Vybíráme ideální set II: foťák a objektiv pro makro

V našem magazínu vyšla už celá řada článků o makru. Díky nim se můžete o makrofotografii dozvědět skoro vše. V tomto dílu seriálu vám ale výjimečně neřekneme jak makro fotit, ale poradíme vám, jakou kombinaci těla a objektivu zvolit.

Objektivů pro makrofotografii je na trhu mnoho a určitě je z čeho vybírat. S fotoaparáty je situace podobná. Ideální kombinaci fotoaparátu a objektivu vám tedy s jistotou poradit nemůžu. Ano, čtete správně. Každému fotografovi totiž vyhovuje něco jiného. Můžu vám ale nastínit výhody určitých fotoaparátů a doporučit zajímavé objektivy, které jsou vhodné pro makro.

Jaký vybrat objektiv?

Donedávna byl dostupný jediný objektiv, který umožňoval proměnlivé zvětšení, a to Canon MP-E 65/2.8. Ten umožňuje zvětšení v rozsahu 1:1 – 5:1. Na trhu se ale už objevily i objektivy pro jiné bajonety než Canon FE, které proměnlivé zvětšení nabízejí. Řeč je o objektivech od firem LaowaMitakon.

Těmi nejlákavějšími s proměnlivým zvětšením jsou objektiv Mitakon Creator 20 mm f/2.0Laowa 25 mm f/2.8, které vyplňují mezeru na trhu u konkurence Canonu, ale zároveň doplňují výběr makroobjektivů pro canonisty. Nasadit je můžete na nejběžnější typy bajonetů Nikon, Canon, Sony i Pentax a pro méně běžné bajonety (například Fuji X) lze sehnat příslušné redukce.

Dalšími doslova lahůdkami mezi makroobjektivy jsou:

 • Laowa 15mm f/4
 • Laowa f/14 Macro Probe.

Tyto objektivy jsou speciální díky své konstrukci a prvenství. Laowa 15mm f/4 je první širokoúhlý makro objektiv se zvětšením 1:1, který umožňuje širokoúhlý pohled do světa makrofotografie.

Laowa f/14 Macro Probe je, jak píše sám výrobce, tím nejdivnějším makroobjektivem na trhu. Nejen díky své dlouhé tubusovité konstrukci, ale i možnostem využití. Tubus je v přední části vodotěsný a umožňuje tak ponoření do vody a fotografování vodního hmyzu a rostlin.

Dostupné objektivy se zvětšením větším než 1:1:

 • Canon MP-E 65/2,8 zvětšení 1:1 – 5:1
 • Laowa 25mm f/2,8 zvětšení 2,5:1 – 5:1
 • Laowa 60mm f/2,8 zvětšení 2:1
 • Laowa 24mm f/14 zvětšení 2:1
 • Mitakon Creator 20mm f/2 zvětšení 4:1 – 4,5:1

Jaké tělo?

V makrofotografii hraje hlavní roli detailní zobrazení snímaného objektu, což nahrává do karet fotoaparátům s větším rozlišením. Takovými jsou především přístroje s full-frame čipem.

Několik FX fotoaparátů pro představu:

 • Canon EOS 5DS R 50,6 Mpx
 • Nikon D850 45,7 Mpx
 • Nikon Z7 45,7 Mpx
 • Sony A7R 42,4 Mpx
 • Pentax K-1 Mark II 36,4 Mpx

Velikost čipu full-frame fotoaparátu zaručí, že do záběru dostanete větší část snímaného objektu s menší hloubkou ostrosti. Výhodou je i lepší dynamický rozsah. Máte-li fotoaparáty s APS-C, případně 4/3 čipem, nezoufejte. Pár výhod oproti full-frame čipům se přece jenom najde.

Výhodou APS-C a 4/3 čipů je větší hloubka ostrosti s výraznějším přiblížením snímaného objektu. To je právě zásluha crop faktoru. Výhoda může být i to, že fotoaparáty s těmito čipy jsou většinou mnohem lehčí a menší.

Několik APS-C a 4/3 fotoaparátů:

 • Nikon D7500
 • Canon EOS 80D
 • Fuji – X T30
 • Olympus OM-D E-M5 Mark II
 • Sony A6400

V závěru ale vždy záleží na vašich fotografických zkušenostech a trpělivosti při fotografování. Potom fotoaparát, který máte při sobě, je ten pravý.

Ostatní vybavení

Zjednodušeně řečeno, makrofotografie je takové portrétní fotografování v malém měřítku. Při fotografování portrétu se neobejdete bez pomůcek, jakými jsou blesky, odrazné desky a různá pozadí a rekvizity. To samé platí v makrofotografii, jenom v menším měřítku. Ideální svícení jsem popisoval v článku Makro můžete fotit i doma.

Pro nasvícení snímaného objektu můžete využít odrazné desky. Stejně tak se vám budou hodit různé držáky a sponky pro co nejlepší uchycení a znehybnění například stébla trávy, na kterém sedí hmyz. Jako pozadí využijete různé barevné papíry upevněné na kusu kartonu nebo tvrdého papíru.

K zahození není ani stativ, je ale lepší se naučit fotografovat z ruky, protože získáte rychlost, která je potřebná při fotografování většiny hmyzu. Stativ by vás akorát zdržoval a hmyz mezitím uletěl. Pokud se chystáte fotografovat metodou focus-stacking, tak se bez stativu neobejdete. Pokud nemáte dostatečně vyladěnou techniku focení a pevnou ruku, využijte stativ a makrosáňky.                   

Jaké je tedy ideální kombo?

Jak už jsme si řekli, ideální kombinace těla a objektivu na makrofotografii nejde přímo určit, protože každému vyhovuje něco jiného. Můžu vám ale říct, jaké by bylo ideální kombo pro mě a proč.

Osobně bych volil Nikon D850, případně Nikon Z7, protože mají FX čipy s velkým rozlišením. Jejich hlavní výhodou je ale možnost focus shift. Jedná se o funkci, kdy fotoaparát vyfotí sám několik snímků s různou rovinou ostrosti a následně je složí do jednoho snímku. Tato funkce ulehčuje práci s focus stackingem – nemusíte jednotlivé snímky skládat ručně.

K fotoaparátu bych volil objektiv Tamron 90mm f/2.8, protože tento objektiv mám doma a jsem s ním spokojený. Pokud bych chtěl využít zvětšení více než 1:1, zvolil bych objektiv Laowa 25mm f/2.8. To i na úkor ztráty funkce focus shift, kterou bych musel nahradit manuálním posunem pomocí makrosáněk.

sáňky

Ideální kombo je pro vás s velkou pravděpodobností fotoaparát, kterým právě fotografujete a k němu správně zvolený objektiv na makrofotografii. Pokud chcete pouze zvětšení 1:1, vystačíte si s většinou makroobjektivů. Toužíte-li po větším přiblížení, musíte využít mezikroužků, nebo se rozhodnout pro jeden z výše zmiňovaných objektivů.

Hlavně mějte na paměti, že makrofotografii z 90 % tvoří kvalitní svícení a 10 % je technika focení. Když vypilujete tyto dvě věci k dokonalosti, pořídíte dechberoucí makrofotografie i se základní zrcadlovkou a reverzně nasazeným objektivem.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *