fotografům, kteří chtějí prezentovat své snímky na internetu, sdílet je ve vkusně vytvořeném prostředí mezi svými přáteli, rodinou i známými, napříč celým digitálním světem. Propojena je i přes samotné Zoner Photo Studio nebo androidí aplikaci. My se však nejprve podíváme na úplné základy práce se Zoneramou. 

Zoner Photo Studio dovoluje přímo ze svého prostředí nahrávat snímky na různé weby i sociální sítě nebo například vytvořit galerii HTML, kterou si pak můžete nahrát na vlastní webové stránky. Jednou z možností, a to velmi pohodlnou, je využití galerie Zonerama. Zonerama je online fotografická galerie, která je dostupná zdarma a bez omezení na počet fotografií, jejich rozlišení či velikost.

Pohled do vybrané galerie fotografa na Zoneramě.

Jak založit účet na Zoneramě

Vytvoření účtu na Zoneramě je otázkou několika málo minut. Na úvodní stránce galerie – zde – stačí poklepat myší na tlačítko Vytvořit účet.

Úvodní stránka galerie Zonerama.

Dostanete se tak k přihlášení k Zoner účtu. Jestliže jste již majitelem Zoner účtu, pak stačí vyplnit potřebné údaje (e-mail a heslo) a poklepat na tlačítko Přihlásit.

Přihlášení se či vytvoření nového Zoner účtu.

Nevlastníte-li Zoner účet, pak poklepejte myší na Vytvořit nový Zoner účet. Do připraveného pole vyplňte svůj e-mail a stiskněte Odeslat. Za několik okamžiků vám bude doručen e-mail na adresu, kterou jste zadali. V e-mailu naleznete odkaz, který vás nasměruje k Nastavení galerie, tedy k zadání jména a adresy galerie a vytvoření hesla.

Nastavení galerie. Jste-li hotovi, poklepejte na tlačítko Nastavit.

Upravte si profil

Nyní můžete začít tvořit svou vlastní galerii. Ta zatím neobsahuje žádné fotografie (na rozdíl od té naší, na které celý postup ukazujeme). Má však vytvořené složky Veřejná albaSkrytá alba (Cloud pro tentokrát vynecháme a budeme se jím zabývat v některém z pozdějších textů).

K nahrání prvních fotografií stačí jednoduše poklepat na tlačítko Nahrát fotky (na modrém horním pruhu, postup probereme v závěru textu). Ještě před vlastním nahráváním se však podíváme na volbu Upravit profil vpravo nahoře.

Zobrazení vašich veřejných a skrytých alb, nahrání fotografií či úprava profilu.

Úprava profilu fotografa.

Poklepáním na čtvercový obrázek vlevo můžete nahrát svou novou profilovou fotografii. Dvě políčka vpravo obsahují údaje, které jste zadávali při vytváření galerie – její jméno a adresu. Do bílého pole pod profilovou fotografií můžete přidat krátký popisek (je na vás, zda o galerii, fotografiích nebo o sobě jako autorovi).

Dvě ikonky vpravo slouží k nahrání úvodní fotografie galerie nebo k využití již nahraných snímků pro vytvoření „běžícího pásu“. Výběr použitých snímků do tohoto pásu přitom můžete sami ovlivnit:

Nastavení běžícího pásu fotografií.

Pod úvodní fotografií se nachází složky s jednotlivými alby. Přednastavená jsou Veřejná albaSkrytá alba. Sami si však můžete vytvářet alba nová a každému z nich můžete zadat vlastní název (ikona s tužkou). Nastavit můžete také to, zda bude album veřejné, či skryté (ikona oka), můžete ho také zabezpečit heslem (ikona s visacím zámkem), nebo jej celé smazat (odpadkový koš).

Tip: Pracujte citlivě se snímky, které nejsou určeny pro veřejnost, hlídejte si, která alba budou skrytá a která zabezpečíte heslem. V některých případech zvažte, zda je vůbec nahrávat online.

Nastavení jednotlivých alb.

Roletka Možnosti vpravo vám nabídne nahrání snímků, jejich seřazení či hromadné označení.

Tip: Podobné nastavení pak můžete najít i u konkrétních složek s fotografiemi. Dostanete se u nich navíc k možnostem upravení práv pro použití fotografií a jejich případnému stažení ostatními uživateli, vložení viditelného vodoznaku, seřazení jednotlivých snímků v rámci daného alba či synchronizace s vašimi alby na Facebooku (jestliže tuto síť využíváte).

Nastavení pak můžete Uložit, nejste-li spokojeni, můžete provedené změny Zrušit.

Nahrání fotografií

Jakmile jste v počítači vybrali snímky, které se rozhodnete veřejně (či skrytě – podle nastavení konkrétního alba) publikovat, poklepejte na tlačítko Nahrát fotky.

Otevře se vám nové dialogové okno:

Nahrání fotografií z počítače.

Soubory z počítače můžete vybrat poklepáním na příslušené tlačítko, nebo jejich označením, chycením a přetažením myši do oblasti pod tlačítkem Vybrat soubory. Vpravo si pak lze zvolit, zda čerstvě nahrané snímky budou v novém, nebo již existujícím albu. Dále můžete zadat název nového alba, album v případě nutnosti zabezpečit heslem, nebo přesunout do skrytých alb.

Nakonec můžete ještě nastavit práva pro použití snímků, ochranu vodoznakem a automatické sdílení na vybrané sociální sítě. Většinu těchto možností lze zpětně změnit. Nastavení už tradičně potvrdíte tlačítkem Uložit.

Zonerama toho umí více, než jsme si ukázali v tomto textu. Úplně jsme se prozatím vyhnuli jejímu propojení přímo se Zoner Photo Studiem nebo stejnojmennou androidí aplikací. Těmto tématům se budeme věnovat v dalších článcích.

Poslední aktualizace 13. listopadu 2013

41 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře