Portrét s kruhovým LED světlem? Skvělé svícení, skladnost a spousta zábavy

Trvalá fotografická světla mívají různou barvu i tvar. Jedním z těch exotičtějších případů je kruhové LED svělo. A nás zajímalo, co všechno se s ním dá vykouzlit, tak jsme ho důkladně otestovali. A samozřejmě si to nenecháme jenom pro sebe. Byli jsme překvapeni, co všechno umí – vytváří zajímavé efekty a práce s ním je pohodlná. A abychom nezůstali jenom u suché teorie, ukážeme si práci s kruhovým světlem hezky v praxi.

Konkrétně jsem při focení testoval kruhové LED světlo Falcon Eyes Ring light. Zvolil jsem tohle, protože jako jedno z mála má napájení nejen ze sítě, ale i na akumulátor. Není tak problém ho vzít kamkoliv do terénu. 

Jako hlavní světlo nahradí softbox

Primárně jsem ho používal jako hlavní světelný zdroj z boku namířený na obličej. Má průměr necelých 40 cm, takže vytváří celkem měkké a příjemné světlo. Celou postavu neosvítí, ale k tomu ani není určené. Na portrét od pasu nahoru je plně dostačující a síla světla je také více než dobrá – tu jsem většinou nenastavil na více než polovinu. Z větší blízkosti už i byla silnější intenzita pro modelku nepříjemná.

Portrét s kruhovým LED světlem - portrét
Hlavní světlo portrétu. Nikon D750, 50mm, 1/125, f /1.4, ISO 560.

Ze vzdálenosti asi jednoho metru bylo svícení většinou optimální. Samozřejmě čím blíže, tím je světlo v obličeji měkčí – vynikne charakter kruhového světla. Ale pozor, aby nestálo v záběru. Kruhové světlo má i praktickou patku se závitem na stativ, ale využít „lidský stativ“ je efektivnější.

Portrét s kruhovým LED světlem - úhel
Fotka ze zákulisí, na které je vidět vzdálenost a úhel svícení.

Plynule změníte barevnou teplotu i intenzitu svícení

Sílu světla a barevnou teplotu měníte pomocí dvou samostatných otočných voličů, takže když je potřeba, snadno nastavíte stejnou barevnou teplotu, jakou mají okolní světla. Práce s vyvážením bílé barvy je pak mnohem jednodušší. V Zoner Photo Studiu stačí už jenom lehké doladění pomocí Vyrovnání bílé.

Kromě otočných voličů ovládáte sílu světla i pomocí čtyř tlačítek na jeho zadní straně. Těmi zapínáte a vypínáte jednotlivé sektory světelného kruhu.

Portrét s kruhovým LED světlem - symetrie
Symetrie a židle. Napravo původně zeď nebyla a těsně za židlí stál osvětlovač. Ale vzhledem k hororovému tématu této konkrétní fotky jsem se rozhodl levou stranu zrcadlově převrátit a vytvořit menší „klaustrofobičtější“ prostor. Nikon D750, 50mm, 1/125, f /1.4, ISO 560.

Osvětlete jen obličej 

Pokud je to potřeba, nasvítíte jen určitou část objektu. Nakloněním nahoru světlo svítí pod jiným úhlem a světelný kužel tak dopadá třeba jen obličej, který by měl na fotce dominovat. Zbytek těla bude tmavší. 

Portrét s kruhovým LED světlem - obličej
Natočením světla změníte celkový dojem. Nikon D750, 50mm, 1/125, f /1.4, ISO 280.

Vypadá dobře, i když ho na fotce necháte

Velká výhoda kruhového světla oproti všem softboxům a deštníkům spočívá v tom, že světlo samo o sobě vypadá minimalisticky a pokud ho necháte přímo ve fotce, nijak zvlášť neruší. Naopak působí jako zajímavý prvek, kterého můžete využít.

Portrét s kruhovým LED světlem - ringlight
Ne vždy světlo na fotce ruší. Nikon D750, 50mm, 1/125, f /1.4, ISO 400.
Portrét s kruhovým LED světlem - držení
Klidně ho můžete dát modelce přímo do ruky. Je překvapivě lehké, takže není problém ho držet delší dobu. Nikon D750, 24mm, 1/125, f /1.4, ISO 100.

V kombinaci s dalším světlem získáte zajímavější scénu

Zkoušeli jsme také při focení úplně zhasnout a zkombinovat kruhové světlo s RGB LED tyčí, která tvořila za hlavou modelky protisvětlo. 

Portrét s kruhovým LED světlem - středová kompozice
Temnější portrét s barevným světlem v pozadí. Nikon D750, 50mm, 1/125, f /1.4, ISO 560.

Stojí za zmínku, že jsme používali na „odpíchnutí“ od pozadí kromě nízké clony ještě mlhostroj. 

Portrét s kruhovým LED světlem - mlha
Mlha dotváří atmosféru. Nikon D750, 50mm, 1/125, f /1.4, ISO 560.
Portrét s kruhovým LED světlem - modrá barva v pozadí
Modrá barva je v pozadí záměrně, protože v kombinaci s pleťovkou vytváří typickou a osvědčenou barevnou kompozici. Nikon D750, 50mm, 1/125, f /1.4, ISO 400.

Odlesky v očích při focení skrz světlo

Když fotoaparát strčíte doprostřed světla a fotíte v přímém úhlu, dostanete do modelčiných očí velmi specifické odlesky. Navíc je pleť kompletně prosvětlená a bez stínů. Proto kruhová světla často využívají kosmetická studia nebo reklamní tvůrci při propagování líčidel. 

Portrét s kruhovým LED světlem - headshot
Specifické kruhové odlesky v očích. Nikon D750, 85mm, 1/125, f /1.8, ISO 560.
Portrét s kruhovým LED světlem - backlight / backstage
Zákulisí – takto jsme zakrývali modré protisvětlo.

Skladné a nenápadné

Velkou výhodou oproti klasickému záblesku na stojanu je velikost. To jsem uvítal hlavně při focení v knihovně, kde bylo hrobové ticho a snažili jsme se tam o maximální nenápadnost, abychom nerušili čtenáře. Se stojany a záblesky by se to asi nepodařilo.

Portrét s kruhovým LED světlem - knihovna
Praktické využití kompaktních rozměrů.

Má i svoje mouchy

Co bych světlu vytknul? Jak vidíte na další fotce, na jeho zadní části jsou diody informující o tom, že světlo je zapnuté, místo na šroub ke stativu a červené diody, které indikují, jaké části světla svítí. Ale voliče barevné teploty a intenzity jsou neosvětlené a potmě jsme několikrát hledali, kde ho zeslabit. Můžete si zapamatovat, že otočné voliče jsou někde mezi zelenou a červenými diodami, ale třeba osvětlené nápisy by byly velmi praktické. Nicméně tohle je jen o zvyku.

Portrét s kruhovým LED světlem - diody
Ještě jeden příklad, kde světlo přímo zasahuje do fotky. Nikon D750, 24mm, 1/125, f /1.4, ISO 100.

Vezměte ho na akci a všichni budou chtít fotku

V momentě, kdy jsem světlo zapnul večer na svatbě, všechny okolo to dost zajímalo a chtěli vyfotit se svatozáří nebo kruhem na krku. 

Portrét s kruhovým LED světlem - svatozář
Velmi oblíbená svatozář. Nikon D700, 24mm, 1/125, f /1.4, ISO 280.
Portrét s kruhovým LED světlem - Rembrandt
Dramatičtější portrétní světlo z boku. Nikon D750, 59mm, 1/125, f /1.4, ISO 280.
Portrét s kruhovým LED světlem - Matěj Liška
Taky jich samozřejmě pár mám! Nikon D700, 24mm, 1/160, f /1.4, ISO 400.

Proč zrovna kruhové světlo?

I přestože nemá nijak závratný výkon, je to velmi kreativní pomocník, dobře se s ním manipuluje, je skladné a dělá krásné měkké světlo. Budete z něj nadšení nejen vy jako fotografové, ale i všichni kolem vás.

Děkujeme Phototools.cz za zapůjčení techniky k otestování!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *