Jak fotografovat makro v přírodě: 3 kroky k lepším makrofotografiím

Makrofotografie láká mnoho začínajících fotografů. Zároveň je ale dokáže pořádně potrápit. Patří totiž k technicky nejnáročnějším fotografickým žánrům. Zvlášť při focení venku, kde musíte bojovat třeba s větrem. Podívejte se proto, jak fotografovat makro v přírodě co nejlépe.

Ještě než vyrazíte fotit, sestavte si plán focení. Nesmí v něm chybět nejen potřebné vybavení, ale také motiv, kterému se chcete věnovat. Typicky jsou to květiny nebo hmyz.

Výbava na makro? Hodí se stativ i difuzor

Pro makrofotografie potřebujete objektiv, který umožňuje poměr zvětšení 1:1 až 30:1. Pokud zvolíte objektiv s menším zvětšením, například 1:3, získáte místo makra „pouze“ fotky detailů, takzvaný close up.

K nasvícení fotografovaného objektu můžete využít například odrazné desky. Nejlepší variantou je ale externí blesk s difuzorem. Pokud ho nemáte, nevadí – jednoduchý a přitom velice účinný difuzor si vyrobíte svépomocí doma.

Jak fotit makro v přírodě - difuzor
Doma vyrobený difuzor nevypadá sice profesionálně, ale při focení makra udělá mnohonásobně lepší službu než mnohé difuzory z obchodů.

Kus vybavení, který byste neměli nechat doma, je určitě stativ. Práce s ním je sice náročnější a potřebujete víc praxe, ale na druhou stranu si zajistíte perfektně ostré snímky.

A pokud zmíněné vybavení nemáte, nezoufejte. Jsou i alternativní metody, jak si makrofotografii vyzkoušet.

Eliminujte nežádoucí faktory

Fotografování venku doprovází několik faktorů, které výsledný snímek ovlivňují. Nejčastějším problémem je, že se fotografovaný hmyz pohne nebo dokonce uletí. Abyste toto riziko eliminovali, fotografujte brzy ráno. Hmyz bývá ještě ztuhlý kvůli nižším nočním teplotám.

Existuje také jedna málo známá (ale účinná) rada, jak hmyz nevyplašit. Stačí, když se k objektu svého zájmu přibližujete s fotoaparátem přiloženým u oka. Hmyz skutečně lépe reaguje na zakrytý lidský obličej. A navíc vás fotoaparát u oka donutí k pomalejšímu přibližování.

Jak fotit makro v přírodě - šidélko pod rosou
Když vstanete brzy a zkusíte fotit ještě ztuhlý hmyz, máte šanci ho zachytit pod tíhou ranní rosy jako na tomto snímku.

Dalším faktorem, který ovlivňuje výsledný snímek, je vítr. Abyste ho zmírnili, zkuste před fotografovaným objektem udělat větrnou stěnu. Zabráníte tak rozmazání fotky.

Podobně poslouží i obyčejný deštník. Jen si dejte pozor, aby světlo, které přes něj prochází, barevně neovlivnilo fotografii.

Nastavení fotoaparátu pro makrofotografii

Nastavení fotoaparátu určitě nepodceňujte. Například při focení s bleskem nebo se stativem, doporučuji vypnout stabilizaci objektivu.

Clonové číslo příliš nezvyšujte, aby nedocházelo k difrakci a změkčení snímaného objektu. Při focení makra proto pracujte s hodnotami přibližně do f/16. Pokud chcete získat větší hloubku ostrosti, využijte raději snímání metodou focus stacking.

ISO držte ideálně na hodnotě 100. Snímek díky tomu bude jen minimálně zašuměný. V makrofotografii je totiž šum vidět snad nejvíc a zároveň hodně ovlivňuje kresbu a detaily. Oba tyto prvky jsou přitom při focení makra velice důležité.

Focení makra? Na manuál nebo s prioritou clony

Režim snímání přepněte do režimu priorita clony. Fotoaparát pak respektuje vámi nastavenou clonu a vhodný čas vypočítá sám podle expozimetru.

Pokud ovšem fotografujete metodou focus stacking, musíte využít manuální ovládání fotoaparátu. Když použijete automatické nebo poloautomatické režimy, jako je právě priorita clony, bude každý snímek exponovaný trochu jinak a mezi fotkami budou výrazné barevné rozdíly.

Při snímání metodou focus stacking si proto nastavte manuálně clonu i čas. Nastavené hodnoty mezi jednotlivými snímky neměňte, zamezíte tak barevným rozdílům na složené fotografii.

Hmyz se při focení samozřejmě snažte nevyplašit. Zároveň se ale pokuste najít zajímavý úhel pro jeho vyfotografování, abyste získali co nejzajímavější snímky. A pokud zjistíte, že sedí jako přibitý, nebojte se experimentovat a vyzkoušet co nejvíc záběrů.

Jak fotit makro v přírodě - mravenec na klacku
Chladné podzimní počasí mi umožnilo ztuhlého lesního mravence zvednout na klacíku proti slunci. Vytvořil jsem tak čisté černé pozadí, které mravence krásně zvýraznilo.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *