Jak fotografovat ptáky ve městě i v přírodě

Častými průvodci při toulkách přírodou bývají ptáci. Jistě vás už někdy napadlo si je vyfotit. Ale fotografovat je není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Chce to trochu cviku i šikovnosti. Pojďte si dnes přečíst, jak fotografovat ptáky.

Jak fotografovat ptáky v různých ročních obdobích

Stejně jako většina fotografických disciplín i fotografování ptáků má svá specifika podle různých ročních období, především co se týče světelných a povětrnostních podmínek nebo druhové skladby ptáků na daném místě.

Trénujte v zimě

Nejlepším obdobím pro začínající fotografy ptáků je zima. Kvůli tuhým zimám se totiž ptáci pohybují v blízkosti lidí a nejsou tak plaší. Takže ať už chcete fotit pěvce nebo vodní ptáky, nebude tak těžké se k nim přiblížit a pořídit zajímavé fotografie.

Nevýhodou zimních měsíců je menší druhová rozmanitost, protože nemalá část českého ptactva je tažná. To ovšem není žádná překážka a pro osvojení si základů můžete začít trénovat i na sýkorkách.

Naostro na jaře

Žně pro fotografy ptactva nastávají bezesporu na jaře. Důvodů je hned několik. Zhruba od února se do Česka začíná vracet valná většina ptáků – někteří přilétají dříve, jiní později. Jedná se o většinu bahňáků (čejky chocholaté), část pěvců (vlaštovky) a vodního ptactva (husy divoké). Nechybí ani ptáci brodiví jako čáp bílý.

Na jaře nejsou stromy tak olistěné, takže ptáky ve větvích snáze najdete. Také jim začínají námluvy, takže jsou méně obezřetní.

Listí vám v létě zahalí výhled

Jakmile se koruna stromů začátkem léta zahustí, budou se vám ptáci ve větvích hledat podstatně hůře. Většina z nich už taky bude sedět na vajíčkách, takže „ulovit“ nějaký záběr nebude tak jednoduché. Hnízdící ptáky je lepší nechat v klidu a nerušit je.

Podzim v pohybu

Na podzim už velká část ptactva odtahuje na zimoviště. Pozornost přitahují takzvaní zimní migranti, kteří Českou republiku používají jako zastávku při tahu za teplem. Takovýmito vzácnými hosty bývají především vodní ptáci, jako například potáplice severní.

Pohrajte si se clonou. Canon EOS 1D Mark III, Tamron 150-600/5-6.3, 1/400s, f/8, ISO 800, 500 mm
Pohrajte si se clonou.
Canon EOS 1D Mark III, Tamron 150-600/5-6.3, 1/400s, f/8, ISO 800, 500 mm

Začněte u rybníku nebo v zoo

Jestli nevíte, kde začít, pro začátek doporučuju zajít k městskému rybníku nebo do zoo. Na obou místech se vyskytuje hodně ptáků, kteří jsou zvyklí na přítomnost lidí a dají vám tedy větší příležitost k fotografování.

V zimě není nic jednoduššího než nachystat do krmítka semínka slunečnice, zasednout nedaleko s fotoaparátem v ruce a čekat na svou příležitost. Sýkory a jiní pěvci, kteří u nás v zimě zůstávají, se nechají lehce přilákat.

Co to tady sedí?

Než začnete se samotným fotografováním, je dobré projít se po místě, kde chcete ptáky fotit. Zkuste si podle atlasu určit, kteří zástupci se v dané lokalitě vyskytují. Není na škodu poznat alespoň základní druhy a znát jejich místa výskytu, stravovací návyky nebo jejich chování v ročních obdobích – například kdy přilétají nebo odlétají. To všechno si můžete nastudovat kupříkladu v knize od Larse Svessona – Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu.

Procvičte si kompozici. Canon EOS 6D, Tamron 150-600/5-6.3, 1/400s, f/6.3, ISO 800, 500 mm
Procvičte si kompozici.
Canon EOS 6D, Tamron 150-600/5-6.3, 1/400s, f/6.3, ISO 800, 500 mm
Buďte pořád ve střehu, aby vám neunikl sebelepší záběr. Canon EOS 6D, Tamron 150-600/5-6.3, 1/320s, f/6.3, ISO 2000, 600 mm
Buďte pořád ve střehu, aby vám neunikl sebelepší záběr.
Canon EOS 6D, Tamron 150-600/5-6.3, 1/320s, f/6.3, ISO 2000, 600 mm

Na čekačku nebo na šoulačku

Existují dva způsoby, jak fotografovat zvěř: čekat na ni, nebo se „šoulat“ krajinou a doufat, že budete mít štěstí a nějaké zvíře potkáte.

U ptáků je kvůli kvalitnější fotografii určitě lepší si záběr vysedět. Nachystejte si krmítko nebo reproduktor s hlasem ptáka a čekejte, až nějaký přiletí na předem určené místo. Nevýhodou může být dlouhé čekání, nutnost hledání ideálního místa a jistá míra maskování – nejlépe v podobě fotografického krytu, ať už přenosného nebo nějakého pevného (jako dřevěná bouda nebo kryt postavený z přírodních materiálů).

Při šoulačce není potřeba nic chystat, jen musíte být stále ve střehu, protože náhodná setkání – zejména s ptáky – bývají velmi krátká.

Někdy je potřeba si záběr vysedět. Canon EOS 7D, Canon EF 300/4 IS, 1/1250s, f/5, ISO 320, 300 mm
Někdy je potřeba si záběr vysedět.
Canon EOS 7D, Canon EF 300/4 IS, 1/1250s, f/5, ISO 320, 300 mm

Disciplína náročnější na techniku

Fotografování ptáků a zvířat obecně není směr určený pro kompaktní fotoaparáty. Je potřeba zrcadlovka s teleobjektivem.

Nenechte se ale zmást myšlenkou, že musíte mít výbavu za několik desítek tisíc. Typ těla zrcadlovky prakticky nerozhoduje, důležitější je objektiv, který by měl mít ohnisko alespoň 300 mm, výhodou je i co možná nejnižší clonové číslo (tedy vyšší světelnost).

Pro ostřejší snímky s delším ohniskem používejte stativ. Obecně platí, na 100 mm objektivu je potřeba čas alespoň 1/100 s. Např. 300mm objektiv potřebuje alespoň 1/300 s dlouhý čas závěrky pro dosažení ostrého snímku. Pokud navíc nepoužíváte full frame, je třeba ohniskovou vzdálenost ještě vynásobit crop faktorem vašeho fotoaparátu.

Ostré oko je základ úspěchu

Ať už fotíte portréty lidí nebo zvířata, potřebujete mít zaostřeno na oči. Je to zkrátka nutný předpoklad pro poutavou fotografii. U ptáků to může být problém, jestliže mají delší krk – oko je tím pádem dále od zbytku těla.

Pokud to jde, snažte se na vašem fotoaparátu zvolit ten ostřicí bod, který je nejblíže oku. Jestliže se pták hýbe a nejste si jisti, zda udržíte ostřicí bod na správném místě, zvolte ten středový a současně nastavte co největší clonu (zároveň ale dejte pozor, aby vycházel dostatečně dlouhý čas závěrky), která pomůže se zaostřením co největší části snímaného objektu.

Využijte maximální rychlost fotoaparátu

Ptáci bývají často velmi neposední, proto se nebojte nastavit na fotoaparátu sekvenční snímání s maximálním počtem snímků, jaký váš přístroj dovoluje. Každá fotografie může být jiná, proto je užitečné tuto funkci využít. Pokud se pták nějakým způsobem pohybuje, může vám pomoct kontinuální ostření (AI SERVO v případě Canonu a AF-C v případě Nikonu) a vyšší clonové číslo (f/6.3 a více).

Pokud to jde, nezvedejte oko od hledáčku a foťte až do konce akce, například let nebo boj o potravu. Není výjimkou, že když zvednete hlavu a chcete si prohlédnout nafocené snímky, stane se před vámi právě to, kvůli čemu jste šli fotit. Zbytečně tak propásnete záběr.

Ostrost fotky a rychlý postřeh fotografa je základem úspěchu. Canon EOS 1D Mark III, Tamron 150-600/5-6.3, 1/400s, f/7.1, ISO 1200, 600 mm
Ostrost fotky a rychlý postřeh fotografa je základem úspěchu.
Canon EOS 1D Mark III, Tamron 150-600/5-6.3, 1/400s, f/7.1, ISO 1200, 600 mm

I ptákům sluší zlatá hodinka

Na focení ptáků vyrazte buď po východu slunce, nebo před jeho západem. Zlatá hodinka je ideální pro focení. V tuto dobu má světlo teplejší barvy a je méně ostré. Pták, jehož peří je lesklé, vypadá v ranním či večerním slunci úplně jinak než přes den.

Zlatá hodinka namíchá teplejší barvy. Canon EOS 1D Mark III, Tamron 150-600/5-6.3, 1/400 s, f/7.1, ISO 1200, 600 mm
Zlatá hodinka namíchá teplejší barvy.
Canon EOS 1D Mark III, Tamron 150-600/5-6.3, 1/400 s, f/7.1, ISO 1200, 600 mm

Při fotografování se snažte ptáky rušit co nejméně. V dalším článku se můžete těšit na podrobnější informace o tom, jak fotit ptáky v praxi – při letu, u krmítka nebo na šoulačce. Zatím přeju hodně ostrých fotek!

Podívejte se také na tyto články:

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJirka Lorenc

K fotografování jsem se dostal před sedmi lety. Už tehdy jsem věděl, že u focení západů slunce kompaktem nezůstane. A teď jsem tady. Fotím především portréty, svatby a pro odpočinek vezmu fotoaparát i do přírody. Fotografování je pro mě životní náplní a zábavou. Mimo něj se zajímám o zdraví a sporty. Budu rád, když navštívíte moje webové stránky. Přeji vám v životě mnoho světla.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *