Vyzrajte na nízkou hloubku ostrosti. Objevte kouzlo focus stackingu

Malá hloubka ostrosti. To je největší nevýhoda fotografování detailů a makrofotografie. Řešením je metoda focus stacking, tedy česky skládání různě zaostřených fotografií. Zvýšíte tak hloubku ostrosti, aniž by utrpěla kvalita kresby. Podívejte se, jak tuto metodu využít.

Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.

Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.

Ne, chci pokračovat ve čtení článku

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (2)

 1. Dobrý den. Když si uvědomím, že ZPS X byl od EISA oceněn jako nejlepší fotografický SW pro rok 2021/22 , tak ruční a neskutečně pracný postup pro focus stacking působí nesmírně archaicky a je s podivem, že vývojáři společnosti Zoner to nechává v naprostém klidu. Několikrát jsem na tuto skutečnost upozorňoval prostřednictvím zákaznické linky, jenže stále to zůstává bez odezvy. Vždyť i volně a neplaceně použitelná Photopea a to nemluvím o Photoshopu, toto umí 100x lépe než EISou oceněný ZPS X. Ono je asi lepší vydávat někdy zbytečné drobné aktualizace, než vytvořit jeden praktický nástroj který by zvedl úroveň tohoto produktu o několik příček výš (např rozdělení modulu Vytvořit na Tisk a Video mi přijde zbytečné a čas i úsilí se mohlo věnovat praktičtějším věcem). Zkoušel jsem tento postup ale je to jen k zlosti a ztráta času. Zkusil si někdo z tvůrců tohoto programu jejich popsaným způsobem upravit třeba jen 10 fotek? Asi ne. Velké zklamání z tohoto nástroje pro FS v ZPS X.

  1. Zdravíme Vás Josefe,
   děkujeme za Váš dotaz, bohužel Focus stacking není v dohledné době v plánu. Věříme, že se s Vámi spojila i naše podpora a téma jste si vysvětlili.
   Přejeme krásné fotky vekou radost z nich!
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *