Ovládněte duo RAW + JPG s vychytávkami jarní aktualizace Zoner Photo Studia X

Velké řadě fotografů při práci vyhovuje kombinace fotek v RAW + JPG. Přednosti jednotlivých formátů jsme probrali v článku Věčný boj RAW versus JPG: Kdy je dobré fotit do RAW. Nyní si ukážeme, jaké jsou výhody práce s fotkami pořízenými v obou zmíněných formátech zároveň a jaká zjednodušení přináší jarní aktualizace ZPS X.

Máte-li fotografie ve formátech RAW + JPG, práce s nimi může být na první pohled komplikovaná. Zoner Photo Studio X je ale dokáže Seskupit a prohlížení i úprava se tak zpřehlední.

Využijte sílu obou

Ať už jste fanoušky focení do JPG, do RAW, nebo do obou těchto formátů současně, ZPS X se vašemu stylu práce přizpůsobí.

Na začátku si vyberete, se kterou ze dvou fotografií obvykle pracujete. Buď preferujete úpravu snímku v RAW nebo v JPG. V modulu Správce klikněte na šipku u ikony Seřadit podle a vyberte Seskupit RAW a JPG. Následně vyberte, který z formátů je pro vás prioritní.

Nastavte, který formát preferujete.
Nastavte, který formát preferujete.

U každé miniatury pak uvidíte vpravo nahoře ikonu, která vás informuje o seskupení formátů. Který formát je preferován, poznáte podle bílého pozadí za textem jednoho z formátu. Pokud zvolíte například preferenci JPG, znamená to, že vše co u seskupených fotek vidíte i upravujete, jsou JPG verze.

Pokud raději pracujete s JPG a RAW máte jen pro jistotu, nastavte preferenci JPG. Do RAWu pak přepněte až v momentě, kdy je třeba nějaká větší úprava. Toto ruční přepnutí provedete jednoduše při úpravě v modulu Vyvolat. Stačí kliknout na ikonku formátu pod histogramem. Aktivní je vždy ten formát, který je podtržený. Přepnutou volbu si ZPS X zapamatuje v momentě, kdy na fotce provedete nějaké nedestruktivní úpravy.

Jednoduše přepínejte mezi formáty.

Uvědomili jste si během úpravy, že na tohle JPG stačit nebude? Jednoduše úpravy přesuňte nebo zkopírujte i na druhý formát. Nejpohodlnější pro vás bude volba Zkopírovat úpravy, protože poté budou oba soubory vypadat stejně, tedy obsahovat stejné úpravy.

přepnutí zdroje
Na dvě kliknutí úpravy zkopírujete nebo přesunete do RAWu. Nemusíte tedy nic dělat ručně znovu.

Jeden k úpravě, druhý k náhledu

Preferenci RAW použijte, pokud raději upravujete fotky v RAWu. S rychlostí načítání vám při třídění fotek pomůže, když zaškrtnete volbu Rychlého náhledu. To je v ZPS X nová funkce, díky které do sebe program přednačte menší soubory jako náhledy a vy pak i velkými soubory procházíte velmi rychle.

Nastavte Rychlý náhled.
Nastavte Rychlý náhled.

Volba pro plnou kvalitu při měřítku 1:1 se hodí, pokud rádi kontrolujete ostrost v plném rozlišení. Když ji zaškrtnete, načte se vám vždy po kliknutí na fotku 100% velikost a uvidíte plnou kvalitu RAW souboru.

TIP: Zapnutím volby Pro náhled RAW použít JPG uvidíte ve Správci náhled zpracovaný foťákem, nastavením jeho stylů, barev a korekcí. To se hodí, když chcete vidět, jak by fotka mohla vypadat po zpracování. a ne pouze surový stav z RAWu. Pokud tedy fotíte do RAW+JPG, tuto funkci oceníte.

Nově můžete také měnit preferenci RAWu nebo JPGu u každého páru souborů. Pokud seskupování chcete používat, ale pro některé záběry ho vypnout, označte tyto fotky v modulu Správce, klikněte pravým tlačítkem a zvolte Zabránit seskupování RAW a JPG. Ikona seskupování pak bude škrtnutá a vy uvidíte oba soubory vedle sebe. Pak budete u těchto souborů pracovat s RAW i JPG verzí samostatně.

Když fotíte do obou formátů, využijte je

Byla by škoda nepoužívat seskupování a neulehčit si práci pomocí rychlých náhledů. Stáhněte nejnovější verzi Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a využijte potenciál obou formátů ještě dnes.

Už jste zkušební dobu využili? Nevadí, s novou aktualizací máte nově dalších 15 dní zdarma na vyzkoušení, abyste měli možnost si všechna vylepšení osahat.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *