Vylepšená úprava videí v ZPS X: stříhejte jako profík snadno a rychle

Vylepšená úprava videí v ZPS X stříhejte jako profík snadno a rychle

Většina fotoaparátů a mobilů umí kromě focení i natáčet video. Některé okamžiky totiž lépe zachytíte v pohybu. Jednotlivé záběry ale nemusí ukázat celý příběh a proto je lepší udělat jeden výstižný sestřih, který v Zoner Photo Studiu X pohodlně vytvoříte. S novými a vylepšenými funkcemi pro vás bude střih i úprava videí hračkou. 

Zoner Photo studio X je samozřejmě primárně editor fotek. Přesto funkce pro tvorbu videa neustále vylepšujeme. V tomto článku si shrneme, jak stříhání videa v ZPS X funguje a jaké možnosti vlastně nabízí.

Nastavte základní parametry videa 

Otevřete v modulu Správce složku, kde máte videa, a přepněte do modulu Video. Vytvořte nový projekt. Nejprve nastavte, v jakém rozlišení má výsledné video být. Výchozí volba 1080p v poměru stran 16:9 je aktuálně nejběžnější. 

Nástroj pro střih je rozvržený tak, že ve střední části najdete časovou osu a náhled. Dole je filmový pás se soubory a v pravém panelu upravujete parametry videa. 

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Uspořádání nástroje pro střih videa.

Přidejte videa

Začněte tím, že videa přetáhnete z filmového pásu do časové osy. Pro rychlejší práci klidně označte všechny soubory (Ctrl+A) a přetáhněte je všechny najednou. 

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Přidejte klipy do Obrazové stopy přetažením.

Začněte stříhat

Klipy zkrátíte jednoduše tažením od okraje ke středu – podobně jako při ořezávání fotek. Když je vedle klipu další klip, vznikne při zkrácení mezera. V případě, že nechcete, aby prázdné místo vzniklo, držte při zkracování klipu Shift. Další klip pak zůstane „přilepený“ k hraně. Pro rozdělení pak klikněte na požadované místo v klipu a stiskněte klávesu C, případně použijte ikonu nůžek. 

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Stříhejte a zkracujte klipy.

Klipy po časové ose posouváte jednoduše kliknutím a tažením. Při přesouvání se současným držením klávesy Ctrl se pak klip kopíruje. Pokud klip přetáhnete na jiný klip, záleží, jestli máte zapnutý režim Přepisování. Pak se spodní klip buď přepíše nebo posune. Výchozí je přepisování vypnuté a zapnete ho pomocí ikony na levo od časové osy, případně ho aktivujete klávesou Alt

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Pokud nastavíte Režim Přepisování, klipy se po přesouvání na sebe budou nahrazovat. Pro rychlé přepnutí držte Alt.

Upravte obraz podobně jako u fotek

Můžete se snažit nastavit expozici při natáčení sebelépe, ale automatika někdy vyhodnotí scénu jinak, než potřebujete. Proto ve funkci Video najdete podobné nástroje jako v modulu Vyvolat. Od Vyrovnání bílé, přes expoziční nástroje až po Sytost nebo Odstíny šedi. Celé nastavení můžete pomocí kopírovacích ikon přenášet z jednoho klipu na další, takže u podobných záběrů není potřeba nastavovat úpravy pokaždé znovu.

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Stříhejte a zkracujte klipy.

Pracujte ve více stopách

Je pohodlné, když skládáte videa nad sebe. Otevírá to nové možnosti v překrývání, přidávání textů nebo skládání videa ze dvou záběrů ve stejný čas. Novou stopu přidáte kliknutím na Přidat obrazovou stopu v levém panelu pro střih. Nebo jednodušeji tak, že klip přetáhnete do mezery nad nebo pod osou. Automaticky se objeví upozornění o vytvoření nové stopy. Pro přesouvání klipu mezi stopami můžete použít kláveu Shift, která nedovolí posunutí klipu v časové ose do stran. 

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Novou stopu přidejte přetažením.

Přidejte hudbu nebo text

Hudbu do klipu vložíte stejně jako videa a fotky, tedy přetažením ze spodního filmového pásu. Pokud máte zvuk uložený jinde než video, najdete ji ve složkách v levém panelu. 

Textové pole přidáte přetažením z pravého panelu. Poté se otevřou nástroje pro úpravu textu. Upravte velikost, barvu a pomocí parametru Okraj snímku posunete text tak, aby vám co nejlépe seděl do videa. 

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Přidejte a upravte text ve videu.

Přidejte ke klipům přechody

Rychlý čistý střih je lety prověřený a většinou nejlepší. Na některé scény se ale hodí i kreativnější přechody. Přidáte je mezi jednotlivé klipy přetažením z pravého panelu podobně jako text. Délku přechodu změníte kliknutím a tažením od kraje stejně jako měníte délku klipů. 

Pro změnu viditelnost jednotlivých klipů najdete nad vybraným klipem zelenou úsečku. Tou ovládáte viditelnost i plynule na obou krajích. Stejně jako u hlasitosti zvuku, pracujete s viditelností tak, že přidáte body na lince kliknutím myší a ty posouváte. Takže pomocí tohoto prvku vytvoříte i například přechod s plynulým prolínáním. 

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Přidejte přechod mezi klipy.

Nastavte rychlost a další parametry klipů

V pravém panelu dále upravíte parametry jednotlivých klipů. Pokud nesouhlasí poměr stran, využijte Vyplnění nebo Vsazení snímku. Dále klip můžete otočit nebo převrátit. Klip zpomalíte nebo zrychlíte upravením parametru Rychlost přehrávání klipu

Společné parametry upravíte i hromadně pokud označíte několik klipů na časové ose. 

Vylepšená úprava videí v ZPS X
Upravte rychlost a další parametry.

Pokud ještě nemáte hotovo, ale musíte odejít, projekt s rozpracovaným videem se uloží automaticky. Příště tedy můžete ve střihu pokračovat.

Pokud hotovo máte, pokračujte tlačítkem Export a uložte finální video.

Nebojte se natáčení videa!

Co si budeme povídat, i když je člověk hlavně fotograf, někdy se hodí umět sestříhat jednoduché video.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a sestříhejte svoje první video ještě dnes.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (1)

  1. Zdá se mi to moc složité , na mobilu zkrátím video hned .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *