Milujete fotografii, ZPS a umíte natáčet videa? Možná hledáme právě vás!

Jak vložit text do fotografie

Umísťování textu do fotografie je jednodušší, než se může na první pohled zdát. Zvládnete to na pár kliknutí.  Stačí si otevřít obrázek a vložit text do fotky jako novou vrstvu. Oceníte to třeba i při vytváření vodoznaků. Podívejte se, jak na to.

Nejčastějším způsobem, jak přidat text do obrázku, je vložení vodoznaku s podpisem autora. Názory, zda je dobré snímky podepisovat a jestli je konkrétní vzhled podpisu vhodný, se výrazně liší. Tento spor ale nyní řešit nebudeme. Místo toho vám prozradíme, jak vložit text do fotky jednotlivě nebo hromadně a co s ním můžete provádět.

Text do fotky vložíte v Editoru

Pomocí Zoner Photo Studia přidáte text do snímku dvěma způsoby. První možností je použití nabídky Vložit text (T), kterou najdete v Editoru v pravém panelu pod Nástroji pro vkládání objektů.

Díky této funkci vložíte libovolný text a můžete s ním i dál pracovat. Začněte tím, že kliknete do fotky. Tím vytvoříte novou vrstvu obsahující text.

Poté si vyberete písmo, jeho velikost, barvu i řez. Pokud chcete text rozdělit na víc řádků, nastavte si také řádkování. Úpravy potvrdíte kliknutím na Použít. Díky umístění v samostatné vrstvě navíc text změníte i později.

Vložení textu do fotografie v Editoru

Vložte text v editoru a upravte ho.

Textovou vrstvu vložíte také pomocí tlačítka +Přidat vrstvu. Kromě textu takto přidáte i symboly.

Panel pro vložení obrázku a vložení textu do obrázku

Přidejte vrstvu s textem nebo symbolem.

Upravte vrstvu a přidejte efekty

Vrstvu s textem upravíte stejně jako každou jinou. V tomto případě snížíme její krytí a přidáme textu stín, Stačí pravým tlačítkem myši kliknout na vrstvu a zvolit Efekty > Upravit efekty.

Vylepšení vloženého textu pomocí efektů

Vylepšete text přidáním efektu.

Vyberte efekt a upravte jeho parametry jako Krytí, Posunutí a další.

Úprava efektů vloženého textu

Upravte parametry stínu.

Uložte si práci na pozdější změny

Výhodou vrstev je, že můžete text i v budoucnu upravovat. Stačí jen fotografii uložit jako soubor .zps. Jednotlivé vrstvy se nesloučí a kdykoliv se k nim vrátíte.

Uložení rozpracovaného projektu

Uložte rozpracovaný projekt ve vrstvách.

Přidejte text na celou sérii obrázků

Pokud jste se rozhodli podepisovat si fotky, nemusíte to dělat u každého snímku zvlášť. S využitím Hromadného filtru přidáte text třeba do všech fotek najednou.

Pro hromadné přidání podpisu otevřete složku s fotkami ve Správci. Poté označte fotky, na které chcete text přidat, a v menu Upravit zvolte Hromadný filtr (Ctrl+Q).

Hromadné vložení textu do fotky

Klikněte na Hromadný filtr.

Vpravo nahoře klikněte na tlačítko Přidat filtr a zvolte Text do obrázku. Zároveň můžete vybrat další filtry. Praktická je například hromadná změna rozměrů.

Filtr pro vložení textu do obrázku

Přijdete filtr Text do obrázku.

Potom napište text a upravte parametry stejně jako v Editoru. Vhodné je dát podpis do rohu, zmenšit ho a zvýšit průhlednost, aby na fotce nestrhával pozornost na sebe.

Vložení textu do obrázku

Podepište fotku.

Následně můžete snímky proklikáváním v levém pásu kontrolovat, zda je vložení v pořádku. Pak už jen zvolte Použít na vše a máte hotovo.

Tip: Pokud fotky například před vkládáním na Zoneramu nezmenšíte tak, aby se při 100% zobrazení „vešly“ na monitor, podpis se bude na výškových a šířkových záběrech zobrazovat v různých velikostech. Zkuste proto aplikování podpisu provést na fotky na výšku a na šířku zvlášť. Zabráníte tak výraznému velikostnímu rozdílu.

Kromě podpisu na fotce existuje spousta dalších možností, jak využít text. Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a vyzkoušejte je.

A abyste lépe viděli, jak na to, připravili jsme pro vás krátké video:

Poslední aktualizace 27. července 2017

49 1
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Matěj Liška

Aktuálně jsem fotograf na volné noze. Převážně fotím svatby, maturitní tabla a plesy a dělám fotokurzy. Vyhledávám protisvětlo, kratší ohniskové vzdálenosti a fascinuje mě rybí oko. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete na mém webu nebo na Facebooku.

Číst všechny články.

Komentáře