Vyzkoušejte 5 jednoduchých triků, jak zabavit děti při focení

Chcete vyfotit své dítě a ono nespolupracuje. To je častý problém rodičů a noční můra dětských fotografů. Naštěstí existují spolehlivé způsoby, jak dítě zabavit. Podívejte se, jak udělat z focení dětí příjemnou a nestresovou záležitost pro všechny zúčastněné.

Kdo někdy zkoušel zachytit dítě fotoaparátem, ví, jak je těžké udržet ho na vybraném místě. Oproti dospělým se jen málokteré dítě mladší deseti chce podílet na vašem plánu. Motivace mít krásné fotky“ nastupuje až v teenagerovském věku, a to spíše u dívek. Pokud tedy chcete přimět dítě ke spolupráci, pojměte focení jako hru a foťte jakoby mimochodem.

Jak zabavit děti při focení - využití hraček
Abych využila potenciál magického světla od okna, musela jsem posunout kostky z rohu místnosti. Canon EOS 6D, Canon EF 35 mm f/1.4L USM, 1/400 s, f/4, ISO 200, ohnisko 35 mm

Focení dětí jde s plyšákem lépe

Hračky jsou pro děti nejlepšími společníky. Pro vás jsou zárukou toho, že dítě snáze zapomene na fotoaparát.

Oblíbenou panenku nebo plyšáka můžete například posadit na židli, kterou jste si pro fotografování vyhlédli. Dítě se s velkou pravděpodobností posadí na židli také, nebo alespoň vezme hračku do ruky. Kostky a jiné stavebnice můžete rozprostřít na zem tam, kde je nejvhodnější světlo pro focení.

Pokud si libujete v akčnějších fotografiích, vyzkoušejte místo panenky či kostek míče různých velikostí. Zároveň se do hry s dítětem sami zapojte. Nejenže získáte bezprostřední živé snímky, ale také dítěti ukážete, že focení nemusí být nuda.

Jak zabavit děti při focení - využití míče
Zde byl fotoaparát jen v jedné ruce, druhá ruka házela míček. Canon EOS 6D, Canon EF 35 mm f/1.4L USM, 1/1000 s, f/2.8, ISO 160, ohnisko 35 mm

Využijte při focení dětí rekvizity

Pod pojmem rekvizity si nepředstavujte jen věci známé z ateliérového fotografování jako bublifuk nebo andělská křídla. Při focení dětí může být rekvizitou jakákoliv věc, která není primárně hračkou.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že čím jednodušší rekvizita, tím víc fantazie v dítěti vzbuzuje. Příkladem může být velká papírová krabice, kolíčky na prádlo i obyčejné kamínky na cestě.

Výběr rekvizit záleží na vkusu fotografa, nicméně byste se měli vyvarovat věcí, které patří mezi příliš používané nebo se k danému dítěti nehodí. Například holčička, která se bojí, že se umaže, nebude příliš nadšená z mazlavých rekvizit. Nechte vybrat dítě, o jakou věc stojí.

Jak zabavit děti při focení - využití běžných rekvizit
Pro mnoho malých dětí jsou obyčejné kamínky skvělou zábavou. Canon EOS 6D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1/160 s, f/4, ISO 200, ohnisko 100 mm

Hřiště – ráj pro děti i fotografy

Noste s sebou fotoaparát vždy, když půjdete na hřiště. Atrakce typu houpačka nebo kolotoč jsou nejen výbornou zábavou pro vaše děti, ale také příležitostí pro vás, jak si natrénovat zachycení rychlého pohybu. Můžete jej zmrazit použitím krátkého expozičního času nebo naopak umocnit pomocí delší expozice.

Mezi zajímavé a efektní techniky patří také panning. Vyzkoušejte ho například při focení dítěte jedoucího na kole. Pomocí výběrových nástrojů a rozmazání ho navíc napodobíte i v Zoner Photo Studiu.

Zachyťte vztah

Děti nemusíte zabavit jen neživými předměty. Poproste někoho, koho zná i dítě, aby vám u focení asistoval“. A vyfotografujte láskyplný vztah mezi dítětem a rodičem či sourozenecké škádlení.

Podobně vám pomůže i domácí zvíře, na které je dítě zvyklé. Společné snímky dítěte a jeho zvířecího kamaráda rozněžní mnoho diváků. Se sladkostí takových fotografií to ale nepřežeňte.

Při focení dětí nerežírujte

Až si příště budete zoufat, že vám dítě nedovolí udělat vysněný snímek, zkuste to jinak. Nechtějte po dítěti, aby se bavilo podle vašeho plánu. Zapojte ho do hry. Nechte vybranou rekvizitu někde nablízku, ale neříkejte mu, co má dělat a kde má stát. Dítě, které je pánem situace a které se baví, je svou bezprostředností nejvděčnější fotografický objekt. Bavte se spolu s ním.

Jak zabavit děti při focení - dítě se starým svetrem
Hra se starým máminým svetrem. Canon EOS 6D, Canon EF 200 mm f/2.8 L II USM, 1/800 s, f/2.8, ISO 200, ohnisko 200 mm

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorKristina Ovečková

Co si pamatuji, vždy mě zajímalo zobrazování a přetváření reality. Od roku 2008 do současnosti se každý den zabývám fotografií – čtu i píšu články, fotím, upravuji, přemýšlím o budoucích snímcích. Fascinuje mě světlo, minimalismus a černobílá fotografie. Další z mých snímků si můžete prohlédnout na stránkách www.tinafoto.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *