Deštivo a mlhavo. 6 tipů, co fotit doma, když je venku nehezky

Říká se, že pro fotografa neexistuje špatné počasí ani špatné podmínky. Občas se ale ven přece jen nechce. Focení se však vzdávat nemusíte – stačí se jen pořádně rozhlédnout po svém bytě či domě. Inspiraci můžete najít na každém metru. A aby bylo její hledání jednodušší, máme pro vás několik tipů, co fotit doma.

Od focení doma sice zpravidla nemůžete čekat perfektní ateliérové snímky nebo záběry jako z dalekých cest, i tak ale můžete pořídit zajímavé fotky. A hlavně si procvičíte své fotografické dovednosti a užijete si focení, i když vám počasí nepřeje.

Květiny

Ať již řezané či v květináči, doma je má snad každý. Kytice tulipánů je skvělým zátiším, na kterém můžete cvičit hloubku ostrosti. Zvýšíte-li clonové číslo na hodnotu třeba f/6.0, můžete sledovat, jak se obraz mění. Mými osobními favority jsou sukulenty. Samy o sobě jsou zajímavé, protože se pyšní podivnými tvary, na které člověk není zvyklý.

Co fotit doma: rostliny.
Všimněte si kompozice. Seřadila jsem je po diagonále za sebou. Ostřila jsem na prostřední kaktus, zatímco zbylé dva nechala záměrně rozostřené. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/25 s, f/2.5, ISO 100

Jídlo

Fotit svou snídani či odpolední kávu je skvělou cestou k hraní si s kompozicí. Uplatníte tady i zmíněnou hloubku ostrosti, a navíc procvičíte vnímání designu.

Co fotit doma: jídlo.
U fotografií jídla se obecně doporučuje zanechat část prostoru bez zátiší. Autorka záměrně zvolila kompozici své snídaně směřující spíše vpravo, levou horní část ponechala volnou. Autor: Eliška Koukalová

Lidé

V deštivých dnech se můžete doma pustit i do focení svých blízkých. Zkuste si v bytě udělat malý ateliér. Nasviťte si tváře lidí a experimentujte s portréty. A pokud se vám třeba nelíbí barevný nádech, který fotografie nesou, v Zoner Photo Studiu je převedete do černobílé. Hrát si můžete i se stíny a náladou, kterou obraz nese.

Co fotit doma: lidi.
U této fotografie jsem opět dala důraz na tmavší tón barev, vinětaci a hlubší kontrast. Fotografie pak působí zajímavěji. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/60 s, f/4, ISO 500

Domácí mazlíčci

Jestli máte doma zvířata, máte námět k focení jasný. Nemusíte přitom fotografovat jen své chlupaté miláčky. Pokud vlastníte nějaká exotická zvířata, zkuste nafotit i je.

Co fotit doma: domácí zvířata.
Arnošt, agama vodní. Vyhrála jsem si převážně s tonálním kontrastem, aby zvíře dostalo ještě divočejší nádech. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/125 s, f/3.5, ISO 800

Interiér

Tématem pro focení doma může být i samotný interiér. Foťte zajímavé prostředí, rozestavění nábytku či architektonické prvky ve vašem domě. Pokud bydlíte v paneláku, zkuste se podívat po schodech do bytu vzhůru, anebo se zaměřte na svá okna a výzdobu stolů.

Co fotit doma: interiér.
Stolečky v brněnské tržnici zaujmou především svou architektonickou kompozicí. Schválně jsem použila následující úhel, kde se okna postupně ztrácejí za sloupy. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/100 s, f/5, ISO 100

Každodenní známé

Pokud už jste všechno vyzkoušeli a přemýšlíte, co ještě fotit doma, zaměřte se na každodenní známé věci. Mohou jimi být knihy, časopisy či obrazy. Ale taky ta stará váza a svíčky, které stojí na skříni a dohromady působí jako dokonalé zátiší.

Co fotit doma: každodenní drobnosti.
U staré vázy zabudované v nábytku jsem zvolila černobílé ladění. Prostředí totiž nemělo pěkné světlo. Nikon D3300, AF-S NIKKOR 35 mm 1:1. 8 G, 1/40 s, f/2.8, ISO 400

S foťákem v ruce tak můžete experimentovat bez ohledu na počasí. Žádné focení totiž není zbytečné. Zkoušejte různé úhly třeba při fotografování svého oběda. Hrajte si s hloubkou ostrosti u záběrů květin a procvičte svůj cit pro design při focení zátiší. Deštivé a studené dny vám tak určitě utečou rychleji.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorLenora J.

Fotí vše, co ji okouzlí. Nikdy nepřestane žasnout nad věčně trvající silou světla a tmy. Pluje mezi světy, které se prolínají. Hudba v těle. Poezie v mysli. Fotografie v očích. Próza v ústech.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *