Vytvořte si nouzový stativ z pytlíku

Určitě znáte tu situaci, kdy chcete vyfotit hezký snímek, ale potřebujete k tomu stativ. Jenže ho jako naschvál nemáte zrovna u sebe. Co teď? Improvizujte. Jednoduchý a spolehlivý stativ můžete nouzově vytvořit z něčeho, co je lehce dostupné – třeba z pytlíku s fazolemi, takzvaného „beanbagu“.

Buďte kreativní

Stativ, věčné to dilema. Brát či nebrat? Když si ho zrovna vezmete s sebou, zjistíte, že ho na focení vůbec nepotřebujete a zbytečně se taháte s několika kilogramy navíc. Když ho ale jednou necháte doma nebo si ho nemůžete vzít s sebou třeba kvůli omezené váze do letadla, zjistíte, že by se vám opravdu hodil a že bez něj kvalitní fotky nepořídíte.

Místo naříkání nad vlastním neštěstím a promarněnými záběry ale můžete jednoduše improvizovat a vytvořit si stativ třeba z pytlíku s fazolemi.

Základem je odolnější pytlík. V nouzi postačí i igelitový, ale raději si jich do fotovýbavy přibalte několik – nemusí vydržet tolik co látkové sáčky.

Součástí vaší fotovýbavy by měl být odolnější sáček, z něhož si můžete vytvořit provizorní stativ.
Součástí vaší fotovýbavy by měl být odolnější sáček, z něhož si můžete vytvořit provizorní stativ.

Jako výplň použijte fazole, rýži, čočku nebo cokoliv, co máte zrovna po ruce – třeba písek nebo drobné kamínky. Výplň by však neměla být větší než velikost fazole. Pak bude váš „stativ“ neforemný a těžko budete vytvářet vodorovnou plochu.

Jako výplň použijte třeba fazole, rýži, čočku, písek nebo drobné kamínky.
Jako výplň použijte třeba fazole, rýži, čočku, písek nebo drobné kamínky.

Sáček naplňte tak, aby byl téměř plný. Lehce se vám pak bude tvarovat. Poté fotoaparát jednoduše umístěte na pytlík a tvarujte ho tak dlouho, dokud jeho poloha nebude ideální.

Téměř plný pytlík se dá lépe tvarovat.jpg
Téměř plný pytlík se dá lépe tvarovat.
Fotoaparát jednoduše „posadíte“ na tento „stativ“, vytvarujte ho a můžete fotografovat.jpg
Fotoaparát jednoduše „posadíte“ na tento „stativ“, vytvarujte ho a můžete fotografovat.

Rovnovážná pozice

Nevýhodou tohoto stativu je, že nemá vodováhu, která by vám ukázala, kdy je horizont dokonale rovnovážný. Řada fotoaparátů má ale tuto funkci zabudovanou v sobě. Pokud ne, nevadí – horizont pak můžete narovnat i pomocí Zoner Photo Studia.

Počítejte také s tím, že si s tímto nouzovým stativem nebudete moci upravit výšku, ze které budete fotografii pořizovat. Pokud nebudete mít poblíž nějakou lavičku nebo zídku, budete muset beanbag položit na zem.

Další užitečné tipy

Pokud máte váš nouzový stativ položený na zemi, fotografujte nikoliv pomocí hledáčku, ale pomocí displeje. Nebudete si tak muset lehat na špinavou zem nebo si tím ničit záda.

Fotografování pomocí displeje je šetrnější pro vaše záda.jpg
Fotografování pomocí displeje je šetrnější pro vaše záda.

Hodit by se vám mohla i dálková samospoušť, díky níž nemusíte mačkat spoušť přímo na fotoaparátu – dotykem byste totiž mohli fotoaparátem pohnout, vychýlit ho ze své původní pozice a tím rozmazat snímek nebo změnit kompozici.

Na focení delších časů, autoportrétů a intervalových snímků používejte časovač, který zajistí prodlení – fotoaparát se pak stihne ustálit a vrátit do původní polohy. Fotografie tak díky tomuto malému triku budou ostré.

Na fotografování delších časů nebo na autoportréty použijte časovač, protože stativ není tak celkem „pevný“ a zmáčknutím spouště by fotografie mohla být rozmazaná.jpg
Na fotografování delších časů nebo na autoportréty použijte časovač, protože stativ není tak „pevný“ a zmáčknutím spouště můžete fotoaparátem pohnout a výsledný snímek tak bude rozmazaný.

S beanbagem můžete také objevit nové perspektivy, které jste předtím přehlíželi. Vaše fotografie tak dostanou nový rozměr.

Nová perspektiva fotografie.jpg
Nová perspektiva fotografie.

Nemusíte fotit jen ze země. Provizorní stativ můžete položit na lavičku, stůl nebo nějakou další rovnější plochu, na kterou se dá fotoaparát stabilně položit.

Pokud se vám podhled nelíbí, položte beanbag na vyšší předměty, abyste stativ „zvedli“.jpg
Pokud se vám podhled nelíbí, položte beanbag na vyšší předměty, abyste stativ „zvedli“.

Beanbag ocení hlavně fotografové na safari. Pytlík jednoduše přehodí přes rám nebo opřou o okno auta a položí na něj těžký teleobjektiv. Získají pak dobrou stabilitu a nebolí je ruce.

O beanbag si můžete opřít teleobjektiv i na zábradlí. Získáte tak větší stabilitu a vodorovnější polohu fotoaparátu a také vás pak nebudou bolet ruce.jpg
O beanbag si můžete opřít teleobjektiv i na zábradlí. Získáte tak větší stabilitu a vodorovnější polohu fotoaparátu a také vás pak nebudou bolet ruce.

Nedokonalý, ale efektivní

Přestože beanbag má oproti stativu řadu nevýhod, může vám v řadě případů zachránit záběr. Ne vždy si totiž můžete vzít stativ s sebou. Beanbag je efektivní a levné řešení. Je důležité umět improvizovat a řešit problémy, kterým se při fotografování nevyhnete.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *