Jak vložit text do fotografie

Umísťování textu do fotografie je jednodušší, než se může na první pohled zdát. Zvládnete to na pár kliknutí.  Stačí si otevřít obrázek a vložit text do fotky jako novou vrstvu. Oceníte to třeba i při vytváření vodoznaků. Podívejte se, jak na to.

Nejčastějším způsobem, jak přidat text do obrázku, je vložení vodoznaku s podpisem autora. Názory, zda je dobré snímky podepisovat a jestli je konkrétní vzhled podpisu vhodný, se výrazně liší. Tento spor ale nyní řešit nebudeme. Místo toho vám prozradíme, jak vložit text do fotky jednotlivě nebo hromadně a co s ním můžete provádět. Vše zvládnete s pomocí Zoner Photo Studia X.

Text do fotky vložíte v Editoru

Pomocí Zoner Photo Studia přidáte text do snímku dvěma způsoby. První možností je použití nabídky Vložit text (T), kterou najdete v Editoru v pravém panelu pod Nástroji pro vkládání objektů.

Díky této funkci vložíte libovolný text a můžete s ním i dál pracovat. Začněte tím, že kliknete do fotky. Tím vytvoříte novou vrstvu obsahující text.

Poté si vyberete písmo, jeho velikost, barvu i řez. Pokud chcete text rozdělit na víc řádků, nastavte si také řádkování. Úpravy potvrdíte kliknutím na Použít. Díky umístění v samostatné vrstvě navíc text změníte i později.

Vložení textu do fotografie v Editoru
Vložte text v editoru a upravte ho.

Textovou vrstvu vložíte také pomocí tlačítka +Přidat vrstvu. Kromě textu takto přidáte i symboly.

Panel pro vložení obrázku a vložení textu do obrázku
Přidejte vrstvu s textem nebo symbolem.

Upravte vrstvu a přidejte efekty

Vrstvu s textem upravíte stejně jako každou jinou. V tomto případě snížíme její krytí a přidáme textu stín, Stačí pravým tlačítkem myši kliknout na vrstvu a zvolit Efekty > Upravit efekty.

Vylepšení vloženého textu pomocí efektů
Vylepšete text přidáním efektu.

Vyberte efekt a upravte jeho parametry jako Krytí, Posunutí a další.

Úprava efektů vloženého textu
Upravte parametry stínu.

Uložte si práci na pozdější změny

Výhodou vrstev je, že můžete text i v budoucnu upravovat. Stačí jen fotografii uložit jako soubor .zps. Jednotlivé vrstvy se nesloučí a kdykoliv se k nim vrátíte.

Uložení rozpracovaného projektu
Uložte rozpracovaný projekt ve vrstvách.

Přidejte text na celou sérii obrázků

Pokud jste se rozhodli podepisovat si fotky, nemusíte to dělat u každého snímku zvlášť. S využitím Hromadného filtru přidáte text třeba do všech fotek najednou.

Pro hromadné přidání podpisu otevřete složku s fotkami ve Správci. Poté označte fotky, na které chcete text přidat, a v menu Upravit zvolte Hromadný filtr (Ctrl+Q).

Hromadné vložení textu do fotky
Klikněte na Hromadný filtr.

Vpravo nahoře klikněte na tlačítko Přidat filtr a zvolte Text do obrázku. Zároveň můžete vybrat další filtry. Praktická je například hromadná změna rozměrů.

Filtr pro vložení textu do obrázku
Přijdete filtr Text do obrázku.

Potom napište text a upravte parametry stejně jako v Editoru. Vhodné je dát podpis do rohu, zmenšit ho a zvýšit průhlednost, aby na fotce nestrhával pozornost na sebe.

Vložení textu do obrázku
Podepište fotku.

Následně můžete snímky proklikáváním v levém pásu kontrolovat, zda je vložení v pořádku. Pak už jen zvolte Použít na vše a máte hotovo.

TIP: Pokud fotky například před vkládáním na Zoneramu nezmenšíte tak, aby se při 100% zobrazení „vešly“ na monitor, podpis se bude na výškových a šířkových záběrech zobrazovat v různých velikostech. Zkuste proto aplikování podpisu provést na fotky na výšku a na šířku zvlášť. Zabráníte tak výraznému velikostnímu rozdílu.

A abyste lépe viděli, jak na to, připravili jsme pro vás krátké video:

Kromě podpisu na fotce existuje spousta dalších možností, jak využít text. Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a vyzkoušejte je.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *