Vylepšená úprava videí v ZPS X: stříhejte jako profík snadno a rychle

Většina fotoaparátů a mobilů umí kromě focení i natáčet video. Některé okamžiky totiž lépe zachytíte v pohybu. Jednotlivé záběry ale nemusí ukázat celý příběh a proto je lepší udělat jeden výstižný sestřih, který v Zoner Photo Studiu X pohodlně vytvoříte. S novými a vylepšenými funkcemi pro vás bude střih i úprava videí hračkou.

Zoner Photo studio X je samozřejmě primárně editor fotek. Přesto se funkce pro tvorbu videa po poslední aktualizaci zásadně vylepšily. V tomto článku si shrneme, jak stříhání videa v ZPS X funguje a jaké možnosti vlastně nabízí.

Nastavte základní parametry videa

Otevřete v modulu Správce složku, kde máte videa a přepněte do modulu Vytvořit. Zvolte poslední položku Video. Jako první nastavte, v jakém má být výsledné video rozlišení. Výchozí volba 1080p v poměru stran 16:9 je aktuálně nejběžnější.

Nástroj pro střih je rozvržený tak, že ve střední části najdete časovou osu a náhled. Dole je filmový pás se soubory a v pravém panelu upravujete parametry videa.

Vylepšená úprava videí v ZPS X - okno

Uspořádání nástroje pro střih videa.

Přidejte videa

Otevře se vám okno pro stříhání, kde začněte tím, že videa přetáhnete z filmového pásu do časové osy.

Přidejte klipy do Obrazové stopy přetažením.

Začněte stříhat

Klipy zkrátíte jednoduše tažením od okraje ke středu – podobně jako při ořezávání fotek. Pro stříhání pak stačí kliknout požadované místo v klipu a stisknout klávesu C nebo využít ikonu nůžek.

Vylepšená úprava videí v ZPS X - střih

Klipy po časové ose posouváte kliknutím a tažením. Pokud ho přetáhnete přímo mezi stopy, vytvoří se mezi nimi automaticky nová. Při přetahování se současným držením klávesy Ctrl se pak klip kopíruje.

Pracujte ve více stopách

Pohodlnější je, když skládáte videa nad sebe. Otevírá to nové možnosti v překrývání, přidávání textů nebo skládání videa ze dvou záběrů ve stejný čas. Novou stopu přidáte kliknutím na + v levé části pole pro střih. Nebo jednodušeji tak, že klip přetáhnete do mezery nad nebo pod osou. Automaticky se objeví upozornění o vytvoření nové stopy.

Vylepšená úprava videí v ZPS X - nová stopa

Přidejte hudbu nebo text

Hudbu do klipu vložíte stejně jako videa a fotky, tedy přetažením ze spodního filmového pásu.

Textové pole přidáte přetažením titulku z pravého panelu. Poté se otevřou nástroje pro úpravu textu. Upravte velikost, barvu a pomocí odsazení posunete titulky tak, aby co nejlépe seděly do videa.

Vylepšená úprava videí v ZPS X - text

Přidejte a upravte text.

Přidejte ke klipům přechody

Rychlý čistý střih je lety prověřený a většinou nejlepší. Na některé scény se ale hodí i kreativnější přechody. Přidáte je mezi jednotlivé klipy přetažením z pravého panelu podobně jako text. Délku přechodu změníte kliknutím a tažením od kraje stejně jako měníte délku klipů.

Vylepšená úprava videí v ZPS X - přechod mezi klipy

Přidejte přechod mezi klipy.

Nastavte rychlost a další parametry klipů

V pravém panelu dále upravíte parametry jednotlivých klipů. Pokud nesouhlasí poměr stran, využijte Vyplnění nebo Vsazení snímku. Dále klip můžete otočit nebo převrátit. Klip zpomalíte nebo zrychlíte upravením parametru Rychlost přehrávání klipu.

Společné parametry upravíte i hromadně pokud označíte několik klipů na časové ose.

Vylepšená úprava videí v ZPS X - parametry

Pokud ještě nemáte hotovo, ale musíte odejít, klikněte na Uložit projekt, abyste mohli pokračovat příště. Pokud hotovo máte, pokračujte tlačítkem Export a uložte finální video.

Nebojte se natáčení videa!

Co si budeme povídat, i když je člověk hlavně fotograf,  měl by mít nějaké povědomí o natáčení a střihu videa.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a sestříhejte svoje první video ještě dnes.

Poslední aktualizace 8. dubna 2019

Již jsi hlasoval(a)!
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Matěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Číst všechny články.

Komentáře