Ovládněte formáty RAW a JPG

Ovládněte duo RAW + JPG

Velké řadě fotografů při práci vyhovuje kombinace fotek v RAW + JPG. Přednosti jednotlivých formátů jsme probrali v článku RAW vs. JPG. Nyní si ukážeme, jaké jsou výhody práce s fotkami pořízenými v obou zmíněných formátech zároveň a jaká zjednodušení přináší naše jarní aktualizace.

Máte-li fotografie ve formátech RAW + JPG, práce s nimi může být na první pohled komplikovaná. Zoner Photo Studio X je ale dokáže Seskupit a prohlížení i úprava se vám tak zpřehlední. 

Využijte sílu obou 

Ať už jste fanoušky focení do JPG, do RAW, nebo do obou formátů současně, Zoner Photo Studio X se vašemu stylu práce přizpůsobí. 

JPG a JPEG. JPG je obecné označení formátu, kdežto podoba JPEG je technický parametr, který pro naše účely používáme i v Zoner Photo Studiu X, a najdete ho i v jiných technických materiálech.

Na začátku si vyberete, se kterým ze dvou formátů obvykle pracujete. Buď preferujete úpravu snímku v RAW, nebo v JPG. V Nástrojové a navigační liště klikněte na ikonku Zobrazení a řazení a v části Seskupovat zvolte RAW + JPEG nebo JPEG + RAW. Formát, který je ve volbě první, budete mít nastavený jako prioritní. 

RAW + JPG, seskupit
Nastavte, který formát preferujete. 

U každé miniatury pak uvidíte vpravo nahoře ikonu, která vás informuje o seskupení formátů. Který formát je preferován, poznáte podle bílého pozadí za textem jednoho z formátu. Pokud zvolíte například JPEG + RAW, znamená to, že vše, co u seskupených fotek vidíte i upravujete, jsou JPG verze. 

RAW + JPG, zvolený formát
U první fotky je nastaveno JPEG + RAW a JPEG je tedy prioritní. Na druhé fotografii je to RAW + JPEG. 

Pokud raději pracujete s JPG a formát RAW máte jen pro jistotu, nastavte JPEG + RAW. Do RAWu pak přepněte až v momentě, kdy je třeba nějaká větší úprava. Toto ruční přepnutí provedete jednoduše při úpravě v modulu Vyvolat. Stačí kliknout na ikonku formátu pod histogramem. Aktivní je vždy ten formát, který je podtržený.

RAW + JPG, přepnutí formátu
Jednoduše přepínejte mezi formáty. 

Uvědomili jste si během úpravy, že na tohle JPG stačit nebude? Jednoduše úpravy přesuňte nebo zkopírujte i na druhý formát. 

Doporučujeme volbu Zkopírovat úpravy, protože tak se vám úpravy převedou na RAW, ale zůstanou zároveň i v JPEGu. Myslete, ale na to, že úpravy z JPEGu nebudou vypadat stejně na fotce v RAWu, protože v RAWu vycházíte ze surových dat. 

RAW + JPG, přepnutí zdroje
Na dvě kliknutí úpravy zkopírujete nebo přesunete do RAWu. Nemusíte tedy nic dělat ručně znovu

RAW k úpravě, JPG k náhledu 

RAW + JPG použijte, pokud raději upravujete fotky v RAWu. S rychlostí načítání vám při třídění fotek pomůže, když zaškrtnete volbu Rychlého náhledu. Díky této funkci do sebe program přednačte menší soubory jako náhledy a vy pak i velkými soubory procházíte velmi rychle. 

RAW + JPG, rychlý náhled
Nastavte Rychlý náhled. 

Zapnutím volby Pro nevyvolané RAWy upřednostnit pro náhled JPG uvidíte ve Správci náhled zpracovaný foťákem, s nastavením jeho stylů, barev a korekcí. To se hodí, když chcete vidět, jak by fotka mohla vypadat po zpracování, a ne pouze surový stav z RAWu. Pokud tedy fotíte do RAW + JPG, tuto funkci oceníte. 

Pro RAW i JPG vedle sebe stačí dvě kliknutí

Preferenci RAWu nebo JPGu můžete měnit u každého páru souborů zvlášť. Pokud seskupování chcete používat, ale pro některé záběry ho vypnout, označte tyto fotky v modulu Správce, klikněte pravým tlačítkem a zvolte Zabránit seskupování RAW a JPG. Ikona seskupování pak bude škrtnutá a vy uvidíte oba soubory vedle sebe. Pak budete u těchto souborů pracovat s verzí RAW i JPG samostatně. 

RAW + JPG, zabránit seskupování

Když už fotíte do obou formátů, využijte toho

Byla by škoda nepoužívat seskupování a neulehčit si práci pomocí rychlých náhledů. Stáhněte si nejnovější verzi Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a využijte potenciál obou formátů ještě dnes. 

A pokud vás zajímá více informací o RAWu, JPGu nebo jejich spojení, podívejte se na naše video.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (2)

 1. dobrý den. Mám poslední verzi ZPS a odebírám Milujeme fotografii. V poslední upoutávce je práce s JPG a RAW. Asi jsem úplně blbej ale nemůžu najít následující: V nástrojové a navigační liště ikonku Zobrazení a řazení. Můžete mi prosím poradit kde to mám vyčmuchat. Ale nějak podrobně pro úplného blba. Děkuji Jiří

  1. Zdravím vás, Jiří,
   díky za dotaz. Těší mě váš zájem o články v našem magazínu i funkce Zoner Photo Studia X. Ikona Zobrazení a řazení vypadá jako obdélníček pod kterým jsou dva další články a z pravé strany obdélníčku jsou pod sebou malá písmenka „A“ a „Z“. Ikonu najdete v pravé části Nástrojové lišty nad miniaturami fotek (Horní pruh pásu náhledu fotek nebo správci při prohlížení alba na celé ploše). Věřím, že teď už ji v mžiku najdete.
   Mějte se hezky
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *