Úklid fotoarchivu: Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím

Úklid fotoarchivu Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím

Většina fotoaparátů i mobilních telefonů už umí automaticky přiřadit GPS souřadnice k fotografiím. V případě, že váš fotoaparát tuto funkci nemá, nebo potřebujete jednorázově přidat k fotce umístění, můžete to provést pomocí jednoduché funkce, kterou nabízí Zoner Photo Studio X.

Informace o místě pořízení vaší fotografie se může vždycky hodit. Zejména ke starším fotkám, u kterých si už nepamatujete, kde jste je vlastně vyfotili. Pokud hodně cestujete a fotíte, je informace o místě vzniku příjemným benefitem. 

Zobrazení fotek na mapě

Fotografie, jež mají přiřazené GPS údaje, se vám na mapě ukážou s označením místa a počtem fotek, které jste tam vyfotili. A když najedete myší na konkrétní lokaci, ukáže se vám jedna z fotek pořízených na daném místě. 

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
Fotky s již přiřazenými údaji GPS a zobrazená fotka z Vodopádů Jedlová.

Pokud chcete zobrazit více lokací, které jsou na mapě moc blízko sebe a zahrnuly se tedy do jednoho bodu, zvyšte si Citlivost seskupování značek

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
Zvýšit citlivost můžete pomocí funkce Citlivost seskupování značek, kterou najdete v levém horním rohu mapy.

Ruční přiřazení GPS údajů k fotkám

Práce s údaji o místě pořízení fotografií se provádí v modulu Správce, kde uprostřed, v horní liště najdete možnost Mapa. V ZPS X máte na výběr ze tří druhů map – Google, Mapy.cz a OpenStreetMap.

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
Režim Mapa najdete uprostřed horní lišty vedle Průzkumníka v modulu Správce.

Konkrétní lokalitu najdete s využitím vyhledávacího okna vpravo nahoře nebo ručně, pomocí zoomování na mapě. Rychlejší způsob je zpravidla vyhledávací okno. Do něj zadáte název lokality, stejně jako při standardním vyhledávání na mapách.

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
Konkrétní místo můžete v mapě vyhledat pomocí vyhledávácího pole.

Samotné přiřazení GPS dat je pak už velmi jednoduché. Po vyhledání lokality si označíte ve filmovém pásu všechny fotky, které chcete k danému místu přiřadit a přetáhnete je na něj myší.

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
GPS souřadnice přiřadíte přetažením z filmového pásu na mapu.

Následně se na mapě vytvoří značka, vypovídající o tom, že zde byly fotky pořízeny. V pravém panelu najdete po kliknutí na fotku pod záložkou GPS podrobnější informace o umístění, souřadnicích a náhled malé mapy.

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
GPS údaje se zobrazí u každé fotky v Průzkumníku v pravém panelu.

Turistická mapa

Výhodou různých typů map je funkce zobrazení Turistické mapy, kterou nabízí Mapy.cz. Díky tomu se můžete podívat, která místa jste navštívili z trochu jiného a pohodlnějšího pohledu.

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
Turistickou mapu najdete v celkovém výběru druhů map pod Mapy.cz.

Turistické mapy používám i na výletech a díky tomu se v lokacích lépe orientuji. Tady jsou například vidět lokace, které jsem navštívila během dovolené v Jizerských horách a okolí a vidím i ty trasy, po kterých jsem pravděpodobně šla.

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
Turistická mapa s více lokacemi navštívenými během dovolené.

Vyhledávání fotek podle lokalit

Ať už mají vaše fotky souřadnice GPS automaticky nebo je přidáváte ručně, s postupem času jich začne být hodně. Často se pak některé výlety překrývají. Abyste v tom měli pořádek, můžete si jednotlivé lokality, od úrovně státu až po konkrétní místo, rozbalit v přehledných kategoriích katalogu pod položkou Lokace. Naleznete zde kompletně všechny GPS údaje o fotkách, které máte v katalogu. Jeho používání je pro zobrazení fotek podle lokací zásadní. 

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
Pokud používáte katalog, můžete se na své snímky podívat prostřednictvím stromu jednotlivých lokalit.

Pak už nebude problém zobrazit si všechny fotky pořízené během více dovolených třeba právě z Jizerských hor, kam jezdím ráda, nebo dát dohromady fotky z různých částí rodného města.

Automatické přiřazení GPS pomocí tracklogu

Abyste mohli přiřadit GPS pomocí tracklogu, je třeba využít buď GPS datalogger nebo aplikaci do mobilu, kterou před cestou zapnete a ona zaznamená vaši cestu a následně ji dokáže uložit jako soubor .gpx. Poté si v modulu Správce otevřete vaši složku s fotkami a u údajů o GPS kliknete na Načíst tracklog. Pak najdete v počítači vyexportovaný datový soubor .gpx a dáte Otevřít. 

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím
V levém panelu pod GPS najdete Načíst tracklog.

Vykreslí se vám mapa s vaší cestou a tabulkou, pomocí které můžete přiřadit data k fotkám, která se rovnou zapíšou přímo do EXIFu fotek. 

Zorganizujete si fotky

Hlavní výhodou GPS souřadnic je, že vždycky víte, kde byla fotka vyfocena. Díky tomu, že Zoner Photo Studio X umožňuje přidat tyto informace i manuálně, už nikdy nebudete muset pátrat v paměti, kde jste některé snímky vyfotili. Zobrazení v lokacích katalogu navíc umožní přehledné uspořádání a procházení všech míst, na kterých jste kdy fotili. 

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *