Podzimní krajina: Nudné období nebo ideální příležitost pro fotografy?

Podzim bývá pro lidi depresivní období. To však neplatí pro fotografy a vysokohorské turisty. Právě podzim se vyznačuje tím, že díky chladnějšímu počasí je za jasného dne daleko lepší viditelnost. Barvy jsou sytější, a slunce je níž, a stíny jsou tudíž delší. Proto je podzim pro focení krajiny a snímků v krajině jako stvořený.

V obchodech se už sice prodává vánoční výzdoba, ale pořád je podzim. Ten je ve městě sice takový nijaký, protože venku není teplo ani zima a lidé se cítí smutně, avšak pro fotografy je podzim něco úplně jiného. V tomto článku se proto zaměříme na to, čemu byste na podzim jako fotografové měli věnovat pozornost a co byste mohli zachytit ve svých fotografiích.

Na podzim je viditelnost v krajině daleko lepší.jpg
Na podzim je viditelnost v krajině daleko lepší.

Barvy, barvy a ještě jednou barvy

To, že na podzim listnaté stromy září různými barvami, není žádná novinka. Pro fotografy se proto naskýtá otázka, jak toho využít.

Zelená je poměrně výrazná barva, a když je k tomu ještě zelená tráva, snímek je pak jednolitý. Ale to se na podzim mění − zelená barva listů se promění ve žlutou, červenou nebo hnědou. Tyto barvy jsou daleko živější a fotografii tak dokážou příjemně osvěžit a dodat jí jinou atmosféru.

Takové fotografie nepůsobí všedně a daleko více zaujmou. Proto je podzim pro krajinářské fotografy tak zajímavý.

Díky podzimním barvám i všední krajina vypadá nevšedně. Foto: Imrich Gonda
Díky podzimním barvám i všední krajina vypadá nevšedně. Foto: Imrich Gonda
Když budete fotografovat zhruba dvacet centimetrů nad zemí, dodáte fotografii větší hloubku. V tomto případě sice nehrají v popředí hlavní roli listy, ale s nimi bude efekt podobný.jpg
Když budete fotografovat zhruba dvacet centimetrů nad zemí, dodáte fotografii větší hloubku. V tomto případě sice nehrají v popředí hlavní roli listy, ale s nimi bude efekt podobný.

Podzim a město

Město bývá na podzim o něco prázdnější než v létě. Zahrádky a terasy kaváren a hospůdek už nejsou kvůli počasí otevřené a venku se také neprochází tolik lidí. To je ideální čas pro street (fashion) fotografii. Lidé mají jiné oblečení – a výraznější. U street fotografů jsou velice oblíbené kabáty, které se právě začínají vytahovat.

Časté sychravé počasí vytváří ne příliš běžné situace. A to jsou právě ty chvíle, které reportážní fotografové milují… Když je něco jinak. A jim se to podaří zachytit.

Podzim, to není jen krajina

Počasí venku je na podzim sice trošku sychravější, ale to vůbec nebrání tomu, abyste venku mohli fotografovat portrét, módu nebo cokoli jiného. Samozřejmě pokud budete fotografovat něco, kde bude vaše modelka, případně model, více odhalen, budete muset být tolerantnější. Nechcete přece, aby nastydl(a).

Díky barevné krajině tak můžete nechat vyniknout i jiné věci, například podzimní oblečení, které už sice není tak vyzývavé (zejména to dámské), ale může být o to zajímavější. Nebojte se proto efektivně využít i toto roční období.

Podzim se dá využít i k fotografování portrétů.jpg
Podzim se dá využít i k fotografování portrétů.
Podzim se dá využít i k fotografování portrétů.jpg
Podzim se dá využít i k fotografování portrétů.

Produktové fotografie jsou také velice zajímavé v tomto období. Obzvlášť hezky vyniknou žluté nebo hnědé barvy. Slunce není tak silné, takže barevnost fotografie bude celkově zajímavější. Navíc okolní prostředí pomůže celkovému dojmu.

Produktové fotografie v podzimní krajně? Proč ne?
Produktové fotografie v podzimní krajně? Proč ne?

Neseďte doma a zachyťte krásy podzimu

Neseďte proto doma, vytáhněte fotoaparáty a běžte na procházku do přírody do přírody nebo se jen tak toulejte ulicemi. Zkuste fotografovat nové styly, možná v některém z nich naleznete zálibu. Na podzim vypadá vše tak trochu jinak. Zkuste také vytvořit „tak trochu jiné fotografie“.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *