Neberte fotku vždy vážně

Fotografie slouží především k zachycení reality a zprostředkování našeho zážitku někomu, kdo se jej nemohl účastnit. Ne vždy ale musí mít snímek vážné sdělení, pro odlehčení a také proto, abychom si ze sebe mohli udělat legraci, existují různé nástroje.

Kreslené karikatury jsou stále velmi populárním způsobem, jak odlehčit napjatou situaci či alespoň upozornit nenásilnou cestou na nějaký problém ve společnosti. Pro kreslíře je velmi důležité, aby měl dostatek invence a dokázal jednoduše a přitom efektně vystihnout problém, na který chce poukázat. Vzhledem k tomu, že realitu zobrazuje za pomoci tužky a papíru, může s ní velmi snadno manipulovat.

Pokud byste chtěli vytvořit karikaturu z fotografie, nebude to zcela jednoduchá práce, ke slovu přichází retušérský um a řada poměrně složitých nástrojů pro úpravu snímku. Naštěstí si ale můžete vše zcela bezpečně vyzkoušet. Zoner Photo Studio 14 totiž přineslo zcela nový nástroj Volná deformace, který najdete v nástrojové liště u levého okraje pracovního okna programu. Aktivovat jej můžete také pomocí zkratky Shift+X.

Deformace dvěma způsoby

Již v dřívější verzi programu jste mohli najít nástroj deformační mřížka, který umožňoval měnit výraz fotografie, respektive fotografovaných objektů. Podrobněji jsme o deformační mřížce již psali. Práce s deformační mřížkou však není zcela triviální a vytvoření efektu je zdlouhavější, neboť musíte pochopit princip práce s vytvořenými body.

O mnoho jednodušší je práce s nástrojem volná deformace, který funguje velmi podobně, není však potřeba umisťovat nad snímek síť s body, kterými se pohybuje a mění obraz. V případě volné deformace umístíte kurzor myši nad upravované místo a můžete začít s lokální úpravou obrazu.

Parametry nástroje volná deformace
Parametry nástroje volná deformace

Volná deformace nabízí celkem pět samostatných postupů pro změnu obrazu – posun, zvětšení, zmenšení, rotace vpravo, rotace vlevo – doplněné množností obnovení, která vrátí provedené změny zpět do původního stavu. Další parametry jsou podobné, jako u jiných retušovacích nástrojů, konkrétně je to síla efektu a nastavení průměru kurzoru, který určuje, jak velké okolí kurzoru bude ovlivněno.

Vlevo původní snímek, vpravo po použití volné deformace
Vlevo původní snímek, vpravo po použití volné deformace

Práce s nástrojem volná deformace je mírně odlišná od způsobu práce s jinými nástroji. Oproti nim totiž není třeba nijak pohybovat kurzorem, stačí zvolit efekt, přesunout kurzor na místo, kde chcete lokální úpravu/deformaci aplikovat a poté stisknout a podržet levé tlačítko myši. V místě kurzoru je pak opakovaně aplikován vybraný efekt. Odlišný způsob práce je pouze při výběru efektu posun, kde je třeba „chytit“ vybrané místo snímku a poté jej táhnout vybraným směrem.

Vlevo původní snímek, vpravo po použití volné deformace
Vlevo původní snímek, vpravo po použití volné deformace

Výsledek vašeho snažení bude pokaždé originální a zpočátku spíše náhodný a nepředvídatelný, s postupem času se však můžete naučit kam umístit kurzor a jak s ním případně hýbat, abyste dosáhli požadovaného efektu.

Seriózní práce

Pokud bychom mohli s volnou deformací dělat pouze úpravy, které jsou pouze pro zábavu, je málo pravděpodobné, že by se ocitla mezi často používanými nástroji. Zkuste se však podívat na celou situaci opačně: v jakých případech je možné volnou deformaci využít ku prospěchu věci?

Příkladů může být několik, ať už to bude potomek, který se ani za hromadu hraček nechce usmát, a tak ho jednoduše rozesmějete pomocí volné deformace. Nebo třeba dívka, která má problémy s váhou a je na půli cesty k vysněné postavě. Není nic víc motivujícího, než takovému člověku ukázat, jak by mohl vypadat za několik měsíců.

Vlevo původní snímek, vpravo po úpravě volnou deformací
Vlevo původní snímek, vpravo po použití volné deformace

Volnou deformaci tudíž využijete nějen při tvorbě vtipných karikatur, ale také při úpravách, které se snaží vylepšit celkový vzhled portrétovaných osob. Schválně zkuste někoho vyfotit a trošku si pohrát s jeho postavou, sami uvidíte, že dotyčná osoba bude nadšená.

Vlevo původní snímek, vpravo po použití volné deformace
Vlevo původní snímek, vpravo po použití volné deformace

Pro využití volné deformace k úpravě linií postavy je velmi důležité vhodné pozadí, to by mělo být jednolité bez dalších objektů. Jen v takovém případě se vám podaří uspokojivě upravit postavu, aniž by to bylo na první pohled poznat.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Komentáře