Výlety plné fotografické inspirace

Fotografům, kteří tráví v přírodě každou volnou chvilku, bude dnešní zápisek připadat spíš úsměvný. Ty ostatní ale snad inspiruje k tomu vyrazit za město častěji než dosud.

Už více než dva roky chodíme s kamarádkou Sárou na (více méně) pravidelné výlety. Někdy jsou úplně kratičké, někdy naopak delší. Vždycky s sebou ale beru foťák a fotím. Míra fotografování záleží na náladě, počasí i na tom, co se nám zrovna připlete do cesty. Nedávno jsem procházela snímky ze všech výletů a to, společně s Vítovým nedávným článkem, mě inspirovalo k sepsání tohoto zápisku.

Jednou jsem s sebou foťák nebrala záměrně, ale nakonec jsem toho litovala. Tak jsem pořídila pár fotek aspoň telefonem.jpg
Jednou jsem s sebou foťák nebrala záměrně, ale nakonec jsem toho litovala. Tak jsem pořídila pár fotek aspoň telefonem.

Výletovat jsme s kamarádkou začaly v červnu 2013. Původní plán byl jeden výlet za měsíc. Občas výlety překazí rušné období nebo neplánovaná nemoc, není proto výjimkou ani několikaměsíční pauza. Přesto shromážděné snímky vytváří zajímavou sérii, ze které se dá lecjak poučit. A člověk si také uvědomí zajímavé věci.

Co fotografovat na výletu v přírodě

Jako všude se tu nabízí odpověď: co vás napadne. Ale to bych nemusela psát tento článek. Pro projítí všech fotek jsem zjistila, že nejvíc jich zabírají portréty kamarádky, dál přírodní detaily, občas zvířata, která potkáme, a nakonec občas nějaká krajinka.

Na výlety často vyrážím jen s pevným 35mm objektivem (což je navíc ekvivalentem 50mm při přepočtu na kinofilm). Je tedy pochopitelné, že toto ohnisko není na focení krajin ideální, s detaily a portréty si ale naopak docela rozumí.

Na výletech si své téma najde zkrátka každý.jpg
Na výletech si své téma najde zkrátka každý.
Stavby, podobně jako krajiny, můj objektiv většinou míjí. Ale někdy neodolám zajímavému detailu, zapomenuté kapličce nebo prostě jen křížku u cesty.jpg
Stavby, podobně jako krajiny, můj objektiv většinou míjí. Ale někdy neodolám zajímavému detailu, zapomenuté kapličce nebo prostě jen křížku u cesty.

Lidská proměna v čase

Jistě jste už někde narazili na projekty typu „Od narození fotil svou dceru každý den“. Zjistila jsem, že v tomto „projektu“ mi vzniklo něco podobného. I když neúmyslně. Sára se může takřka po každém výletu chlubit novou profilovkou na Facebook, a když se podívám na fotky z výletů dva roky zpátky, vidím, jak byla jiná.

Největší změna je viditelná na někom, kdo si libuje ve změně účesů.jpg
Největší změna je viditelná na někom, kdo si libuje ve změně účesů.

Změny přírody

Podobně jako Vít fotí už dlouho jeden strom v různých ročních obdobích, tak i já se mohu podívat na různé změny přírody během roku. Na výlety totiž nechodíme jen v létě, ale i v lednových mrazech. Na fotografiích z různých výletů nejsou změny tak viditelné, jako kdybych fotila stále stejný objekt, ale projeví se takové změny počasí a krajiny, které ve městě často ani nepochytíte.

Občas jen z fotografie není poznat, co bylo zrovna za měsíc. O to víc vás taková informace někdy překvapí.jpg
Občas jen z fotografie není poznat, co bylo zrovna za měsíc. O to víc vás taková informace někdy překvapí.

Plody ročních období

Jedním z velmi častých námětů mých fotografií jsou nejrůznější přírodní detaily – květy, plané plody, i ty ze zahrádek, traviny, spadané listí a namrzlé větvičky. V každém ročním období je co fotit a prakticky se nemůže stát, že byste na výletě v přírodě nenarazili na výjev typický pro aktuální roční období.

Na jaře květiny, v létě plody a na podzim houby a listoví. I zima ale dokáže nabídnout svá témata.jpg
Na jaře květiny, v létě plody a na podzim houby a listoví. I zima ale dokáže nabídnout svá témata.

Čistá dokumentace

Ve svých albech jsem narazila na množství fotografií, na kterých jsou zachycené turistické značky a svačiny. Zpravidla se nejedná o žádné umělecké snímky, ale jsou to fotografie, které dokládají nejrůznější detaily proběhlého výletu a poodhalí divákům váš životní styl.

Kdoví. Třeba někoho můžete svou svačinou i inspirovat.jpg
Kdoví. Třeba někoho můžete svou svačinou i inspirovat.

Vyrazte ven a objevujte

Říkáme to často: hlavně foťte. Své snímky pak nikdy nezapomeňte protřídit, protože jenom potom vám výsledné série něco poví. Těžko rychle prolétnete snímky z deseti výletů, pokud máte v každém albu sto fotek. Doporučuju se proto držet kolem deseti až dvaceti fotografií.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorAja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *