Geocaching: jak využít fotky z lovu kešek
Geocaching je celosvětově známá aktivita, která kombinuje outdoorové dobrodružství s moderní technologií. Zapojte se i vy do hledání tajných schránek. Při lovu kešek můžete pořídit mnoho fotek plných vzpomínek. Jak kreativně tyto snímky využít, aniž byste prozradili tajná umístění kešek?
Tato populární hra spočívá v hledání skrytých schránek, tzv. kešek, pomocí GPS zařízení nebo chytrých telefonů. Každá keška obsahuje logbook, kam se nálezci mohou zapsat, a někdy i drobné předměty k výměně. Do lovu se může zapojit kdokoli, kdo touží zažít nemalé dobrodružství.
Co je to Geocaching a jak vznikl?
Geocaching vznikl v květnu 2000, kdy se GPS signál stal dostupnější i pro veřejné použití. První kešku umístil Dave Ulmer v Oregonu, USA, a tuto aktivitu nazval „Great American GPS Stash Hunt“. Od té doby se geocaching rozšířil po celém světě a dnes je registrováno přes tři miliony kešek ve více než 190 zemích.
Jak se zapojit do Geocachingu?
Zapojit se do geocachingu je jednoduché:
1. Stažení aplikace a registrace: Pro geocaching existuje mnoho různých aplikací, které vám prozradí, kde pomocí GPS najít kešky. Stáhněte si libovolnou z nich a vytvořte si účet, propojený s Geocaching.com (i přímo zde si můžete vytvořit účet a najít potřebné mapy s umístěním kešek).
2. Výběr kešky: Na mapě si vyberte kešku, kterou chcete hledat. Každá keška má různé obtížnosti a velikosti, takže si můžete vybrat podle svých preferencí i zkušeností.
3. Lov kešky: Pomocí GPS navigace se vydejte na místo a hledejte skrytou schránku.
4. Zápis do logbooku: Po nalezení kešky se zapište do logbooku. Schránka může obsahovat i různé drobné předměty k výměně. Pokud ve schránce takový předmět najdete, můžete si ho ponechat, ale pro dalšího nálezce v ní musíte nechat jiný ve stejné nebo vyšší hodnotě než je ten, který si vezmete. Výměny předmětů mají i další pravidla, která jsou většinou uvedena v popisu kešky.
Typy kešek
Konkrétní kešky lze klasifikovat podle obtížnosti, ale i typu. Patří mezi ně např.:
Traditional Geocache, takzvaná „Tradička“ je nejběžnější typ. Je to schránka různých velikostí a podob, kterou najdete přímo na zadané souřadnici.
Mystery Caches, Challenge cache, Unknown Caches, tedy „Mysterku“ většinou nenajdete na výchozích souřadnicích, ale musíte se k ní určitým způsobem dostat. Například vyluštěním hádanky nebo šifry. Pokud ji přece jen najdete na dané pozici, čeká vás obvykle otevření kódového zámku s pomocí instrukcí. Do této skupiny kešek se řadí i ty, které se hledají v noci s baterkou či UV lampou v ruce. Podobně jako u keše s výzvou, u které nelze zalogovat nález bez jejího splnění.
Earthcache, familiárně nazývaná „Earthka“ je speciální typ a jejím úkolem je vzdělávat v oblasti geologie. Nemá fyzickou schránku a k uznání je potřeba odpovědět na otázky, které stanovuje autor a jsou uvedené v listingu kešky.
Multi-Cache, pro české lovce „Multina“ má často podobu více schránek, ze kterých na základě indicií postupně zjišťujete pozici cílové schránky. Neoficiálně se různá provedení dělí na dvě varianty: klasická multi-cache a offset multi-cache.
Letterbox Hybrid, respektive „Letterbox“ je zajímavý tím, že se ke konkrétní kešce dostanete pomocí listingu, ve kterém autor popisuje cestu. V cíli pak ve schránce najdete kromě logbooku i razítko, které si můžete orazit do svého letterboxového deníčku. Toto razítko není na výměnu.
Wherigo™ Cache, tedy „WIGO“ – je speciální typ herní keše. Loví se pomocí kompatibilního přístroje, do kterého je potřeba nahrát tzv. cartridge (modul s hrou). Po spuštění postupujete podle scénáře hry s dějem i úkoly, které vás dovedou k finální schránce.
Webcam Cache, neboli „Webka“. Jak název napovídá, jde o webovou kameru. Je určitou skupinou virtuálních keší, ale má svoji vlastní ikonku. V České republice těchto keší existuje již pouze pár a nové již není možné vytvářet. Součástí logu musí být přiložený snímek v listingu předepsané webkamery s vaší pózou.
Lab Caches, česky “Labky” vám umožní odhalit skryté drahokamy, naučit se místní maličkosti, objevovat orientační body a každodenní poklady prostřednictvím interaktivního, venkovního a bezkontaktního zážitku. Každé dobrodružství je vytvořeno jiným dobrodruhem a sdílí speciální umístění, příběh, výzvu nebo vzdělávací zkušenost.
Waymarking není součástí geocachingu, i když má stejného provozovatele a rozhodně to není žádná novinka, naopak se jeho vývoj dávno zastavil a od roku 2007 už spíš skomírá.
Virtual Cache, zkráceně „Virtuálka“, jak už název napovídá, není schránkou. Pro uznání nálezu musíte splnit úkol, který autor schránky požaduje, např. zjistit jméno na pamětní desce nebo se vyfotit na určeném místě. V každém případě je potřeba na místo dojít fyzicky. Těchto speciálních kešek už není mnoho a nelze je již zakládat.
Vedle Geocachingu vznikl nový projekt Waymarking, který tyto Virtuální kešky nahrazuje. V posledních letech prodělaly comeback, jen v Praze jsou jich desítky a stáje přibývají, např. (GC6F37 a GCF496).
Kešky, které aktuálně v Čechách neulovíte
Některé kešky z nejrůznějších důvodů v České republice nenajdete, buď tu nikdy nebyly, protože se jednalo o jednorázové kešky pro konkrétní akci konanou v zahraničí, nebo tu ani být nemohly. Chcete-li je získat, musíte vyrazit za hranice naší republiky.
Geocaching HQ Geocache – tato speciální keš se nachází přímo v sídle zakladatele hry (Seattle, Washington), spol. Groundspeak – GCK25B.
Project A.P.E. Cache – Jste-li fanoušky série filmů o Planetě opic, pak jsou tyto kešky určeny přímo pro vás. Byly vytvořeny v roce 2001, jako podpora filmu. Z celkem 12 jsou nyní v provozu pouze 2 (GCC67 Mission 4: Southern Bow, Mission 9: Tunnel of Light). Chcete-li je ulovit, musíte vyrazit do Brazílie.
Fotky z lovu kešek: Jak je kreativně využít?
Při lovu kešek zažijete nejedno dobrodružství a fotky z jejich lovu jsou skvělým způsobem, jak si vaše vzpomínky zvěčnit. Máme pro vás několik tipů, jak tyto fotografie kreativně využít:
- Neprozrazujte umístění kešky: Protože je pravidlem neprozrazovat umístění kešky, je potřeba dávat při focení pozor na to, co máte v záběru. Takže pozor na cedulky a jiné výrazné prvky v okolí, které by mohly jiným hledajícím prozradit místo nálezu. Focení můžete pojmout i jako motivační projekt pro své kamarády či rodinu a inspirovat je k podobným snímkům.
Místo většiny kešek je něčím zajímavé nebo speciální. Ve fotkách můžete tuto myšlenku nějak dále podpořit. Sdílení takových fotek jistě vyvolá zájem.
- Presety pro úpravu fotek: Při úpravách využijte presety v Zoner Photo Studiu X. Úprava bude rychlá a snadná a navíc svým fotkám dodáte jednotný vzhled a všem bude jasný váš styl.
- Fotokniha nebo fotokalendář: Z vašich nejlepších fotografií můžete vytvořit fotoknihu nebo fotokalendář. Tyto dárkové předměty jsou skvělým způsobem, jak sdílet své zážitky s rodinou a přáteli.
Své blízké můžete obdarovat například kalendářem. Na každý týden nebo měsíc vložíte například fotku sebe v místě tajné kešky a lov za skrytou schránkou může začít.
- Sdílení na sociálních sítích: Sdílejte své nejlepší úlovky na sociálních sítích, jako Instagram nebo Facebook. Přidejte hashtagy s informací o vaší lokaci bez větších detailů (#geocaching, #geocache).
- Blog nebo osobní web: Pokud jste vášnivý geocacher, vytvořte si vlastní blog nebo osobní web a sdílejte své příběhy a celé galerie z lovu kešek.
Geocaching je skvělá aktivita, která vás zavede na místa, kam byste se jinak nedostali. Ať už jste začátečník, nebo zkušený lovec kešek, vždy je důvod vyrazit ven a objevit něco nového. Nezapomeňte si s sebou vzít foťák nebo chytrý telefon a zachyťte své dobrodružství.
Tomáš Prokeš
Multicache NENÍ Earthcache!
Earthcache skutečně nemá schránku, ale musíte odpovědět na zadané otázky, často něco změřit a pod. Obvykle je nutné k logu přidat vlastní fotografii určitého místa.
Multicache schránku má a navíc často nejen jednu. Je nutné hledat v terénu postupně několik indicií, obvykle ve schránkách a z těchto indicií pak spočítáte souřadnice finální schránky s logbookem.
Důležité je také zdůraznit, že při výměně předmětů ve schránce musíte zanechat předmět STEJNÉ NEBO VYŠŠÍ HODNOTY, než je ten, který si vezmete. A jiné předměty, opatřené unikátním kódem si sice můžete vzít i bez vložení jiného předmětu, ale tento předmět musíte vložit co nejdříve do jiné schránky.
Eva Krušoftová
Zdravím vás, Tomáši,
moc vám děkuji za komentář. Zdá se, že budete velký fanoušek:-). Na základě vašich doplňujících informací jsme článek upravili.
Moc vám děkujeme a ať se lov kešek daří.
Eva | Redakce Milujeme fotografii