Vlaky a železnice v hledáčku fotografa

Pokud jste si v dětství hráli s vláčky a stavěli modely železnic, pravděpodobně uvítáte tento článek jako inspiraci pro vaše další fotografické kroky. Oprašte vzpomínky z dětství a vydejte se s fotoaparátem a jízdním řádem vstříc dunivým kolejím a nekonečným dálkám. I fotografování vlaků vám nabídne spoustu prostoru pro vyjádření.

Pro ty, kteří rádi fotí železnice a vlaky, se někdy užívá označení šotouš. Nedivte se tedy, pokud vás někdo takto označí. Slovo pochází z anglického shoot a znamená střílet, ale i točit nebo fotit. Existuje více výkladů slova šotouš. Když se přikloníte k pozitivní verzi, můžete se ztotožnit s osobou, která míří okulárem na jedoucí lokomotivy a stisknutím spouště „střílí“ jeden záběr za druhým.

Ať vám neujede vlak

Skvělým pomocníkem při fotografování vlaků je jízdní řád. Nemusíte čekat před tunelem a obávat se, že vám nevyjde záběr nebo ujede vlak. V době moderních technologií je vhodné použít telefon a stáhnout si aplikaci podporující jízdní řády. Spolu s mobilním připojením budete mít přehled o každém vlaku. Aktuální polohu vlaků zjistíte přímo z map Českých drah nebo na Babitronu. Vláčet s sebou papírový výtisk aktuálního řádu není ekonomické s ohledem na vaši fotovýbavu.

Jestliže nevlastníte chytrý telefon, zadejte do vyhledávače webovou adresu Českých drah a zjistěte si příjezdy a odjezdy ze stanic předem. V tomto případě budete nejspíš fotografovat blízko nádraží. Zachytit projíždějící vlak mezi stanicemi bez podpůrné aplikace bude náročnější.

Železniční nadchod dobře poslouží pro zachycení projíždějícího vlaku. Canon EOS 50D, Sigma 17-70mm f/2.8-4.5, 1/640, f/6.3, ISO 320
Železniční nadchod dobře poslouží pro zachycení projíždějícího vlaku.
Canon EOS 50D, Sigma 17-70mm f/2.8-4.5, 1/640, f/6.3, ISO 320

Vytipujte si daný vlak a následně i místo, odkud budete fotit. I tady jsou dobrými pomocníky online mapy jako Google Earth nebo Mapy.cz.

Výhodou první aplikace je zobrazování skutečného terénu a znázornění ulic. Zjistíte i překážky na trati, kopce, případně vyhledáte tunely nebo mosty vhodné pro váš záběr.

Plánování a příprava se vám určitě vyplatí. Nebudete na místě neorganizovaně běhat kolem trati a hledat pozici pro váš stativ, případně čekat dvě hodiny na další pendolino.

Dynamické, statické nebo obojí?

Při fotografování vlaků nejste omezeni na dynamické nebo statické záběry. Vyhledejte větší železniční nádraží s nadchodem a můžete kombinovat oba přístupy. Na odstavných kolejích je většinou několik lokomotiv, které čekají na odjezd podle jízdního řádu. U nich máte čas promyslet si kompozici.

Canon EOS 50D, Sigma 17-70mm f/2.8-4.5, 1/160, f/8.0, ISO 320
Canon EOS 50D, Sigma 17-70mm f/2.8-4.5, 1/160, f/8.0, ISO 320

Pro dynamické záběry vyhledejte třeba klopenou zatáčku nebo výjezd z tunelu. Zakomponovat můžete i pozadí za projíždějící soupravou. Železniční nádraží ve městech často leží blízko centra. Příjezdy vlaků jsou pak doprovázeny scenériemi s městskou zástavbou.

Foto: Irena Brožová
Foto: Irena Brožová

Určitě se vám vyplatí přijít na vybrané místo dřív a scénu si prohlédnout. Tím spíše čekáte-li na přesný typ vlaku. V tom případě máte omezené množství záběrů. Vlaky, které nechcete do sbírky, fotografujte také a zkoušejte správné nastavení svého fotoaparátu. Naučíte se na nich správně nastavit expoziční hodnoty a clonu.

Pozor na expoziční čas

Všechny soupravy nejezdí stejnou rychlostí a mění se denní doba a s tím i množství denního světla, které pro vás znamená změnu nastavení fotoaparátu. Čím delší časový odstup je mezi jednotlivými průjezdy, tím více musíte myslet na správně nastavené hodnoty. „Váš“ vlak pak bude ostrý.

Stativ není nutnou výbavou, projíždějící soupravy zvládnete vyfotit i z ruky. Z vlastní zkušenosti bych jej s sebou ale vzal. Se stativem eliminujete chvění a hodit se vám bude i pro záměrně rozmazané zachycení pohybu. Nejlepší zkušenosti mám s monopodem.

Hlavní roli zde hraje správné načasování, správné nastavení fotoaparátu a stisknutí spouště ve správný okamžik. Nastavte si ve fotoaparátu sekvenční snímkování. Nejlépe když pořídíte tři až pět snímků, ze kterých poté můžete vybrat ten nejlepší.

Canon EOS 50D, Sigma 17-70/2.8-4.5, 1/640s, F6.3, 62 mm, ISO 320
Canon EOS 50D, Sigma 17-70/2.8-4.5, 1/640s, F6.3, 62 mm, ISO 320

Fotografování vlaků je zábava, která zpestří váš repertoár. Je v ní skloubeno více technik. Projíždějící vlak zasaďte do krajiny nebo zajděte na nádraží a do pozadí přidejte budovu železniční stanice. Jen nezapomínejte, co je předmětem vašeho zájmu. Místo vlaků byste mohli sklouznout k focení krajiny.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMichal Sekanina

Má první digitální fotografie vznikla v roce 2004. Od té doby uplynulo několik let, během kterých jsem se k fotografování spíše vracel. Na svět se dívám okulárem objektivu i ve své profesi. Jsem stále „na cestě“ a v cíli se snažím vytvořit dobrý snímek. V současnosti mě nejvíce zajímají stavby a architektura. Fotografování pro mě znamená volnost.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *