Spolupráce fotografa a modelky: na co dát pozor, aby vše klapalo?

Spolupráce fotografa a modelky: na co dát pozor, aby vše klapalo?

Přátelský vztah fotografů a fotografek s modely a modelkami je zcela zásadní pro celý proces focení portrétu. Rozhodně by měl zahrnovat oboustranný respekt a porozumění. Zatímco fotograf by měl respektovat některé požadavky svého modela, měl by zároveň focený chápat, jak správně ctít práci fotografů. Existuje pár základních zásad, které platí jak pro modely, tak i fotografy a v tomto článku se na ně podíváme.

Hned na začátek je důležité zmínit, že focení je pro obě strany forma sebevyjádření. Modelky i fotografy naplňuje to, co dělají, a z jejich společné práce vzniká umění, které by nemělo mít hranice ani omezení. Proto by ani jedna strana neměla tu druhou do ničeho nutit a zároveň by se neměly omezovat, diktovat si nesmyslné požadavky nebo výslednou práci jakkoliv ničit či předělávat.

Focení je o souhře a komunikaci

Portrétní fotografové a modelky žijí ve vzájemné symbióze a potřebují ke své práci jeden druhého. Proto se musí brát vážně a ctít, což občas znamená, že jeden z dvojice musí ustoupit. Je to souhra, která by měla končit oboustranou spokojeností. Vzniká na základě vzájemného naslouchání a kompromisů. Rozhodně vám doporučíme vše vyřešit komunikací, protože ta je klíčová.

Spolupráce fotografa a modelky: na co dát pozor, aby vše klapalo?
Konzultace fotky může mít své přínosy – modelka si může všimnout toho, co jste vy přehlédli. Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/5, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Existují tři fáze spolupráce (přípravy, focení, úprava a dodání fotek) a každá z nich obsahuje několik bodů, které si společně projdeme. Věnujte jim pozornost, protože vám pomohou zajistit hladkou a plodnou spolupráci.

Fáze příprav

Během příprav máte možnost modelku předem seznámit s tím, co vás bude čekat. Zásadou je, že kvalitní příprava velmi usnadní samotný průběh focení.

Je dobré si předem stanovit a domluvit několik konkrétních věcí:

  • co a jak budete dělat,
  • jak dlouho bude dodání fotek trvat,
  • jak s fotkami pak nakládat.

Co a jak budete dělat? Domluvte si detaily. Kde budete fotit? Ideální je místo, které je oběma dostupné a vyhovuje vám. Někomu může být nepříjemné focení na veřejných místech. Jiní třeba trpí na alergie, takže příroda způsobí víc problémů než užitku. Háčků může být mnoho, proto je dobré vše stanovit správně a podle požadavků obou stran.

Co na sebe? Ať se modelka v oblečení cítí dobře. Musí se na sebe podívat do zrcadla a vědět, že takhle si připadá skvěle. Pokud má něco nepohodlného – podpatky, korzet nebo další módní nástrahy, zařiďte se tak, aby nemusela moc chodit či dlouho stát.

Jestli má být zima, domluvte se na dece a horkém čaji. Pokud je horko, nezůstávejte dlouho na na sluníčku nebo bez pití. Věcí, které se domlouvají před focením, je hodně a je dobré je probrat, aby se na poslední chvíli nevyskytl nějaký problém, který jakékoliv straně způsobí nepohodlí.

Jak dlouho bude dodání trvat? Zkuste si předem vyhradit časový rámec. Pokud modelku předem upozorníte, že dodání fotek bude trvat tři měsíce, pak s tím musí počítat, protože to věděla. Ale pokud vám zpracování fotek trvá rok, tak se nemůžete divit, že jsou modelové frustrovaní a zahlcují vás  otázkami, kdy už bude hotovo.

Jak nakládat s fotkami? Rozhodně doporučuji varovat modelku, že fotky, které od vás dostane, nesmí nijak upravovat. Na Instagram je občas potřeba fotku oříznout, ale striktně řekněte, že ne. Existují aplikace, které fotce přidají rámeček. Doporučte je modelce. Pokud nechce mít na fotce rámeček, zkuste nahrát fotku ořízlou a s rámečkem v jednom postu. Jakýmkoliv ořezem zničíte kompozici a kompozice je svatá.

Je těžké vysvětlit, proč fotografům na kompozici tolik záleží, ale pomáhají přirovnání. Je to pro celou fotku stejné, jako kdyby někdo ořízl obraz, rozmázl modelce makeup či zdeformoval postavu. Je to ničení existujícího umění. A ještě horší ničení je filtr. Jakýkoliv filtr na hotové fotce je „zločin“ a rozhodně varujte modelku, že to nemůže udělat.

Pokud by to modelky navzdory vašemu přání dělaly, pak bych doporučila připravit si (klidně i na TFP) jednoduchou smlouvu, jak s fotografiemi zacházet a co případně hrozí, pokud takové zacházení nedodrží. Ovšem lidským a vřelým vysvětlením byste měli takovým incidentům předejít. Nad fotografií tráví každý fotograf hodiny v postprocesu a všechna tato práce je zničena a zneuctěna věcmi, jako jsou filtry a ořezy.

Fáze focení

Focení zahrnuje přímou komunikaci s modelkou, která by sama o sobě vydala na vlastní článek. Ovšem pár základních pravidel se dá shrnout v relativní stručnosti.

Spolupráce fotografa a modelky: na co dát pozor, aby vše klapalo?
Modelka od vás může dostat instrukce, jak pózovat, ale neměla by se cítit nekomfortně a měla by vám důvěřovat, že jí to sluší. Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/5, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Doražte! Velmi často se stává, že jedna strana na poslední chvíli zruší účast. Každý fotograf to zná. A nejspíš i některé modelky. Pokud máte jakékoliv pochybnosti před focením, napište si včas! Buď vás druhá strana uklidní a podpoří, nebo se alespoň včas dozví, že focení nebude. Pokud někdo zruší focení ten den ráno, je to obrovská zrada.

Dotyčný si na vás udělal čas, odmítl kvůli tomu jiné, zařídil se v práci nebo s rodinou. Možná už vyrazil na místo setkání. Buď s těžkou výbavou na zádech nebo s make-upem a outfity v kabelce. A pak se dozví, že zbytečně. Pokud někdo opravdu to ráno onemocní, pak se nedá nic dělat. Ale jestli jde o momentální nevoli, pak se skutečně zamyslete nad tím, jak nefér tah to je.

Navrhněte pózu, ale nenakazujte. Modelka by se neměla lámat do poloh, ve kterých není spokojená. Stejně tak by si neměla vydupávat nic, co fotograf dělat nechce. Pokud se mu nápad nelíbí a nevidí v něm potenciál, pak by to měla respektovat.

Podívejte se společně na náhledy. Na některé fotce se modelce nebude líbit úhel a na jiné zase vám nesedí stíny. Proberte to spolu a vyfoťte znovu tak, aby úhel i stíny byly dobré. Hlavně si vzájemně naslouchejte. Modelka může mít super nápad a fotograf zase ví, co jí sluší.

Vzájemně si pomáhejte a chvalte se. Pokud máte z něčeho radost, řekněte to. Zlepší to vzájemný vztah a celkové nadšení z výsledků.

Poděkujte si. Oba jste do focení vložili čas, úsilí i své vlastní know-how. Oba pro společný výsledek.

Spolupráce fotografa a modelky: na co dát pozor, aby vše klapalo?
Když jsou po focení obě strany spokojené, kus dobré práce je hotový. Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/5, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Fáze úprav

Nyní máte za sebou úspěšné focení v ideálních podmínkách. Teď modelka počká na fotky (zhruba v předem domluvenou dobu) a začne je zveřejňovat na sociálních sítích.

Při úpravě fotek si dejte pozor na velké změny. S modelkou se domluvte, zda jí můžete odstranit nějaké znaménko nebo jestli nechce například zmenšit nos. Nikdo nestanoví správnost těchto úprav. Ale důležité je, zda je modelka chce a jestli vám připadají na fotce v pořádku.

Pokud se bude modelka dožadovat toho, že chce zúžit pas nebo zvětšit oči, pak se musíte zamyslet, zda to chcete udělat. A pokud nechcete, pak jí to vysvětlete. Fotografie má zachytit realitu.

Pokud děláte velké úpravy a retuše, ale modelce to nevyhovuje, zkuste se spolu dohodnout, jak to vyřešit. Ale to by se dít nemělo. Modelka zná vaší práci a vy víte, jak vypadá. Takže obě strany jsou obeznámeny s tím, do čeho jdou.

Spolupráce fotografa a modelky: na co dát pozor, aby vše klapalo?
Modelka by měla respektovat vaší tvorbu a fotky by neměla upravovat či ořezávat, ale postovat tak, jak jsou. Nikon D750, Nikon 50mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/5, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Ve výsledku jsou úpravy vaše práce a vaše vyjádření, takže nikdo nemá nárok po vás chtít něco jinak. Ovšem být zcela neoblomný není potřeba. Nemusíte návrhy na změnu realizovat, ale aspoň si je poslechněte a popřemýšlejte o nich.

A nakonec, když předáte fotky a modelka je nebude ořezávat ani jinak upravovat, zbývá ještě jedna finální věc, kterou je dobré udělat. Při sdílení na sociálních sítích nezapomeňte na vzájemné označení. Modelka uvede fotografa a fotograf modelku, aby o sobě rozšířili povědomí. U placených zakázek to samozřejmě nutné není.

Pár slov na závěr

Souhra dvou lidí je křehká a musí se s ní zacházet opatrně. Je to delikátní práce, která se dá zvládnout pomocí komunikace a vzájemného respektu. Fotografové a modelky spolu něco tvoří a jeden bez druhého by nemohli fungovat. Obě strany by si to měly pamatovat a chovat se k sobě s úctou a láskou.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *