Jak fotit mobilem? Důležité je správné držení i kompozice

Jak fotit mobilem? Důležité je správné držení i kompozice

Je vždy po ruce a kvalita fotek je často srovnatelná s běžnými foťáky. Takové jsou hlavní výhody při fotografování mobilem. Právě se snímky z fotomobilů se proto setkáte stále častěji. Jenže i focení mobilem má svá pravidla, která vám pomůžou získat co nejlepší fotky. Seznamte se s nimi.

Oproti běžným fotoaparátům mají fotomobily jednu nevýhodu. Mají menší senzor. Nemůžete proto pracovat s takovou hloubkou ostrosti jako u kvalitnějších foťáků a také hrozí větší šum na fotkách. S podobnými problémy si naštěstí poradíte v Zoner Photo Studiu.

Důležitější proto je myslet na správnou expozici a kompozici. A také na držení telefonu. Oproti klasickým foťákům totiž zpravidla nebývá tak pevné a pohodlné, a proto hrozí, že si snímky rozmažete vlastním pohybem.

Správné držení fotomobilu

Při fotografování mobilem v první řadě myslete na jeho správné držení. I když mají telefony stabilizaci, sama o sobě často nestačí. Základní postup, jak si při focení zajistit stabilitu, je jednoduchý.

  1. Telefon držte v obou rukách a pokrčte je tak, aby lokty směřovaly k chodidlům.
  2. Pro zvýšení stability opřete lokty o břicho.
  3. Pokud má váš mobilní telefon tlačítko spouště fotoaparátu, využijte jej. Focení tak bude pohodlnější a snížíte riziko, že snímky svým pohybem rozmažete.

Při focení mobilem myslete na kompozici

Stejně jako při jakémkoliv jiném fotografování i při focení mobilem je zásadní správná kompozice. Některé přístroje proto umožňují aktivovat mřížku fotoaparátu. Pokud to umí i váš telefon, určitě to využijte. Komponování snímků bude mnohem jednodušší.

Nezapomínejte přitom, že horizont ani ústřední motiv by neměly být ve středu. Horizont směřujte do dolní, případně horní třetiny fotky a ústřední motiv spíš k jejím krajům. Ideálně do zlatého řezu.

Nebojte se ale občas také porušovat pravidla. Jednou z nejdráže prodaných fotografií na světě je Rýn II od Andrease Gurskeho, která má horizont uprostřed.

Jak fotit mobilem: mřížka pro jednodušší práci s kompozicí.
Na screenshotu vidíte mřížku, která ulehčuje práci s kompozicí.
Jak fotit mobilem: možnosti nastavení mřížky fotoaparátu u mobilu.
U svého telefonu si pozorně prohlédněte nastavení mřížky. Pravděpodobně nabízí několik možností zobrazení, například třetinové se zlatým řezem nebo Fibonacciho spirálu.

Jak exponovat při fotografování mobilem

Jednou z výhod zrcadlovek, bezzrcadlovek i pokročilejších kompaktů je možnost přepnout do manuálního režimu. Sami tak určíte expoziční parametry a získáte plnou kontrolu nad fotografií. A přesně to umožňují také některé fotomobily.

Pokud to dokáže i váš telefon, zkuste s nastavením expozice experimentovat. Většinou si v režimech s manuálním nastavením můžete vybrat, jestli chcete čas a ISO dopočítat automaticky, nebo zda si tyto hodnoty určíte sami.

Jednou z možností, jak režim využít, je nastavit ISO v rozmezí 50–200, abyste dosáhli co nejnižšího šumu. Čas pak necháte dopočítat automaticky.

Pro kreativnější fotografii je lepší přepnout měření expozice na bodové. Čas a ISO necháte dopočítat automaticky a ručně doladíte posun expozice. Získáte tak kontrastnější fotografie.

Jak fotit mobilem: režimy fotoaparátu v mobilním telefonu.
Položka, která umožňuje nastavení expozice podle uživatele. Název a znázornění tohoto režimu se může u různých mobilních aplikací pro fotografování lišit.

I fotomobil může fotit do RAWu

Každý mobil fotografuje do RAWu, následně snímek vlastním algoritmem vyvolá a převede do JPGu, který pak zpřístupní uživateli. V poslední době je ale na trhu čím dál víc fotomobilů, které svému majiteli nabízí i snímky v surovém formátu – v RAWu.

Díky tomu získáte víc dat ke zpracování fotografie. A tedy i větší možnosti úprav v Zoner Photo Studiu. Někdy tak stačí snímek decentně upravit a laik nepozná, že jste fotili „jen“ mobilem a ne drahou zrcadlovkou.

Jak fotit mobilem: možnost ukládání do RAWu v mobilním telefonu.
Některé telefony vám umožní ukládat fotografie ve formátu RAW i JPG. Snímek tak můžete stáhnout ve formátu RAW, upravit a a výslednou fotografii porovnat s JPGem z mobilu.
Jak fotit mobilem: fotografie pořízená v RAWu a upravená v Zoner Photo Studiu X.
Fotografie pořízená v manuálním režimu do formátu RAW a následně vyvolaná v Zoner Photo Studiu X. Honor 8, 1/4000 s, f/2.2, ISO 50

Focení mobilem: nic není nemožné

Také při focení mobilem využijete různé příslušenství, které vám pomůže snímky vylepšit. Jedním z nejdůležitějších je selfie tyč. Většina jich totiž umožňuje odšroubovat držák, na kterém je stativový závit. Mobilní telefon díky tomu upevníte i na stativ.

Můžete tak pořídit snímky s delšími časy a klidně fotit třeba hvězdy.

Jak fotit mobilem: snímek hvězd pořízený ve formátu RAW mobilním telefonem.
Fotografie hvězd pořízená mobilním telefonem. Snímek jsem pořídil do RAWu, který jsem poté vyvolal v Zoner Photo Studiu. Na mobilním telefonu jsem nastavil časovač spouště na 2 vteřiny, stiskl spoušť a mobil položil na zem. Honor 8, 30 s, f/2.2, ISO 3200

V současnosti už v mobilní fotografii není skoro nic nemožné. Nebojte se tedy experimentovat a vyždímat ze svého mobilu maximum.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *