Fotky a DPI

Jaké DPI fotí můj foťák? Otázka, se kterou se často setkáváme. Máme pocit, že vyšší DPI znamená kvalitnější fotky. DPI je anglická zkratka pro dots per inch – tedy body na palec. Občas se lze také setkat s pojmem PPI (pixels per inch). Okolo DPI a fotek je několik mýtů, které se pokusíme aspoň trochu vysvětlit.

DPI se nejčastěji používá jako informace při tisku – udává, kolik obrazových bodů (pixelů) obrázku se vytiskne na jeden palec (2,54 cm). Samozřejmě záleží také na pozorovací vzdálenosti od vytištěného dokumentu, třeba při tisku billboardu stačí logicky podstatně nižší DPI.

DPI tedy udává kvalitu tisku a často se používá ve specifikaci tiskáren, např. 4800×1200 DPI. Každá tiskárna má svůj vlastní DPI parametr a na vytisknutí jednoho pixelu je potřeba více tiskových bodů (např. kapiček inkoustu). Proto je toto číslo podstatně vyšší, obecně ale platí, že čím větší je hodnota DPI, tím detailnější je výsledný výtisk.

  • Pro tisk textu se doporučuje hodnota 300 DPI, při této kvalitě tisku už lidským okem nelze rozeznat jednotlivé body obrazu.
  • Při tisku fotografií se často uvádí dvou rozměrná hodnota DPI, např. 1200 x 2400 DPI. To znamená, že tiskárna má při tisku jiné DPI na šířku a na výšku. Doporučuje se pro nižší hodnotu z dvojice minimálně 1200 DPI.

Co je ovšem důležité – DPI samo o sobě neznamená nic, má pouze informativní charakter. Fotka se skládá z pixelů, počet těchto pixelů je daný rozlišením foťáku.

Například u 6Mpx zrcadlovky je rozlišení fotky zhruba 3000 × 2000 pixelů. Pokud tuto celou fotku vytisknete na formát A4, vyjde vám hustota tisku 256 DPI. To znamená že na jeden palec fotky na papíře bude odpovídat 256 pixelů fotky.

Aby tedy mělo DPI nějaký smysl, musíme vědět, jaká bude výsledná tisková velikost.

Pro nastavení velikosti je dobré vědět jakou hodnotu DPI tiskárna podporuje. To je závislé na technologii používané tiskové hlavy. Pro představu:

  • jehličková tiskárna se pohybuje v rozsahu od 60 do 360 DPI,
  • inkoustová tiskárna je schopná výkonu 600–9600 DPI a 
  • laserová tiskne v rozsahu 600–2400 DPI.

DPI při vzniku fotky

Většina foťáků ukládá při vyfocení hodnotu DPI přímo do EXIFu fotky. Informace o DPI uložená ve fotce nemá vliv ani při zobrazení fotky programem v počítači. Při 100% zvětšení obrázku (někdy označovaném jako zobrazení 1:1) se jeden pixel obrázku zobrazí na jednom pixelu monitoru. To je mimochodem základní podmínka, pokud chcete studovat např. ostrost detailů na fotce. Při menším měřítku zobrazení už nelze ostrost posoudit, protože záleží na konkrétním programu a také na tom, jakým algoritmem fotky zobrazuje – rozdíly jsou někdy propastné. Ale abych se vrátil k tématu – DPI uložené ve fotce nemá vliv na zobrazení fotky v počítači.

DPI při úpravách fotky

Je vůbec potřeba při úpravách nastavovat fotce DPI? Troufnu si tvrdit, že není. Je sice pravda, že pokud máte fotku z 12Mpx foťáku a tu vytisknete na papír 10 × 15 cm, vyjde vám DPI přes 700 Zastávám ale názor, že nejlepší je si fotky zachovávat v původním rozlišení. Pokud byste hned na začátku úprav fotku převzorkovali na rozlišení 300 DPI při tiskové velikost 10 × 15 cm, přijdete zbytečně a nevratně o více jak polovinu obrazové informace. Když budete fotku chtít později vytisknout na větší formát – máte smůlu, ztracené detaily už zpátky nevykouzlíte.

Obecně můžu doporučit příliš se nezabývat tím, jaké rozlišení je pro danou tiskárnu vhodné, jestli třeba není lepší před tiskem rozlišení fotky upravit tak, aby bylo co nejblíže „ideální“ hodnotě 300 DPI. Prostě nastavte v ovladačích velikost papíru a fotku pošlete na tiskárnu v původním rozlišení. Ovladače tiskárny si s fotkou poradí a upraví ji samy tak, aby se vytiskla co nejlépe. Výjimkou je situace, kdy máte fotku v malém rozlišení a chcete ji vytisknout na velký formát. Tam už se vyplatí fotku ručně převzorkovat do vyššího rozlišení nějakou speciální metodou, abyste měli proces více pod kontrolou.

Dialogové okno pro změnu rozměrů v Zoner Photo Studiu.

Co se stane s fotkou, pokud tiskové rozměry nebo DPI změníte? S fotkou se nestane nic, jenom se nová hodnota DPI uloží do EXIFu. Toto nastavení je dobré k tomu, když chcete orientačně zjistit, jaké rozlišení bude mít fotka při tisku na daný rozměr a jestli tedy bude dostatečně kvalitně vytištěná.

Závěrem

Upravujte fotky v původním rozlišení, zapomeňte na nějaké DPI a budete šťastní. Anebo si prostě zkuste zapamatovat, že dokud netisknete, nemusí vás DPI vůbec zajímat a i při tisku používejte DPI jenom jako informaci o tom, jak kvalitně bude fotka vytištěná.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorAleš Hasala

Aleš nerad exhibuje informacemi o své osobě na webu, takže vám musí stačit to, že pracuje dlouhodobě v ZONERu, kde se podílí na vývoji Zoner Photo Studia. Ve volném čase rád cestuje, pochopitelně s fotoaparátem v ruce.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *