Jak snadno zakrýt obličeje a SPZ na fotkách: pomůže vám Anonymizace

Rozmazání obličeje nebo zakrytí SPZ. I s takovými úpravami se musí vypořádat nejen fotografové a podnikatelé, ale i státní úředníci a dokonce i některé firmy. Kvůli evropskému nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) je toto téma aktuálnější než kdy dřív. V počítači si naštěstí s podobnými úpravami snadno poradíte. ZPS X má v sobě užitečné a jednoduché nástroje pro detekci a anonymizaci obličejů i SPZ.

Díky funkci Anonymizace zvládnete zakrytí obličejů i „espézetek“ za pár kliknutí. Zoner Photo Studio X umí tyto prvky automaticky rozpoznat a zamaskovat. Pojďme si ukázat, jak na to.

Zapněte ve Vyvolat funkci Anonymizace

Pracovat budeme v modulu Vyvolat. Ve výchozím nastavení Zoner Photo Studia X je tato funkce skrytá, ale snadno ji zapnete tak, že v levé horní liště rozbalíte menu Zobrazit a zvolíte položku Možnosti. Vyberte Ostatní a zaškrtněte políčko u Zobrazit ve Vyvolat nástroje pro práci s dokumenty. Pokud patříte mezi naše firemní zákazníky, funkci už máte zapnutou automaticky.

Jak snadno zakrýt obličeje a SPZ na fotkách: pomůže vám Anonymizace
Rozbalte menu Zobrazit a zvolte položku Možnosti.
Jak snadno zakrýt obličeje a SPZ na fotkách: pomůže vám Anonymizace
Vyberte Ostatní a zaškrtněte políčko u Zobrazit ve Vyvolat nástroje pro práci s dokumenty.

A máte hotovo. Teď v pravém panelu nástrojů modulu Vyvolat vidíte tři nové položky – Zvýrazňovač (P), Anonymizace (N) a Anotace (T). Nás bude samozřejmě zajímat Anonymizace.

Vyberte nástroj Anonymizace a můžeme začít!

Jak skrýt obličej na fotce?

Funguje to velice jednoduše. Nástroj Anonymizace máte vybraný, teď už stačí jen kliknout na tlačítko Detekovat obličeje. Zoner Photo Studio už všechny tváře najde za vás.

Klikněte na „Detekovat obličeje“ a Zoner Photo Studio X už si poradí.

V možnostech nástroje si zvolíte, jestli chcete obličej překrýt elipsou nebo kruhem a vyberete metodu anonymizace. Na výběr máte pixelizaci, rozmazání a překrytí barvou.

Posuvníkem Intenzita nastavujete sílu efektu, Šířka přechodu vám umožní plynulejší přechod mezi zakrytým obličejem a jeho okolím. Pokud vám nevyhovuje umístění „masky“, můžete její pozici manuálně upravit.

Vyberte Metodu, nastavte Intenzitu a Šířku přechodu. Pokud vám nevyhovuje umístění rozmazané elipsy nebo obdélníku, snadno ji ručně posunete nebo natočíte.

Když jste s výsledkem spokojeni, klikněte na tlačítko Zavřít. A máte hotovo. Funkce je samozřejmě použitelná i na skupinové fotky, program umí rozpoznat i velké množství obličejů najednou.

Rozpoznávání obličejů funguje spolehlivě i na skupinových fotkách.

Pokud chcete na skupinové fotce nechat zakryté jenom některé obličeje, vyberte myší masku obličeje, který chcete odkrýt a zmáčkněte klávesu Delete.

Zakrýt můžete i jenom některé z vybraných obličejů. Pokud chcete z anonymizace některý vyřadit, klikněte na jeho „masku“ a stiskněte klávesu Delete.

Ve vzácných případech se může stát, že některý obličej program nedetekuje. Oblast pro zamaskování si potom můžete zvolit ručně – stačí kliknout na požadované místo a vytvoří se vám nová maska, které jenom upravíte umístění a velikost.

Pokud program některý obličej nerozpozná, klikněte na místo, které chcete zakrýt. Upravte umístění a velikost maskovaného pole a máte hotovo.

Jak zakrýt SPZ?

Postup je skoro totožný jako u zakrývání obličejů. Jen na rozdíl od předchozího případu klikněte na tlačítko Detekovat SPZ. Zoner Photo Studio X už na fotce všechny poznávací značky najde a zamaskuje. Maskování upravujete stejným způsobem, jako v případě obličejů.

Klikněte na tlačítko Detekovat SPZ…
…a Zoner Photo Studio X už všechny poznávací značky najde za vás.

V případě, že se některou SPZ nepovede najít automaticky, klikněte na ni a maskování si nastavte ručně. Ale stát by se to nemělo – Zoner Photo Studio X umí rozpoznat drtivou většinu registračních značek.

Pro více informací navštivte stránku o anonymizaci.

Líbí se vám nové možnosti rychlé anonymizace? Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a sami si rozpoznávání SPZ i obličejů vyzkoušejte!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *