Vyzrajte na nízkou hloubku ostrosti. Objevte kouzlo focus stackingu

Malá hloubka ostrosti. To je největší nevýhoda fotografování detailů a makrofotografie. Řešením je metoda focus stacking, tedy česky skládání různě zaostřených fotografií. Zvýšíte tak hloubku ostrosti, aniž by utrpěla kvalita kresby. Podívejte se, jak tuto metodu využít.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (2)

 1. Dobrý den. Když si uvědomím, že ZPS X byl od EISA oceněn jako nejlepší fotografický SW pro rok 2021/22 , tak ruční a neskutečně pracný postup pro focus stacking působí nesmírně archaicky a je s podivem, že vývojáři společnosti Zoner to nechává v naprostém klidu. Několikrát jsem na tuto skutečnost upozorňoval prostřednictvím zákaznické linky, jenže stále to zůstává bez odezvy. Vždyť i volně a neplaceně použitelná Photopea a to nemluvím o Photoshopu, toto umí 100x lépe než EISou oceněný ZPS X. Ono je asi lepší vydávat někdy zbytečné drobné aktualizace, než vytvořit jeden praktický nástroj který by zvedl úroveň tohoto produktu o několik příček výš (např rozdělení modulu Vytvořit na Tisk a Video mi přijde zbytečné a čas i úsilí se mohlo věnovat praktičtějším věcem). Zkoušel jsem tento postup ale je to jen k zlosti a ztráta času. Zkusil si někdo z tvůrců tohoto programu jejich popsaným způsobem upravit třeba jen 10 fotek? Asi ne. Velké zklamání z tohoto nástroje pro FS v ZPS X.

  1. Zdravíme Vás Josefe,
   děkujeme za Váš dotaz, bohužel Focus stacking není v dohledné době v plánu. Věříme, že se s Vámi spojila i naše podpora a téma jste si vysvětlili.
   Přejeme krásné fotky vekou radost z nich!
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *