Jak na video v ZPS X – 2. díl

Video je skvělá forma prezentace fotek nebo videí. V prvním díle našeho dvoudílného seriálu jste se naučili, jak do videa vložíte různé obrazové a zvukové stopy. V tomto článku se naučíte pokročilejší triky pro práci se zvukem, práci s klíčovými body, jak do videa vložit textové prvky nebo třeba vaše vlastní logo.
Zvukové položky ve vašem projektu ovládáte stejným způsobem jako obrazové soubory. Po označení zvukové položky na časové ose projektu ji můžete zkracovat, přesouvat v čase nebo v rámci zvukových stop. Na rozdíl od obrazových stop, u zvuku nezáleží na tom, která položka se v časové ose nachází výše. Nedochází zde totiž k překrývání vrstev.
Úprava zvukových položek v projektu
Při úpravě zvuku myslete na to, že projekt se na konci exportuje od času 0 až po koncový čas poslední položky časové osy. Do tohoto času se počítají všechny položky, tedy i ty zvukové. Pokud tedy chcete, aby hudba skončila spolu s promítanými obrázky nebo videi, je potřeba ji zkrátit. To uděláte pomocí myši stejným způsobem, jak jste zvyklí u obrazových klipů, nebo nastavením hodnoty Koncový snímek v pravém panelu.
Pokud však zkracujete hudbu, postarejte se také o její příjemnější zakončení, než je náhlé vypnutí. K tomu využijete parametr Zeslabit konec. Spolu s parametrem Stmívání konce u obrazových klipů tak vytvoříte pěkné a plynulé ukončení celého videa.

Dále však můžete využít k tomu účelu klíčových snímků. Získáte tak více možností, jak může zeslabení konce vypadat. Můžete například nastavit tvar křivky zeslabení, např. ease-out.
Rozdíl mezi ease-in, ease-out a ease-in-out:
Ease-in
- Změna hodnoty začíná pomalu a postupně zrychluje.
- Typické použití: Vytvoření pocitu, že se objekt rozjíždí (např. auto začínající pohyb).
Ease-out
- Změna hodnoty začíná rychle a postupně zpomaluje.
- Typické použití: Vytvoření dojmu, že objekt zpomaluje (např. auto zastavující).
Ease-in-out
- Typické použití: Hladký přechod pohybu, např. pro přirozenější animace nebo ztlumení zvuku
- Kombinace obou: změna hodnoty začíná pomalu, zrychlí a nakonec zpomalí.
V prvním kroku si zapněte ve stopě Zobrazení klíčových bodů, které najdete mezi tlačítky, která ovládají stopu.

Protože v tuto chvíli nemáte přidaný ještě žádný klíčový bod, po stisku tlačítka se nic neděje. Označte nyní zvukovou položku, přejděte na konec a umístěte hlavu přehrávání (svislá čára editoru) přibližně 2s od jejího konce. V pravém panelu klikněte na tečku, která se zobrazí při umístění myši k parametru hlasitost.
Následně přejděte hlavou přehrávání na úplný konec této položky a nastavte hlasitost na 0%. Od momentu, kdy jste do položky vložili první klíčový snímek nějakého parametru, budou se při změně jeho hodnoty přidávat další klíčové snímky v bodě, kde se nachází hlava.
Odstranění klíčového snímku probíhá úplně stejně jako přidání. Stačí na něj umístit hlavu a zmáčknout tečku v pravém panelu. Smazat ho můžete i dvojklikem na bod v editoru klíčových snímků, pod položkou časové osy.
Přizpůsobte hlasitost hudby do mluveného slova
Během tvorby videoprezentace se může stát, že pouhé titulky nebudou stačit. Hlavně v případě, že toho potřebujete popsat velké množství. V těchto případech je lepší do projektu vložit „vypravěče“, tedy nahrát komentář.
Hlasitost hudby musíte upravit tak, aby byl komentář dobře slyšet.
Vložíte nahranou stopu a můžete začít upravovat. Pomocí klíčových snímků vidíte pod stopou linii nebo křivku s úchopovými body, která znázorňuje úrovně hlasitosti v čase. U zvukových stop vidíte rozsah hodnot od 0 % do 200 %. To znamená, že zvuk můžete nejen ztišit, ale i naopak hlasitost přidat, když je příliš potichu.
Dvojklikem na linku přidáte nový klíčový snímek a dvojklikem na něj ho zase smažete.
Hlasitost hudby si tedy v čase, kdy začíná mluvené slovo, snížíte například na 40 %. Ve chvíli, kdy bude mluvené slovo končit, opět hlasitost vrátíte na 100 %. Takhle ve videu zároveň uslyšíte jemnou hudbu i srozumitelný komentář.
Hlasitost snižujte a zvyšujte postupně, například během 0,5s, aby v hudbě nevznikaly rušivé skoky. Po označení různých částí křivky pak můžete měnit její tvar tlačítky v záhlaví editoru. Nejlepší však v tomto případě bude znít typ ease-in-out.
Vložte vlastní vodoznak
Jsou situace, kdy potřebujete do videa vložit logo nebo vodoznak. Pokud máte předpřipravený vodoznak s průhledností, jednoduše vytvořte novou obrazovou stopu, která se vytvoří nad všechny ostatní, a toto logo do ní vložte. Vodoznak, který není vytvořený s průhledností, bude překrývat všechno ve stopách pod sebou, tedy i vložené obrazové nebo videoklipy.
Připravte si novou obrazovou stopu a do ní vložte obrázek s vodoznakem. Nastavte mu délku klipu v záložce Délka a rychlost, resp. jej natáhněte na požadovaný časový úsek, ve kterém chcete, aby se logo zobrazovalo. A v záložce Pozice a transformace mu pomocí parametrů Měřítko a Pozice nastavte požadovanou velikost a umístěte jej, například do pravého dolního rohu.
Ovládání textových položek
U textových položek máte na výběr ze sady předpřipravených šablon, které ale můžete libovolně upravit podle svých představ. Pokud chcete textovou položku kompletně přetvořit, v podstatě nezáleží na tom, jakou šablonu vyberete. Nástroj je navržený tak, aby se z jakékoliv šablony dala vytvořit jiná, pouhou změnou parametrů.
Šablony obsahují: Nadpis, Podnadpis a Text. Každou z těchto záložek si můžete představit jako samostatné textové pole. Výšku každého rámce udává množství vloženého textu a šířku je možné nastavit parametrem Šířka u každé záložky zvlášť.
Textová pole se ukládají za sebe do řádku. To znamená, že když nastavíte například záložce Nadpis 50 % a záložce Podnadpis také 50 %, budou uložené v jednom řádku. V momentě, kdy součet hodnot těchto záložek překročí 100 %, vloží se na samostatný řádek.
Umístění těchto textových polí potom definujete parametry Zarovnání uvnitř snímku. Okraj stránky určuje jejich společné odsazení od okraje obrazovky směrem ke středu.
Dalším užitečným parametrem je Odsazení textu. Tyto hodnoty určují mezery mezi jednotlivými rámci pro každý směr zvlášť.
My teď posuneme náš text ještě o kousek dál a ukážeme si jednoduchou animaci, která mu dodá šmrnc. Jako základ zvolíme šablonu textu Nadpis a podnadpis 2, která je zarovnána doprava dolů. Textovou šablonu si vložíme na časovou osu potažením a změníme jí text. Můžeme si také pohrát s písmem, či barvou a ostatními styly textu. Následně přejdeme do záložky Pozice a transformace a nastavíme hlavu přehrávání na začátek textové položky.
V tento moment vytvoříme nový klíčový bod nad parametrem Pozice a posuneme hodnotu X do plusu tak, abychom text schovali za pravý okraj plátna. U nás bude stačit hodnota 1500px. Nyní posuneme hlavu o 10 snímků doprava a nastavíme pozici X na hodnotu 0.
Čím více doprava, směrem ke konci textové položky, posuneme hlavu, tím bude animace pomalejší a čím blíže k jejímu začátku, tím bude efekt rychlejší. Nakonec ještě změníme tvar křivky na ease-out, abychom vytvořili efekt, že text přiletí zprava a postupně zpomaluje.
Pusťte se do střihu svého videa teď hned. Stáhněte si Zoner Photo Studiu X na 7 dní zdarma s plnou podporou všech funkcí bez omezení a vytvořte video, ze kterého si diváci sednou na zadek.
Zatím zde není žádný komentář.