Jak na tisk více fotografií na jeden papír. Vytvořte si fotografickou koláž

Snad každý fotograf si chce občas vytisknout své fotky. Jenže ne vždy je tisk fotografií úplně jednoduchý – zvlášť, když potřebujete dostat víc fotek na jeden papír. Je přitom několik možností, jak si s tím poradit.

Možná jste se už někdy pokoušeli vytisknout víc fotek najednou pomocí textového editoru, do kterého jste obrázky různě naskládali. Příprava takových koláží je ale zdlouhavá, složitá a nepřesná.

Proto je lepší zkusit jiné řešení.

Tisk fotek z fotografického editoru. Se snímky v něm můžete lépe pracovat a zpravidla máte víc možností, jak je tisknout. Například v Zoner Photo Studiu X můžete pro tisk více fotografií na jeden papír využít:

  • Koláž,
  • Tisk fotek
  • a Indexové tisky.

Každý nástroj vám přitom pomůže vytisknout fotky trochu jinak. Kdykoliv si tak vyberete ten, který se vám zrovna hodí.

Stačí jen:

  • v modulu Správce označit fotky, které chcete vytisknout,
  • přepnout do modulu Vytvořit
  • a zvolit některý ze zmíněných nástrojů.

Jak vytisknout koláž

První ze zmíněných nástrojů je Koláž. Jakmile tuto možnost spustíte, automaticky se vytvoří obrázek, ve kterém budou všechny označené fotky.

Pokud se vám rozvržení nehodí, stačí v pravém panelu vybrat jinou Šablonu. Snímky do ní přetáhnete ze spodního filmového pásu. Umístění fotografií poté upravíte kliknutím a tažením.   

Jak na tisk více fotografií na jeden papír - koláž

Vyberte rozložení a upravte umístění fotek.

Poté už jen:

  • vyberete styl orámování,
  • upravíte pozadí papíru a nastavení vnitřního rámečku,
  • nebo třeba vložíte do koláže text pomocí ikony pod tlačítkem Export.
Jak na tisk více fotografií na jeden papír - koláž a text

Přidejte do koláže text.

Koláž si pak můžete exportovat jako obrázek a použít ji třeba na sociálních sítích. Anebo rovnou vytisknout kliknutím na ikonu tiskárny.

Tisk fotek

Nástroj Tisk fotek se hodí pro tisk fotografií s klasickými rozměry, jako je například 10 × 15 cm. Nabízí jak tisk jednoho snímku na stránku, tak možnost změnit rozvržení a vložit víc fotografií najednou.

Stačí jen nastavit vhodnou velikost papíru a upravit počet sloupců a řádků. Poté opět do jednotlivých polí přesunete požadované snímky a upravíte jejich umístění.

Jak na tisk více fotografií na jeden papír - tisk

Vyberte velikost, upravte rozložení a hned tiskněte, exportujte nebo objednávejte.

Jakmile jste s nastavením fotek spokojení, můžete je rovnou vytisknout nebo si objednat jejich profesionální tisk.

Další možnost je exportovat fotky do PDF. Dostanete vše v jednom dokumentu a domácí tisk pak bude bez starostí s nastavením tiskárny, protože parametry budou v PDF přesně dané. Stačí jen vložit ořezové značky pro následné řezání fotek.

Jak na tisk více fotografií na jeden papír - tisk

Uložte všechny fotky do jednoho PDF.

Pro výběr fotek použijte Indexové tisky

Velkou výhodou Indexových tisků je možnost upravovat jednotlivé parametry rozložení obrázků na stránce. Včetně popisků fotek a nadpisu.

Využijete to třeba v případě, že dodáváte fotky klientovi. V takovém případě vytisknete všechny nafocené snímky na papír v malých náhledech a klient zakroužkuje fotografie, které se mu líbí. Případně k nim doplní poznámky.

Jak na tisk více fotografií na jeden papír - index

Úprava popisku u Indexových tisků.

Nadpis i další textové části upravíte tím, že na ně kliknete. Zobrazí se okno s parametry textu.

Dvojklikem na popisek si pak zobrazíte okno pro formátovací řetězec a vyberete, jaký text bude pod každou fotkou. Přidat můžete cokoliv od názvu fotky přes libovolné EXIF údaje až po lokaci a spoustu dalších informací.

Jak na tisk více fotografií na jeden papír - index

Zvolte vhodný formátovací řetězec.

Pak už stačí jen nastavit parametry papíru a vše vytisknout nebo exportovat.

Základní postup je ve všech případech podobný. Tisk více fotek na jednu stránku tak zvládnete pokaždé na několik málo kliknutí. Přesvědčte se sami – stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a vytiskněte si na pár stránek třeba své album z dovolené.

Poslední aktualizace 17. července 2018

3 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Matěj Liška

Aktuálně jsem fotograf na volné noze. Převážně fotím svatby, maturitní tabla a plesy a dělám fotokurzy. Vyhledávám protisvětlo, kratší ohniskové vzdálenosti a fascinuje mě rybí oko. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete na mém webu nebo na Facebooku.

Číst všechny články.

Komentáře