Jarní aktualizace Zoner Photo Studia X 2023: Svěží novinky a nadupaná sada vylepšení, která ušetří váš čas

Zoner Photo Studio X

Úprava fotek ještě nebyla pohodlnější. Jarní aktualizace 2023 přináší v Zoner Photo Studiu X dosud nejvíce novinek od roku 2016. Zaznamenaná videa, kterými si připomínáte situace kolem sebe, nyní sestříháte s těmi nejlepšími efekty. A v duchu zpříjemnění práce v celém editoru se nese kompletní nášup jarních novinek.

Novinek je tolik, že by to vystačilo rovnou na dvě aktualizace, ale nemohli jsme se dočkat, až vám je všechny představíme. Už vás nebudeme napínat a jdeme na to.

Přímá podpora objektivů v ZPS X

V předchozí aktualizaci ZPS X jsme vám přinesli nativní podporu RAW. Muselo být jasné, že je to jen předkrm k celému chodu, a tak nyní přicházíme s podporou pro objektivy. Podpora LCP profilů pro více než 1 200 objektivů bude integrovaná do programu, který automaticky rozpozná váš objektiv. U tohoto čísla nekončíme, každým dnem rozšiřujeme podporu možná i pro váš objektiv. 

Od podzimní aktualizace jsme také zásadně rozšířili počet podporovaných fotoaparátů.

Bez nutnosti dalších instalací se v modulu Vyvolat budou (po načtení vašeho objektivu) automaticky opravovat zkreslení, chromatické vady i vinětace. Tyto opravy si můžete sami snadno zapnout či vypnout. 

editor fotek ZPS X

Práce s RAWy je nyní téměř 2× rychlejší 

Úprava fotografií nebyla nikdy tak efektivní jako s novým ZPS X. S jarní aktualizací dochází v modulu Vyvolat ke zkrácení doby zpracování RAW souborů o 80 %. Tato optimalizace a zrychlení demosacingu, což je důležitá součást zpracování obrazu, prošla kompletním přepracováním. Díky tomu lze ušetřit až polovinu času při opakovaném otevírání fotek ve formátu RAW, importu fotek, exportu nebo indexování v katalogu. 

Rozšířený prostor pro úpravy fotek

Váš druhý monitor to rozjede na plný pecky. Editace fotek nabere na obrátkách ve všech směrech, i do šířky. Nová podpora druhého monitoru, přináší ve dvou režimech Náhledu nebo Průzkumníku mnoho různých způsobů využití ve všech modulech. 

Například náhled na celou fotku během její detailní úpravy v modulu Vyvolat nebo Editor. Díky tomu si jednoduše pohlídáte přirozený vzhled u portrétních snímků. Při úpravách můžete mít nově stále zapnutý režim průzkumníka. Tato možnost se může hodit po focení větších zakázek (např. svatby), kdy ladíte fotky do jedné barvy nebo potřebujete vidět, zda nemáte nějaké téma vyfocené dvakrát.

Díky druhému monitoru nebude srovnání s referenčním obrázkem už žádný problém. Rozšíření druhého monitoru vám usnadní práci i s médii pro váš videoprojekt nebo práci s mapou. 

editor fotek zoner

Videoeditor přináší masivní upgrade 

K rozšíření došlo i ve Videoeditoru. Jarní aktualizace přináší obrovskou vnitřní rekonstrukci a profesionální nástroje pro střih videa. Díky přidaným možnostem pokročilé Transformace můžete své klipy libovolně natáčet, přesouvat a ořezávat. Dle libosti můžete škálovat, nastavovat průhlednost či překrývat objekty. 

Klíčové snímky vám pomocí kontrolních bodů umožní přesně řídit pohyb klipů, textu i obrázků ve vašem projektu. Umožní vám jakoukoliv změnu parametrů každého klipu, textu nebo fotky s plnou kontrolou nad průběhem animace.

Vytvořte společně s transformacemi vlastní originální efekty.

Pro rychlejší práci máte nyní možnost přednačtení složky s klipy do projektu před zahájením střihu svého filmu. A díky interaktivním miniaturám se rychle rozhodnete, který klip do filmu vložíte, a který zůstane ve složce na památku. Stačí myší přejet přes miniaturu, a v závislosti na pozici kurzoru uvidíte, co v daném klipu je. Snížením kvality náhledu můžete projekt editovat a přehrávat při úpravách i na méně výkonném hardwaru.

Svazování sousedních klipůmultiselekce usnadní posun nebo úpravu. A automatický hlídač přesunu médií si zamilujete. Pokud si v ZPS X přesunete klip na jiné místo, v projektu se obnoví propojení se zdrojem, a tak už nebudete muset nic dohledávat. 

Vylepšení napříč celým programem

Modul Vyvolat nabízí špičkovou redukci artefaktů u vysokých ISO. Také jsme zapracovali novou metodu přidání zrna dle jasu, která přináší věrohodnější výsledky více odpovídající chování filmového zrna. 

Možnost přeskládání bloků s parametry, a škálování kopírovaných masek filtrů se vám bude také hodně líbit, protože to celkově zjednoduší celé ovládání i zrychlí pohyb v modulu Vyvolat.

Nový pixel-perfect přináší vyšší kvalitu náhledu v modulech Správce i Vyvolat, takže od teď vše uvidíte až do posledního pixelu.

Správce se pochlapil i tentokrát a nabízí zpříjemnění pracovního prostředí, např. v podobě otáčení miniatur pomocí ikony přímo v průzkumníku. Pokud využíváte hodnocení svých fotografií, určitě oceníte možnost zapnout si auto-advancing, neboli automatický posun při hodnocení, který ušetří posouvání na další fotku. Strukturování klíčových slov vám zjednoduší přidělování slov, která mají závislost, např. zvíře, pes, Alík. A tak stačí zadat Alík a všechno ostatní se přidělí najednou. 

Čas hraje v jarní aktualizaci jednu z hlavních rolí, a to i v modulu Správce. Řazení fotek nyní podporuje časy kratší než jedna sekunda. To oceníte zejména u fotek pořízených v burst modu u rychlých strojů.

Další a další zlepšení 

Vylepšený Prohlížeč a Promítání nabízí spuštění na celé složce a promítání už nepřeruší žádný spořič obrazovky (funkce Screensaver-proof). Mezi Metadatové tokeny přibyla položka Čas exportu. Takže do svého názvu souboru jednoduše vložíte datum a čas, kdy došlo k exportu.

Zorganizujte si záhlaví pro práci na projektech a proházejte si karty podle sebe

Od jarní aktualizace se plně soustředíme na Windows 10 & 11, což znamená, že ukončujeme podporu pro Windows 7, 8 a 8.1 a všech 32bitových verzích. Tyto starší systémy už nezvládají nově přidávané funkce, a tak se nemůžeme zcela zaručit za jejich správné fungování. 

Sdílené označování v Zoneramě

Ve sdílených galeriích vám zákazníci nyní snadno označí výběr oblíbených fotek, které jste jim nasdíleli a vy výběr následně hned zpracujete v ZPS X.

Věříme, že vás novinky zaujaly natolik, že se už nemůžete dočkat, až je všechny otestujete a zažijete na vlastní kůži. Stáhnete si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma bez omezení funkcí. 

 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (8)

 1. Dobrý den
  Nová aktualizace se mi nainstalovala, ještě jsem si ji nevyzkoušel celou. Ale – při náhledu na druhý monitor se někam ztratily informace o fotografii a nepodařilo se mi je tam dostat zpátky. Můžete mi, prosím, poradit?
  Děkuji
  G. Stefan

  1. Zdravím vás, Gerharde,
   díky za váš dotaz, těší mě váš zájem o funkce druhého monitoru v nové aktualizaci ZPS X. Protože by touto cestou byla domluva malinko krkolomná, předala jsem váš dotaz kolegům z podpory, kteří se vám brzy ozvou. Věřím, že se problém podaří vyřešit k vaší spokojenosti.
   Mějte se báječně
   Eva | Redakce Milujmemefotografii.cz

 2. Dobrý den,

  nová aktualizace je super, ale za mě bych rád viděl ještě jednu možnost a to by pro nás fotografy
  novináře bylo úplně zásadní. Nahrávání na FTP servr. V Brně kluci používají Váš program jako já, ale
  po skončení úprav musím otevřít Photo Mechanic nebo Total Comander a odtud posílat fotky.

  Díky za příští aktualizaci.
  Radim

  1. Zdravím vás, Radime,
   těší mě váš zájem o funkce ZPS X. Ve vašem případě, pokud s kolegy používáte ZPS X všichni by jistě mohlo pomoci úložiště cloudu a nebo neveřejná alba Zoneramy, kde můžete nově využívat sdílená označování fotek.
   Mějte se hezky a zkuste Zoneramu;-)
   Eva | Redakce Milujmemefotografii.cz

 3. Dobrý den, po minulé aktualizaci Zoner X nelze seřadit složky podle datumu, jména atd., prostě to nereaguje, po nedávné aktualizaci už nelze ani přetahovat složky ! Mám složku hotových fotek, chci to přetáhnout do složky s hotovými – a nic. Proč? Před tím to šlo zcela normálně. Nevím, co se děje, ale poslední 2 aktualizace práci stěžují a nereagující program na základní tahy myší… Co to je? Petr V.

  1. Zdravím vás, Petře,
   díky za váš dotaz, těší mě váš zájem o funkce řazení složek v ZPS X. Protože by touto cestou byla domluva malinko krkolomná, předala jsem váš dotaz kolegům z podpory, kteří se vám brzy ozvou. Věřím, že se problém podaří vyřešit k vaší spokojenosti.
   Mějte se krásně
   Eva | Redakce Milujmemefotografii.cz

 4. Dobrý den,
  kdy bude program načítat RAW data z Olympusu OM-D 5 Mark III ?
  Děkuji za odpověď.

  1. Zdravím vás, Milane,
   těší mě váš zájem o pokročilé funkce ZPS X jako je načítání RAW pomocí DCP profilů. Typ vašeho Olympusu máme na seznamu, a jak bude k dispozici, dáme vám vědět. Bohužel je kolega z Olympusu méně flexibilní než bychom si přáli. Každopádně, až bude, budete první, kdo se to dozví.
   Mějte se hezky:-)
   Eva | Redakce Milujmemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *