Vodní portréty bez extrémní techniky

Vodní portréty bez extrémní techniky

Focení ve vodě je výzva, ale také je to velká zábava. Rovněž je to velmi lákavé téma. Fotit ve vodě můžete i se základním vybavením a nemusíte se bát, že utopíte sebe nebo foťák. Stačí najít nejbližší rybník nebo řeku, vymyslet si nějaký koncept a můžete začít. Nepodceňte přípravu a nenechte se odradit špatným počasím. 

Focení u vody, ve vodě nebo dokonce pod vodou je možné i se základním vybavením. Stačí vám foťák a nějaké “nedlouhé” sklo. Hodit se bude i pomocník, ale není to nutnost. A jako bonus doporučujeme repelent, protože jinak vás u vody hmyzí kámoši snědí za živa. 

Příprava vodního focení

Domluvte si modelku nebo modela a vymyslete koncept. Můžete fotit portréty pohádkových postav, mořskou pannu či Ophélii. Romantické portréty nebo těhotenské fotografie. Můžete vyzkoušet dramatické i potemnělé fotky. Jde jen o to, co vám nejvíce sedne. 

Vodní portréty
Jezerní paní.  Nikon Z6II, Nikkor 50 mm f1,4, 1/125s, F1,8, ISO 800, 50 mm

S sebou si zabalte: 

 • Oblečení doporučujeme spíše světlé. Jinak by vám modelka mohla splynout s barvou vody, které u nás bývají spíše tmavé a bahnité. Samozřejmě v křišťálových vodách Karibiku by to bylo jiné. 
 • Ručníky a náhradní oblečení pro vás i modelku. Může se stát, že kvůli dobrému úhlu půjdete do vody i vy. 
 • Repelent, který byl již zmíněn, rozhodně oceníte. U vody bude opravdu hodně hmyzu. A to může být extrémně nepříjemné. 
 • Odrazka se může hodit a k ní třeba nějaký pomocník. Je to příjemný bonus, ale není to vůbec nutnost. 

Domluvte si vhodný čas, ideální je zlatá hodinka. Focení ve vodě se dají realizovat zejména v létě, pokud kolem sebe nemáte otužilé modely. Večerní hodiny jsou dobré kvůli světlu, ale také kvůli absenci lidí u koupacích ploch, kteří je okupují přes den. 

Jakou techniku si vzít s sebou?

Můžete sáhnout i po delším skle. Na některé úhly to bude dobré. Ale pokud chcete fotit ze shora, což se u vody hodně nabízí, nezapomeňte i nějaké ohnisko jako třeba 35 mm nebo 24 mm. Pokud s sebou nebudete mít štafle nebo nevylezete na blízký strom, tak byste mohli být s 50 a více milimetrovými objektivy smutní. 

Vodní portréty
Na této fotce se mi modelka skvěle vešla do záběru díky tomu, že jsem měla 35 mm, kdykoliv fotím na 50 mm, už se mi tam nevejdou nohy.  Nikon D750, Sigma ART 35 mm f1,4, 1/400s, F2,5, ISO 200, 35 mm

Můžete vzít blesk, pokud s ním umíte a vyhovuje vám, stejně tak ale můžete vzít jen odrazku a využít přirozené světlo. Například pokud budete fotit ze shora modelku, která splývá ve vodě natočená směrem k nebi. Přirozené světlo bude na takový snímek ideální.  

Jak na focení?

Nejdříve zjistěte, jaký má modelka s vodou vztah. Můžete fotit i s lidmi, kteří nejsou úplní vodomilové, jen jim dopřejte čas, aby se ve vodě aklimatizovali a zvykli si na netradiční prostředí. Nenuťte je do ničeho náročnějšího. 

Tipy, které doporučujeme vyzkoušet:

 1. Po hladině: foťák přibližte co nejvíce k hladině vody a nechte vodu, aby se vám “rozlila” po celé fotce. Modelku držte uprostřed fotky a nechte vodní horizont fotku rozpůlit. Opatrně, ať vám nějaká ta vlnka foťák nenamočí. Jděte s aparátem tak blízko k vodě, jak jen to jde, ale v bezpečné vzdálenosti. 
 2. Proti západu slunce: pokud je zlatá hodinka, foťte modelku v protisvětle. Světlo se bude ve vodě krásně odrážet a obrázky tak budou nádherně prosvětlené. 
  Vodní portréty
  Protisvětlo je magie. Nikon D90, Nikkor 50 mm f1,4, 1/4000s, F2,2, ISO 200, 50 mm
 3. Hoďte vlasy! Modelka může zkusit namočit konečky vlasů a pak hodit hlavou tak, aby letící vlasy i voda vytvořili jakoby kruh kolem modelky. Takovéto fotky jste již jistě někde viděli. Na takové záběry zvolte krátký čas.

  Vodní portréty
  Nejen s vlasy můžete házet, možností je mnoho.  Nikon Z6II, Nikkor 85 mm f1,8, 1/50 s, F2,8, ISO 100, 85 mm
 4. Plovoucí modeka: zkuste modelku položit do vody a vyfotit jí nejdřív po hladině a pak ze shora. Když máte klidnou vodu, tak vám focení po hladině poskytne krásný odraz jakoby zrcadlení. 
 5. Odrazy: Všeobecně vnímejte odrazy a zrcadlení ve vodě, má to velký potenciál na velice originální fotografie. Ať už zrcadlení pouhé tváře nebo celé postavy.
 6. Ponořte modelku zcela: Zkuste vyfotit modelku, když ponoří tvář jen pár cm pod hladinu. Vy samozřejmě zůstanete s foťákem nad hladinou, ale modelka celá ponořená vypadá nádherně. Musí ale pod hladinou chvíli vydržet, aby se voda přestala vlnit. 
Vodní portréty
Pod vodou dřímající démon. Nikon Z6II, Nikkor 50 mm f1,4, 1/100s, F3,5, ISO 250, 50 mm

Na závěr

Možností je samozřejmě mnohem více, tohle jsou takové základy, se kterými byste si měli vystačit, pokud s takovým focením začínáte. Nebojte se s vodou manipulovat, házet s ní, polévat modelku, rozvířit jí. Foťák držte vždy v bezpečné vzdálenosti a těšte se na fantastické výsledky!

Vodní portréty
Excalibur. Nikon Z6II, Nikkor 50 mm f1,4, 1/125s, F1,8, ISO 800, 50 mm

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (2)

 1. „Zvolte na ně určitě velice krátký čas a vysoký Shutter Speed.“ 😀

  1. Zdravíme Vás,
   díky za připomínku. Tohle nám úplně uniklo a už jsme opravili i pro ostatní čtenáře.
   Přejeme Vám mnoho nádherných snímků i na velmi krátký čas:-)
   Eva / Redakce Milujeme fotografii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *