Jak na vánoční focení dětí? Tvořte se svíčkami i vánočními světýlky

Nemáte ještě vánoční fotodárky pro babičky? Nevadí. Zapalte svíčky, rozmotejte světelné řetězy a udělejte si s dětmi sváteční tvořivou atmosféru. Potěšíte prarodiče a navíc se při vánočním focení s dětmi skvěle pobavíte.

Předvánoční shon a stres kreativitě příliš nepřeje. Přestože adventní doba by měla být časem ztišení a zastavení, realita často bývá jiná. Inspirujte se tímto článkem a vytvořte kouzelné snímky s hřejivou náladou.

Zapomeňte na blesk

Nenechte se zmást tmou za okny, ke zhotovení vánočních fotografií blesk nepotřebujete. Světlo blesku má teplotu přibližně 5 500 Kelvinů (podobně jako denní světlo). Pro snímky s teplým nádechem se více hodí světelné zdroje s nižší hodnotou, přibližně 2 500 – 3 500 Kelvinů.

Takovou teplotu světla mají například klasické žárovky nebo svíčky. Použitím chladnějšího světla blesku přijdete o hřejivou atmosféru a vytvoříte všední dětský portrét. Zapojte tedy lampičky a nebojte se nastavit vyšší hodnoty ISO.

Tip: Nastavte si vyvážení bílé na žárovkové světlo nebo snímejte do RAWu. Při následných úpravách budete mít díky RAWu větší kontrolu nad výsledkem.

Změkčete světlo

V článku o focení zátiší jste se mohli dočíst o využití lampiček při snímání zátiší. Podobně můžete postupovat i při fotografování dětí. Základním předpokladem pro povedený snímek tohoto typu je měkké světlo. To zajistíte přidáním rozměrnější difúzní vrstvy (nebo dvou) před lampičku. Tím si vytvoříte provizorní softbox.

Ještě lepším řešením je použít lampičku, která na sobě difúzní vrstvu už má. Příkladem mohou být stolní nebo stojací lampy, potažené bílou látkou nebo podobným materiálem.

Jak na vánoční focení dětí - svíčka
Fotografie „Svíčka“: Malou modelku osvětluje stojací lampa z levé strany snímku, z druhé strany byla přidaná zlatá odrazná deska. Světlo svíčky není ve tváři prakticky vidět.
Canon EOS 6D, Canon EF 85 mm f/1.8 USM, 1/160 s, f/2.2, ISO 800, ohnisko 85 mm

Otevřete clonu

Při fotografování při nízké hladině osvětlení potřebujete otevřít clonu, aby se co nejvíce světla dostalo na snímač. Zároveň je nutné dosáhnout takového expozičního času, který ještě udržíte z ruky – použití stativu při focení dětí by bylo nepraktické. Logickým krokem bude tedy zvýšení ISO.

Další možností je posunutí zdroje světla co nejblíže k dítěti. Dosáhnete tím jednak jasnějšího osvětlení (a tím pádem nižších hodnot ISO), a také měkčího světla. Stejně jako s jakýmkoliv jiným světelným zdrojem si musíte dávat pozor na přepaly. Sledujte proto histogram a hlavně upozornění na přepaly u vyfocených snímků.

Zapojte další světelné zdroje

Vánoční náladu vytvoříte nejen teplým svitem lampičky, ale především použitím vánočních světelných rekvizit, jako jsou svíčky, prskavky, světelné řetězy a další svítící dekorace. Při míchání více typů světel si dopředu promyslete, který zdroj určíte jako hlavní a který jako doplňkový.

Sledujte logiku postavení světel a také stíny. Pozornost věnujte zejména směru, odkud světlo jde. Přímé světlo (směr od fotoaparátu) snímek zplošťuje, boční (ze strany) zdůrazňuje plasticitu, ale na neosvětlené části bude tvrdý stín. Ten můžete částečně vykrýt odraznou deskou, v tomto případě se nejvíce bude hodit zlatá.

Problematické může být spodní svícení (typicky je to nasvícení svíčkou, kterou dítě drží v ruce). Světlo pod obličejem totiž vytváří až hororový výraz. Proto je lepší svíčky a další světelné dekorace umístit výš od brady nebo použít jako hlavní zdroj světla ještě jiné osvětlení.

Jak na vánoční focení dětí - dárek
Fotografie „Dárek“: Nasvícení zespodu se podepsalo na výrazu tváře holčičky – tentam je andílek z předchozí fotografie. K rozsvícení krabice jsem použila vánoční řetěz na baterie a baterku v mobilu. Lepším řešením by asi místo baterky bylo zapnout mobil na nejvyšší jas a jeho bílé světlo obarvit žlutým nebo oranžovým filtrem nebo PVC deskami.
Canon EOS 6D, Canon EF 85 mm f/1.8 USM, 1/160 s, f/2.2, ISO 400, ohnisko 85 mm.

Světelné řetězy jsou typickým doplňkem vánočně laděných fotografií. Pokud je umístíte za fotografované dítě a nastavíte nízkou clonu, dostanete krásný bokeh. Můžete je ale také dát těsně před svůj objektiv a vytvořit tak snové snímky s kruhovými světýlky před dítětem (tento způsob svícení bohužel nemám zdokumentovaný, protože modelka už byla unavená).

Možností je spousta a záleží jen na vaší kreativitě a ochotě malých modelů spolupracovat. Výsledek vašeho společného tvoření můžete využít například pro letošní rodinné péefko.

Jak na vánoční focení dětí - PF
Fotografie „PF“: Jediným světlem tu byla papírová hvězda s led žárovkou. Expozice byla naměřená bodově na hvězdu tak, aby hvězda ani okolí nebyly přepálené. Obličej dítěte je osvětlený reálným světlem z hvězdy a v postprocesu jen nepatrně zesvětlený.
Canon EOS 6D, Canon EF 85 mm f/1.8 USM, 1/400 s, f/2.2, ISO 640, ohnisko 85 mm

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorKristina Ovečková

Co si pamatuji, vždy mě zajímalo zobrazování a přetváření reality. Od roku 2008 do současnosti se každý den zabývám fotografií – čtu i píšu články, fotím, upravuji, přemýšlím o budoucích snímcích. Fascinuje mě světlo, minimalismus a černobílá fotografie. Další z mých snímků si můžete prohlédnout na stránkách www.tinafoto.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *