Vkládání textu do fotografie

Ačkoliv by se mohla funkce, jako je vložení textu do obrázku, zdát zbytečná, není tomu tak. Pro ty, kdo pracují nejen s fotografiemi, je funkce jistě užitečná a pro nás fotografy samozřejmě také. Nebo vy snad své fotografie nepodepisujete?

Vložení podpisu autora fotografie by mělo být samozřejmostí, pravda, ne vždy se hodí fotografii „podepisovat“. Ve většině případů je to však více než vhodné a pokud děláte snímkům rámeček, bude se podpis v něm vyjímat velmi pěkně. Dalším příkladem použití, který bude také častý, může být vytvoření titulní stránky například fotoalba anebo kalendáře.

Vložení textu tradičně

Text můžete do fotografie v Zoner Photo Studiu přidat dvěma způsoby, které se od sebe zásadně liší především použitím a částečně pak i výsledkem. První možností je použití nabídky Vložit text (Ctrl+T), kterou najdete v menu Upravit. Pomocí této funkce můžete vložit libovolný text a s jistými omezeními s ním dále pracovat.

Po spuštění funkce se otevře nové dialogové okno s náhledem původního snímku a snímku po úpravách. Ve spodní části pod náhledy je okno pro text, jehož délka není omezena a můžete v rámci textu používat i dělení do odstavců pomocí enteru. Pokud nebudete slova vhodně dělit na řádky, podle délky vět a prostoru na obrázku, bude text vytékat ze snímku ven.

Volba fontu, barvy písma, velikosti a možnosti volby jeho řezů jsou samozřejmostí. Praktická je také možnost volby řádkování v případě, že vkládáte text na více řádků. Zvolit můžete také pozadí textu a dokonce jej i nastavit jako průhledný.

V pravé části okna pak najdete nástroje pro umístění textu v ploše, horních devět značek Umístění slouží k základnímu umístění textu v obraze, spodní možnost Odsazení pak dovoluje nastavit přesnou pozici textu v horizontálním a vertikálním směru. Klepnutím na OK se úpravy aplikují a máte hotovo. Pokud byste chtěli vkládat vícero textu s různými podobami písma (font, velikost, řez), musíte vše řešit samostatnými vkládkami, neboť dostupné nastavení písma se vždy týká celého textu, který je napsán.

Transformovaný text

Alternativní vložení textu umožňuje dodatečnou práci s nápisy a je uživatelsky mnohem jednodušší. V editoru zvolte nástroj Vložit Text (T) a kurzor myši se změní na nitkový kříž s malou ikonou nástroje. Poté klepněte do místa, kam chcete text vložit a tažením vytvořte obdélník. V okamžiku, kdy myš pustíte, zobrazí se malé okno a u nakresleného výběru několik ikonek. V malém okně volíte opět text, jeho barvu, řez, font a řádkování.

Přímo v obrázku, do kterého text vkládáte, pak můžete různě transformovat jeho podobu pomocí místních ikon – přesouvat, změnit velikost, otáčet, zešikmit, deformovat či měnit perspektivu. Klepnutím na jednotlivé ikonky se přepínáte mezi funkcemi, pokud byste si nevěděli rady, pak stačí klepnout pravým tlačítkem myši do textového pole a zobrazí se nápovědné menu.

V nápovědném menu najdete také možnost nastavení stínu, při aktivaci tohoto nástroje zobrazíte další okno pro jeho nastavení. Barva stínu by se měla odvíjet od barvy písma anebo ji nastavte na černou. Položky krytí a rozmazání nastaví podobu stínu – zde máte volné pole působnosti. Režim překrytí zde není třeba měnit, rozmazání je také na vaší libovůli.

U směru stínu byste měli zvážit, odkud na fotce svítí slunce nebo jde světlo a v tom směr stínu přizpůsobit. Posunutí pak slouží k určení vzdálenosti mezi stínem a nápisem. Jakmile máte hotovo, klepněte na OK a následně můžete v okýnku s textem klepnout také na OK. Tím je vkládání textu ukončeno a snímek si můžete uložit.

Poslední aktualizace 8. února 2011

42 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.
Jejda! Mrzí nás, že se vám článek nelíbil. Řeknete nám prosím proč?


Autor: Petr Březina

Komentáře