Naučte se upravovat portréty aneb jak upravit 5 nejčastějších nedostatků portrétní fotografie

Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Snad žádný opravdu povedený portrét se neobejde bez úprav. Digitální úpravy portrétních fotografií ale nejsou snadné a mají svá pravidla, která je potřeba dodržovat. Ať už je to správné doladění expozice, barevnosti nebo třeba zvýraznění očí. Podívejte se, jak si s nimi poradit.
Při úpravách portrétů platí, že musíte být opatrní a nesmíte je přehánět. Každý divák ví, jak vypadají odstíny pleti. I malá barevná odchylka tak na něj působí rušivě.
Ideální je proto upravovat nedestruktivně, kdy můžete jednotlivé editace zpětně doladit a zároveň zůstane zachovaný originál. Sáhněte proto po modulu Vyvolat v Zoner Photo Studiu X. Využijete přitom následující nástroje:
- Ořez a otočení (C),
- Srovnání linií (K),
- Tonální křivka,
- Expozice,
- Teplota bílé,
- Odstín,
- Kruhový filtr (R),
- Zřetelnost,
- Ostrost,
- Štětcový filtr (B)
Myslete také na to, že ideální je fotit do formátu RAW. Získáte tak totiž mnohem větší možnosti úprav, než kdybyste pracovali s obrázkem ve formátu JPG.
Základem je správná kompozice
Správně komponovat portrét není nic složitého, je ale potřeba správnou často procvičovat. Pokud upravujete fotky, které mají kompoziční chyby, pomůžou vám nástroje Ořez a otočení (C) a Srovnání linií (K).
Na vzorové fotografii není klasický portrét, ale téměř celá postava. Snímek jsem pořídil z mírného nadhledu, abych nevhodným úhlem nezvětšil nohy modelky na úkor jejího obličeje. Samo o sobě není fotka z nadhledu na škodu. Pokud ale chcete eliminovat zkreslení, které způsobilo naklonění roviny objektivu vůči obličeji, použijte Srovnání linií.
Na tomto snímku vám s narovnáním obrazu pomůže závěs za modelkou. Stačí označit linie, které mají být svislé. Poté už jen změnou rozměru a umístění ořezového obdélníku doladíte finální kompozici. Osobně jsem ji zatím upravil pouze tak, abych neořízl obličej modelky.
Fotografie jsem pořídil 21MPx zrcadlovkou, takže i po oříznutí je portrét dostatečně veliký pro publikování na webu nebo k vytisknutí na malý formát.
K oříznutí fotografie použijte nástroj Ořez a otočení a volbu ořezové značky nastavte na Zlatý řez. Poté změňte velikost a umístění ořezového obdélníku tak, aby oči a rty byly ve zlatém řezu.
Nejlepší je vyřešit kompozici už při fotografování, někdy se to ale nepodaří. Třeba proto, že nemáte objektiv s dostatečně dlouhým ohniskem.
Díky ořezu ale pořídíte portrét i širším ohniskem a nemusíte přistupovat k portrétovanému příliš blízko. Zamezíte tak zkreslení perspektivy.
Upravte expozici portrétu
U portrétu je nejdůležitější nastavit expozici podle pleti portrétovaného. Ostatní prvky na fotografii (například pozadí) nejsou tak důležité. Pokud kurzorem přejíždíte po ploše obrazu, tak v Histogramu vidíte hodnoty RGB.
Pro základní nastavení expozice počítejte s tím, že hodnota R (první číslo) by u průměrného bělocha měla být okolo 200. Většinou nic nezkazíte, když pleť spíš zesvětlíte. Díky tomu ji také opticky vyčistíte.
Ideální je pracovat na kalibrovaném monitoru, v amatérských podmínkách to ale není nutné. V každém případě k úpravě expozice použijte posuvník Expozice nebo pracujte s Tonální křivkou.
Použití posuvníku Expozice je snadné. Posunutím doleva fotografii ztmavíte, posunutím doprava zesvětlíte.
Práce s tonální křivkou vyžaduje víc znalostí a praxe, ale umožní vám preciznější práci s tonalitou obrazu. Prohnutím křivky směrem vzhůru fotografii zesvětlíte, prohnutím dolů ztmavíte.
Stačí jen kliknout do křivky a vložit tak do ní bod, který poté přetáhnete výš nebo níž. Když kliknete do středu křivky a posunete bod vzhůru, fotografii zesvětlíte hlavně ve středních tónech. Ve stínech a jasech bude účinek méně výrazný.
Tonalita pleti není přesně definovaná. U lidí s různou barvou kůže se navíc samozřejmě liší v hodnotách RGB. Najděte si proto hodnotu, která vám nejvíc vyhovuje, a pak ji u svých fotografií dodržujte.
Abyste si nastavení tonality co nejlépe ověřili, fotku si vytiskněte a poté si ji prohlédněte na denním světle. V počítači je totiž zobrazení výrazně ovlivněné nastavením jasu na monitoru. Fotky se proto na monitoru často zdají světlejší, než ve skutečnosti jsou.
Vylaďte barvu pleti
Nepatrného barevného posunu si při běžném focení nemusíte ani všimnout. V portrétní fotografii je ale situace jiná. Každý divák přesně ví, jaký má mít zdravá pleť odstín. Na odchylky, zejména ke studeným tónům, je proto háklivý.
Naopak portrét barevně mírně posunutý k teplejším odstínům působí zdravěji. Proto se tento posun do portrétu často přidává úmyslně. Proto jsou fotografie, pořízené při západu slunce, kdy je světlo teplejší, tak oblíbené.
V případě běžného bělocha platí pro nastavení barevného odstínu pleti rovnice R > G > B. Už z běžného pohledu na ukázkovou fotografii je zřejmé, že je v ní značný posun ke studeným odstínům. V pleti můžeme číst hodnoty RGB 210, 170, 180.
Odstín pleti kontrolujte vždy v místě, kde je osvětlená a kde zároveň nejsou odlesky světla. Jak to vypadá, vidíte na následujícím obrázku. V červeně vyznačené oblasti je odlesk, který odečtené hodnoty znehodnocuje. Pro kontrolu odstínu je proto lepší použít zeleně vyznačené oblasti.
K základní úpravě barevnosti použijte posuvníky Teplota bílé a Odstín. Posuňte Teplotu bílé doprava a Odstín doleva. Tím dodáte pleti zdravý odstín. Hodnoty odstínu pleti jsou nyní RGB 220, 180, 160.
Můžete také využít Tonální křivku. Na rozdíl od úpravy tonality nebudete pracovat s celkovým Kanálem „RGB“, ale s dílčími barevnými kanály Modrá a Zelená.
Nejprve přepněte do kanálu „Modrá“. Jeho prohnutím nahoru přidáváte modrý odstín – posunujete obraz do studeného tónu. Naopak po prohnutí křivky dolů bude obraz teplejší. Zvolte proto tuto variantu.
Zelená křivka funguje stejně jako posuvník Odstín – prohnutím nahoru přidáte zelenou, prohnutím dolů přidáte fialovou. Prohněte ji tedy mírně vzhůru.
Určitě se vyplatí, když se naučíte tonální křivkou pracovat. I když ji použijete třeba jen tímto nejjednodušším způsobem, umožní vám přesnější a kvalitnější práci s barevnými odstíny a tonalitou než základní posuvníky.
Zvýraznění portrétu
Na portrétu jsou nejdůležitější oči. Musí být zaostřené, i kdyby to měla být jediná ostrá část fotky.
Ne vždy se to ale podaří. Neostrost hrozí zejména při fotografování s odcloněnými světelnými objektivy, kdy je hloubka ostrosti obrazu velmi malá. Přitom je tento způsob focení portrétů nejoblíbenější.
Obecně platí, že fotografii nemůžete dodatečně zaostřit. Můžete pouze maskovat její neostrost. Pokud jste tedy zaostřili jinam než na oči a obličej (například na pozadí), je potřeba zařídit, aby bylo pozadí méně ostré než oči.
Docílíte toho záměrným lokálním rozostřením pozadí. Sice to není zrovna ukázková práce, ale když už není jiná možnost, aspoň tím odvrátíte pozornost od pozadí. V modulu Vyvolat v Zoner Photo Studiu X vám s tím pomůže Kruhový filtr (R).
Nástrojem vyznačte eliptickou oblast kolem obličeje a zaškrtněte volbu Invertovat masku. Efekt se pak projeví na vnější straně výběru. Aby bylo rozmazání co nejúčinnější, nastavte posuvníky Zřetelnost a Ostrost na -100.
Vyplatí se také nastavit Expozici na -0,5. Pomůže vám to ještě víc potlačit pozadí.
Jak zvýraznit oči
Pro jednoduché a rychlé zvýraznění očí použijte Štětcový filtr (B). Pomůže vám je zesvětlit a zostřit. Právě světlá a ostrá místa ve fotografii nejvíc přitahují divákův pohled.
Pro zvýraznění očí tedy posuňte:
- Expozici na 0,2,
- Zřetelnost na 30
- a Ostrost na 15.
Nyní nastavte vhodný průměr štětce a kresbou přes oči určete, chcete účinek filtru použít. Masku efektu zobrazíte přepínačem Maska u Histogramu.
Fotografie před a po úpravě vidíte zde:
Retušování portrétů
V předchozích odstavcích jste se naučili základní úpravy portrétu. V profesionální praxi se kromě těchto základních úprav aplikuje na portréty podrobná retuš, která vám pomůže vyčistit pleť a zvýraznit oči, rty a další prvky obličeje. Jak přesně při ní postupovat, se dozvíte v článcích zaměřených právě na retuš.
I pomocí základních úprav, které jsme zmínili v článku, ale dokážete portréty výrazně vylepšit. Stačí si jen stáhnout Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a pustit se do úprav. A uvidíte, jak dokážete své portréty oživit.
Zatím zde není žádný komentář.