Fotky jako z Polaroidu

Polaroid patří mezi techniku, která obletěla celý svět a zná ji prakticky každý. Možnost získat hotovou fotografii do několika minut po exponování je velmi lákavá. My se pokusíme napodobit polaroidovou fotografii alespoň vizuálně, připravili jsme filtr, který odvede všechnu práci za vás!

Než ale začneme s úpravou, pojďme se podívat krapet do historie. Pro ty později narozené ještě ve stručnosti připomeňme, co je polaroid. Polaroid je americká společnost, která se specializovala na výrobu stejnojmenných fotoaparátů a filmového materiálu. Charakteristickým znakem bylo to, že se jednalo o nový typ materiálu, tzv. instantní film. Po vyfocení scény se z fotoaparátu vytáhla hotová fotografie o rozměrech přibližně 9×11 cm.

Vznik instantní fotografie

Historie Polaroidu se začala psát v roce 1929, kdy se Edwin Land rozhodl vyřešit neřešitelný problém – polarizovat světlo bez potřeby velkého krystalu pro polarizaci. Problém vyřešil a nechal si patentovat první polarizační filr. O pět let později začal Land produkovat materiál ve velkém, především pro společnost Kodak, která je využívala do filtrů pro fotoaparáty. Ve stejném roce také byly představeny brýle značky Polaroid, které omezovaly množství odlesků ve sklech. V roce 1937 zakládá Land oficiálně společnost Polaroid.

První koketování s instantní fotografií se datuje do roku 1944, kdy se dcera Edwina Landa ptala, proč není možné vidět fotografie hned. Landovi zasadila do hlavy semínko, které postupně rostlo, až vyrostlo v představení instantní fotografie v roce 1947. O rok později byl představen a začal se prodávat první fotoaparát s technologií instantní fotografie s označením Polaroid Model 95.

Polaroid Model 95
Polaroid Model 95

Od tohoto okamžiku byly rozvoj a popularita instantní fotografie na vzestupu. Postupně přibývalo fotoaparátů a filmových materiálů, které byly určeny pro specifické potřeby. Zásadní změna nastala v roce 1960, kdy Polaroid expandoval do Kanady a Evropy a posléze představil fotoaparát Model 900, který uměl automaticky určit expozici.

V roce 1963 bylo vyrobeno na 5 milionů fotoaparátů a poprvé se na pulty obchodů dostal barevný materiál. Od začátku výroby označoval Polaroid filmové materiály číslem, úplně první byl Typ 40, první barevný pak nesl označení Typ 108. V druhé polovině šedesátých lety bylo představeno množství fotoaparátů, které se řadí do série Automatic 100 a poprvé v roce 1967 se začal prodávat filmový materiál Typ 51, který měl velikost 4×5 palců.

Polaroid Model 900
Polaroid Model 900

Instantní zrcadlovka

Polaroid začal v roce 1970 s vývojem, na jehož konci byl představen jeden z nejpopulárnějších fotoaparátů v historii Polaroid SX-70 – natočena také byla reklama, která celý koncept představovala. Velmi dobře je v ní popsána technologie vzniku snímku.

Poprvé představil skládací model SX-70 veřejnosti v roce 1972 Sir Lawrence Olivier a začal se prodávat na Floridě. Během krátké chvíle se stal fotoaparát objektem zájmu většiny médií a fotografů, protože byl skladný s jednoduchou obsluhou a okamžitě poskytoval hotové fotografie. Aparát měl objektiv s ohniskem 116 mm a světelností F8, který dokázal ostřit od 26 cm. Závěrka pracovala v rozsahu od 1/175 s až po více jak 10 s. K fotoaparátu se prodávalo také příslušenství – blesk, předsádkové čočky a další. Postupem času byla na trh uvedena i neskládací verze fotoaparátu, určená především pro amatérské použití. Cena nově představeného modelu byla stanovena na 160 USD, což dnes odpovídá přibližně 800 USD, tedy cena kolem 16 000 korun.

Fotoaparát byl dále vylepšován, dostal autofokus a také řadu nástupců a souputníků až byla v roce 1980 představena nová řada 600, ta byla zaměřena především na amatérské uživatele, kteří potřebují mít k dispozici hotové fotografie bez zdlouhavého nastavování fotoaparátu. Fotoaparáty této řady tedy patřily do skupiny „stiskni a vyfoť“ modelů, vyrobených převážně z plastu.

O šest let později se dostala na trh řada s označením Spectra. Od tohoto okamžiku až do konce tisíciletí bylo vyrobeno množství nejrůznějších modelů ve třech řadách – SX-70 a řada 600 mají stejné rozměry (obrázek 79×79 mm) a klasický rámeček kolem snímku, vzhledem k pozdější nedostupnosti materiálu pro SX-70 přešla řada uživatelů stejnojmenného fotoaparátu k materiálu řady 600. Řada Spectra měla o něco větší formát obrazu (92×73 mm) a jednalo se spíš o levnější aparáty. Na přelomu let 2008 a 2009 končí výroba Polaroidu, a to jak na poli fotoaparátů, tak filmových materiálů.

Polaroid SX-70
Polaroid SX-70

Polaroid v rukou profesionálů

Instantní fotografie byla fenoménem své doby nejen pro možnost okamžitého prohlížení obrázků, ale později také pro relativně dostupné přístroje a jejich jednoduché ovládání, kdy uživatelé nemuseli o fotografování vědět prakticky nic a okamžitě drželi v rukou fotografii. Nemalý podíl na popularitě měl také fakt, že nebylo třeba posílat snímky k vyvolání nikam do laboratoře – to umožnilo svobodný rozvoj fotografie i v průběhu sexuální revoluce šedesátých let.

Snad jedinou nevýhodou je nemožnost opakované výroby takovéto fotografie, neboť to, co bylo vyfotografováno se okamžitě „převedlo“ na hotovou fotku a nikde se neukládal zdrojový snímek, jako je tomu u 35mm negativu či diapozitivu.

Polaroid patřil do výbavy prakticky všech větších fotoateliérů a používala ho také řada významných světových fotografů. Základním využitím v ateliéru byla kontrola připravené scény a kompozice, v době analogové fotografie by totiž trvalo neúměrně dlouho nafotit a vyvolat film jen pro kontrolu, Polaroid umožnil tuto kontrolu prakticky okamžitě.

Mezi první umělce, kteří používali Polaroid jako pracovní nástroj (nikoliv jen pro kontrolu scény) patřili Walker Evans – známý americký fotograf, který dokumentoval dopady hospodářské krize, Lucas Samaras – původem řecký výtvarník, který začínal sochařstvím, posléze pak přidával další obory včetně fotografie; Andy Warhol – nejznámější pop-artový umělec, který taktéž tvořil v mnoha oborech. Jedním z úplně prvních uživatelů byl také Ansel Adams – americký fotograf, který proslul vytvořením zónového systému.

Helmut Newton - Polaroids
Helmut Newton – Polaroids

Italský designer, vášnivý lyžař a bonviván Carlo Mollino použil Polaroid pro zachycení tajného světa prostituce v italském Turínu. Po jeho smrti bylo nalezeno přes 2000 polaroidových fotografií. Nejvíce však polaroid proslavil zřejmě Helmut Newton, který jej jeden čas používal jako hlavní fotoaparát.

Charakteristická barevnost

Pro polaroidové fotografie je charakteristických několik znaků, jednak je to bílý rámeček kolem snímku a jednak je to barevnost snímku. Fotografie jsou saturovanější více, než je obvyklé a většinou s teplejšími barvami mírně ubíhajícími ke žlutému odstínu. Kontrast je celkově nižší a snímky mají jakoby mléčný závoj. Poměrně zásadní vliv na konečnou podobu mívalo také třepání a mávání snímkem, aby rychleji uschnul, výsledná fotka se tak dala různými způsoby ovlivňovat.

My jsme pro vás připravili hromadný filtr, s jehož pomocí můžete velmi snadno simulovat vzhled polaroidové fotografie. Stačí jej aplikovat na snímek čtvercového formátu a výsledkem bude fotografie, jako z polaroidu, a to včetně správných rozměrů.

Napodobte si Polaroid v programu Zoner Photo Studio

Nejprve si musíte filtr stáhnout do počítače (na odkaz klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte uložit odkaz jako) a poté importovat do programu, což provedete velmi snadno v menu Nastavení/Správa nastavení filtrů, kde zvolíte možnost Importovat. Druhým důležitým krokem je stažení a uložení rámečku, (stahujte stejným způsobem jako filtr) ten je nutné uložit do složky C:/Program Files/Zoner/Photo Studio 13. Poté již stačí otevřít v editoru libovolnou fotografii, oříznout ji na čtvercový formát – tedy pevný poměr 1:1 a aplikovat hromadný filtr.

Výsledek vypadá přibližně takto, pokud jej vytisknete 1:1, dostanete snímek jako z Polaroidu:

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Komentáře