Jak fotografovat měsíc

V současné chvíli se Měsíc nachází ve fázi úplňku a je tedy na obloze krásně viditelný. Pojďme si něco povědět o tom, jak měsíc fotografovat, jak nastavit fotoaparát a na co si dát pozor.

Měsíc v úplňku je na první pohled něčím velmi neobvyklým a tajemným. Svítící planetka na obloze, na které pouhým okem rozeznáte krátery a nerovnosti povrchu je ještě o kousek magičtější když ji vidíme v celé její kráse.

Kdy Měsíc fotit?

Pro fotografování Měsíce je možné vybrat si některou z fází, kterými postupně prochází:

  • Nov – Měsíc není vidět, neboť Slunce svítí na jeho odvrácenou stranu a nachází se zhruba mezi Sluncem a Zemí
  • První čtvrť – v této fázi spatříme na obloze Měsíc ve tvaru velkého písmene D
  • Úplněk – lze vidět i fotit celý měsíční kotouč
  • Poslední čtvrť – v této fázi dosahuje Měsíc tvaru zhruba velkého písmene C

Každá z fází má na obloze své kouzlo, malý srpek Měsíce, zachycený na tmavě modré obloze anebo velký kotouč, který je tak blízko, že byste si na něj chtěli sáhnout. Obě dvě podoby mají něco do sebe a díky neustálé proměně je Měsíc vhodným objektem pro dlouhodobější snímání, ze kterého mohou vzejít nejen samostatně zajímavé snímky, ale také povedené série pohledů na Měsíc.

Pokud potřebujete zjistit kdy bude Měsíc v úplňku anebo v jaké fázi se zrovna nachází, doporučuji stránky Štefánikovy hvězdárny, kde jsou tyto informace k dispozici v přehledné podobě.

Jednotlivé fáze Měsíce
Jednotlivé fáze Měsíce

Lidé jsou však odjakživa pohledem na Měsíc v úplňku přitahování, stejně jako pohledem do ohně. A nutno dodat, že na mnoho z nás má úplněk specifický vliv – nejčastěji ten, že nemůžeme pořádně usnout – že by se v nás probouzeli upírští předkové…?

Kompakt postačí

Nicméně zpět do reality, fotografování Měsíce je poměrně jednoduché a dokonce není ani nijak závislé na vaší výbavě. Dalo by se říci, že Měsíc vyfotíte jakýmkoliv fotoaparátem, u kterého je možné ručně nastavit dobu expozice. Nemusí to být nutně zrcadlovka, postačí kompakt, v jehož nabídce najdete pokročilé expoziční režimy. Jestliže váš digitál touto volbou nedisponuje, nezoufejte.

Ještě je tu možnost použít některý s kreativních expozičních režimů – obvykle je najdete na voliči expozice pod srozumitelnými ikonkami anebo volíte přímo v menu, kde je k dispozici také krátký popis režimu či nápověda, kdy jej použít. Obecně je tedy možné použít všechny typy fotoaparátů, které jsou na trhu dostupné, jedinou podmínkou je při  fotografování možnost ovlivnit délku expozice.

Srpek Měsíce je vhodnější fotografovat v kontrastu s krajinou či městem, sám o sobě není tolik zajímavý, jako Měsíc v úplňku.jpg
Srpek Měsíce je vhodnější fotografovat v kontrastu s krajinou či městem, sám o sobě není tolik zajímavý, jako Měsíc v úplňku.

Stativ je nutností

Vzhledem k tomu, že při nočním fotografování budete muset pracovat s delším expozičním časem, je nezbytné použití stativu. Alternativně byste sice mohli využít stabilizační pytlík s fazolemi či rýží, ovšem s objektivem namířeným na oblohu byste se asi velmi těžko mohli podívat do hledáčku. V tomto případě mají výhodu majitelé aparátů s výklopným displejem.

Hlavním důvodem pro použití stativu je eliminace pohybové neostrosti, způsobené nepřirozeným postojem při fotografování. Správné hodnoty expozice (viz níže) vám budou udávat čas kolem 1/200, který není až tak dlouhý. Většinou však použijete nejdelší ohnisko objektivu a při snímání s rukama nahoru je přeci jen horší udržet fotoaparát nehnutý

Při použití stativu nezapomeňte vypnout stabilizaci obrazu anebo ji alespoň přepnout do režimu speciálně přizpůsobeného fotografování ze stativu. Pokud tak neučiníte, budou vaše snímky pravděpodobně neostré vlivem pohybu čoček v objektivu, respektive snímače ve fotoaparátu.

Při použití teleobjektivu zachytíte velmi detailně i povrch Měsíce - ořez je i tady nutností
Při použití teleobjektivu zachytíte velmi detailně i povrch Měsíce – ořez je i tady nutností

Jak exponovat?

Neméně důležité je nastavení fotoaparátu, obecně se při noční fotografii doporučuje volit nižší citlivost. Při dlouhé expozici se totiž generuje digitální šum, který při běžném fotografování není vidět – jeho spojení s šumem způsobeným vyšší citlivostí již není příliš ideální.

Rizikovým faktorem je určení správné expozice, fotografie měsíčního kotouče je specifická v tom, že na snímané scéně je obrovský rozdíl světel a stínů. Z tohoto důvodu je dobré využít bodového měření expozice, které pracuje buďto s oblastí kolem vybraného zaostřovacího bodu (většinou u zrcadlovek) anebo bere v potaz středovou oblast hledáčku (přibližně 6-8% pokrytí). Nic nezkazíte mírnou kompenzací expozice do plusových hodnot, aby nebyl Měsíc zašedlý ale jasný.

Pokud byste použili poměrové měření expozice, bude brát automatika v potaz celou plochu snímku, která je z větší části tmavá. V důsledku toho nastaví automatika dlouhý čas a výsledkem je totálně přepálený Měsíc. Pro kontrolu správné expozice ve fotoaparátu použijte histogram anebo zobrazení přepalů.

Při vhodném nastavení vyvážení bílé může mít obraz měsíce teplejší tóny
Při vhodném nastavení vyvážení bílé může mít obraz měsíce teplejší tóny

Vyvážení bílé nebývá problematické a můžete jej ponechat v automatickém režimu, na druhou stranu ale můžete experimentovat s jiným vyvážením bílé a dodat tak měsíčnímu kotouči barevný nádech. Problém by mohl nastat s autofokusem, který bude mít pro správné zaostření nedostatek světla. Zkuste namířit ostřícím bodem na místo Měsíce, kde je nějaký viditelný přechod, obecně však nebývá ostření až takový problémem, jak by se mohlo zdát.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *