Jak fotit zátiší: těchto 6 tipů vám pomůže k dokonalému výsledku

Snímky připomínající obrazy starých mistrů nebo naopak minimalistické fotky s odlehčenějším pojetím. Tak můžou vypadat fotografie zátiší. Oba přístupy mají něco společného – základní pravidla, která musíte dodržet, pokud chcete vytvořit co nejlepší snímky. Podívejte se proto na 6 tipů, jak fotit zátiší.

Když se řekne zátiší, možná si vybavíte právě staré malby holandských mistrů. Obrazy, které doslova překypují předměty – mísami s ovocem, poháry s vínem, květinami, nařasenými látkami a spoustou dalších věcí. Tak vypadala i první fotografická zátiší.

Postupem času dostala zátiší jednodušší a svěžejší vzhled. Dnes si můžete vybrat, jestli budete následovat spíše klasickou cestu s jemným nasvícením a tradiční kompozicí nebo svým snímkům vtisknete modernější podobu. Ať již zvolíte jakýkoliv způsob, následující tipy jistě oceníte.

1. Nespěchejte

Při focení zátiší je důležité především naladění a zklidnění. V tom se zátiší liší například od akční fotografie, kdy se potřebujete soustředit na rozhodující okamžik. Při tvorbě zátiší byste měli být klidní a soustředění (skoro) jako zenoví mniši.

Zátiší totiž není jen o kompozici nebo světle (i když obojí je důležité). A není to ani shluk jednotlivých věcí.

To, co diváky na zátiší přitahuje, je především vzájemný vztah předmětů a harmonie tvarů a barev.

Jak fotit zátiší - vázy s břečťanem
Fotografie postavená na tonálním kontrastu a tvarové harmonii.
Canon EOS 6D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 0,4 s, f/11, ISO 100, ohnisko 100 mm

2. Najděte dobré světlo

Při focení zátiší si často vystačíte pouze s jedním světlem a jednou odraznou deskou. Světlo může být denní od okna nebo můžete použít stolní lampičku. Jen si dopředu promyslete, jaká nálada má ze snímku vycházet.

Je vaším záměrem kontrastní snímek založený na světlech a stínech? Pak si vezměte na pomoc ostřejší světlo jdoucí z jednoho směru – typicky zmíněnou lampičku.

Jas od okna zataženého bílými závěsy zase může simulovat ateliérový softbox. Díky závěsům dostanete krásně rozptýlené světlo, které na předmětech vykreslí jemné tonální přechody. A pamatujte si, že nejměkčího světla dosáhnete tím, že svoji kompozici postavíte až do prostoru mimo okenní rám, nikoliv přímo proti oknu.

Pokud vaše okno míří na sever, je to pro vás výhra. Je známo, že nejkrásnější světlo jde právě ze severního směru.

Neopomíjejte ani půdní nebo sklepní prostory. Kromě tajuplné atmosféry se do vašich snímků dostane také patina omšelosti, což jim přidá na poutavosti.

Jak fotit zátiší - židle
Světlo ze střešního okna půdy a autentické rekvizity se postaraly o „vintage“ náladu snímku.
Canon EOS 6D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1/200 s, f/2.8, ISO 3200, ohnisko 100 m

3. Použijte odrazné a stínicí desky

I předměty potřebují občas přisvítit odrazem. Proto použijte odraznou desku vždy, když bude neosvícená strana příliš tmavá.

V opačném případě můžete sáhnout po černé desce. Tato deska (nebo třeba kus tmavého kartonu) vám pomůže zastínit příliš světlá místa a dodá předmětu temnější kontury.

4. Vyberte vhodné rekvizity

Nekomplikujte si fotografování velkým množstvím předmětů. K dokonalému zátiší postačí pouze dvě rekvizity a plocha, na které obě stojí. Jako pozadí poslouží obyčejná zeď, kus plátna nebo kartonu.

Důležité je, aby spolu věci komunikovaly. Dvě vázy stojící bez nápadu vedle sebe nikoho neohromí. Spojujte předměty zdánlivě nespojitelné a vytvářejte překvapivé vazby. Nebo naopak využijte podobnosti tvarů a vneste do svých snímků harmonii.

Nedávejte si na začátek nesnadné úkoly v podobě focení skleněných nebo lesklých předmětů. Sáhněte raději po objektech s méně komplikovaným povrchem, jako je matná keramika a porcelán, proutí, papír či dřevo.

Mnoho inspirace najdete i v kuchyni. Poskytne vám ji třeba kuchyňské náčiní nebo jídlo.

Jak fotit zátiší - rybička
Příliš ostrá sardinka – zátiší by mělo diváky i překvapit.
Canon EOS 6D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1/125 s, f/11, ISO 100, ohnisko 100 mm

5. Držte se jednoduchosti

Při fotografování myslete na kompoziční pravidla. Zátiší sluší jak zlatý řez, tak diagonála.

Experimentujte, ale vězte, že méně znamená více.

6. Snažte se o dokonalý záběr

Jednou z výhod při focení zátiší je, že máte čas vyšperkovat si záběr. Podívejte se proto na své rozestavěné zátiší očima nezávislého kritika.

  • Je záběr dobře osvětlený?
  • Nejsou na snímku přepaly?
  • Sedí kompozice?
  • Je rovný horizont?

Možná vás to překvapí, ale málokterý žánr je tak citlivý na chyby, jako právě zátiší. Proto ho nezapomeňte fotografovat ze stativu. Je to nejlepší a nejrychlejší způsob, jak odstranit případné vady a svůj záměr dovést k dokonalosti.

Jak fotit zátiší - váza
Minimalismus zátiší sluší.
Canon EOS 6D, Canon EF 100 mm f/2.8 Macro USM, 1/125 s, f/11, ISO 100, ohnisko 100 mm

Focení zátiší má jednu obrovskou výhodu: můžete si ho kdykoliv vyzkoušet sami doma. Stačí jen najít chvíli klidu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorKristina Ovečková

Co si pamatuji, vždy mě zajímalo zobrazování a přetváření reality. Od roku 2008 do současnosti se každý den zabývám fotografií – čtu i píšu články, fotím, upravuji, přemýšlím o budoucích snímcích. Fascinuje mě světlo, minimalismus a černobílá fotografie. Další z mých snímků si můžete prohlédnout na stránkách www.tinafoto.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *