Jak fotit Měsíc v krajině? Pomůže dlouhé ohnisko i správný výběr místa

Fotky měsíce jsou si často navzájem podobné a fádní. Toto nebeské těleso nejlépe vynikne ve chvíli, kdy na snímek přidáte i nějaké další objekty, ať už je to obrys krajiny nebo lidská stavba. Přečtěte si, jak vytipovat správné místo a čas a jakým způsobem Měsíc zachytit.

Na první pohled by se mohlo zdát, že když focení probíhá v noci, je k němu potřeba skvělý fotoaparát a objektiv, aby stál snímek za to. Ale není tomu tak vždy. Stačí si uvědomit, že Měsíc je obvykle sluncem zalitý prostor, takže základní nastavení fotoaparátu se bude blížit denním hodnotám. Jsou tu ale jako vždy výjimky a několik dalších věcí ke zvážení.

Co nejdelší ohnisko

Měsíc s krajinou můžete fotit různými způsoby. Smysl dává i širší pohled, kde dominantní bude například obloha a Měsíc i zemské obrysy se stanou doplňky výjevu. Tento postup značně ulehčuje situaci a klade mnohem menší nároky na výběr místa na focení.

Jak fotit Měsíc v krajině?
Široké ohnisko zabírající krajinu s Měsícem. Foceno ve chvíli částečného zatmění, proto bylo kvůli velmi rozdílným světlostem nutné obrázek složit z více fotek.
Canon 5D Mark IV, Canon EF 16-35/2.8 III, ohnisko 30 mm, složeno z více různých expozic.

Aby Měsíc na snímku ožil, je lepší jej mít větší, což znamená větší ohniskovou vzdálenost. Čím delší, tím lepší, ale tím také komplikovanější hledání správného místa. Následující snímek byl focen ohniskem 150 mm, ale mnoho záběrů v článku je v rozmezí 400 až 600 mm.

Jak fotit Měsíc v krajině?
Stejná scéna, ale focená teleobjektivem. Z jiného místa a o hodinu později, kdy se Měsíc dostal blíž k horizontu. Tentokrát stačila jedna fotka. Opět foceno během zatmění Měsíce, takže expoziční parametry jsou nastaveny na velkou tmu.
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 1.6 s, f/6.3, ISO 3200, ohnisko 150 mm.

Kde Měsíc fotit

Měsíc je bez diskuze, ale co dalšího byste rádi měli na snímku? Obecně jsou ideální stavby s výraznou siluetou tyčící se proti nebi. Při focení chvíli po západu slunce nebo naopak před východem zůstává obloha namodralá a tmavé obrysy na ní vyniknou.

Jak fotit Měsíc v krajině?
Před východem slunce už bylo možné fotit namodralé nebe.
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 1/100 s, f/9, ISO 100, ohnisko 600 mm.

Toto je střední varianta, ale není problém se od ní odchýlit a fotit se sluncem v zádech.

Jak fotit Měsíc v krajině?
Měsíc zapadá, ale Slunce začíná vycházet, takže rozhledna se začíná obarvovat.
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 1/25 s, f/13, ISO 100, ohnisko 600 mm.

A nebo naopak můžete pořídit snímek v temné noci. To ale obloha příliš světlá není, takže Měsíc musí být velmi blízko vašeho pozemního cíle, aby rozsvítil oblohu kolem. Také musíte pořídit několik různě světlých záběrů, které spojíte pomocí techniky HDR:

Jak fotit Měsíc v krajině?
V temné noci bylo nutné spojit tři fotografie, aby byl vidět Měsíc i trochu z rozhledny.
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 1/100 s až 0,6 s, f/6.3, ISO 100, ohnisko 403 mm.

Alternativou je využít Měsíc naplno a s jeho pomocí rozsvítit oblohu přímo za vaším cílem:

Jak fotit Měsíc v krajině?
Asi tři čtvrtě hodiny před východem slunce je Měsíc jediným zdrojem světla. Použil jsem tentokrát velmi dlouhou expozici, ale protože Měsíc sám je schovaný, nemusel jsem se bát přepalů nebo jeho pohybového rozmazání.
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 13 s, f/6.3, ISO 100, ohnisko 361 mm.

Jednodušší může být situace ve městech, kde jsou budovy nasvícené. Ale i tak raději počítejte s tím, že budete opět spojovat více fotek (to bych se snažil dělat, i kdybych fotil město samotné).

Jak fotit Měsíc v krajině?
Měsíc s osvětlenými budovami ve městě. Foceno půl hodiny po půlnoci.
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 0,5 s, f/8, ISO 400, ohnisko 252 mm.

Čím větší tma, tím víc musíte znát okolí za světla. Jinak se může stát, že čekáte, až se Měsíc posune na správné místo, ale on se místo toho schová za kilometry vzdálený kopec, který ve tmě nevidíte.

Kde a kdy stát

Použití dlouhého ohniska je složitější. U fotek z předchozí kapitoly jsem měl několikrát 600mm objektiv. V tu chvíli jsem stál 1,5 kilometru od rozhledny a v případě brněnských památek dokonce ve vzdálenosti 3 kilometry.

Fotoaparát s teleobjektivem zabírá velmi malý výsek oblohy, takže musíte zajistit, aby se do něj vešel jak Měsíc, tak i vámi vybraný kontext na zemi. Pozice měsíce v libovolný čas je snadno spočitatelná a zobrazitelná jednou ze spousty aplikací (já mám například Sun Surveyor pro Android, ale oblíbená je i The Photographer’s Emphemeris a další). 

Musíte ale znát i vzdálenost a stoupání od místa focení ke zvolené budově nebo krajinné zajímavosti. To lze pro změnu vytipovat z map, i když výsledek nemusí být na 100 % přesný. V každém případě je stejně nutné nechat si při focení větší rezervu, protože Měsíc je při přiblížení velmi rychlý a stačí pár sekund, aby svítil na špatném místě.

Pro ilustraci ukazují záběry níže stejnou scénu, ale přesně dvě minuty od sebe.

Jak fotit Měsíc v krajině?
Změna polohy Měsíce během dvou minut.
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 0,5 s, f/8, ISO 400, ohnisko 252 mm.

Změny se dějí tak rychle, že v hledáčku můžete pozorovat putování tohoto nebeského tělesa a pokud jej chcete mít na konkrétním místě, jediné řešení je vše hlídat a stisknout spoušť ve správnou sekundu.

Udělat následující snímek tedy znamená napřed nastavit stativ s aparátem namířeným na místo, kde Měsíc teprve bude a poté čekat… a v mém případě to pak zkusit ještě párkrát, protože ne vše hned klaplo na jedničku.

Jak fotit Měsíc v krajině?
Načasování pozice Měsíce, zde jde o každou sekundu.
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 1/100 s, f/13, ISO 100, ohnisko 600 mm.

Vyplatilo se mi hledat cíle k focení na kopci, pod kterými je pole, kde můžu pobíhat všemi směry. Poté není problém přímo při focení ladit jak sklon záběru (chůzí k budově nebo od ní) nebo horizontální nepřesnosti (pohybem vlevo a vpravo). Pokud budete experimentovat s různými záběry, počítejte s korekcemi spíš ve stovkách metrů než v jednotkách, takže je dobré mít k dispozici dostatek prostoru bez stromů.

Optické problémy

Při focení vodorovným směrem a s vysokou ohniskovou vzdáleností (400 mm a výše) je bohužel občas až příliš dobře patrné chvění vzduchu. 

Jak fotit Měsíc v krajině?
Výřez z předchozího snímku. Na obrysu Měsíce je chvění vzduchu dobře vidět.

Tato situace nemá ideální řešení, možná jen doporučení, že bývá lepší použít kratší expoziční dobu. Pak sice dostanete klikatící se obrys Měsíce, ale stále vcelku ostrý. S delším časem by Měsíc působil rozmazaně.

Právě požadavek krátké expoziční doby je problém, když se rozhodnete vyrazit na zatmění Měsíce. Pro další snímek jsem byl u malé kapličky, ke které jsem se musel dostat mnohem blíž než v předchozích případech – asi na 250 metrů. To byla komplikace, protože na takto „krátkou“ vzdálenost bylo zjevné, že při zaostření na kapličku je Měsíc viditelně neostrý a obráceně. Vysoká clona nešla použít, protože při zatmění je světla extrémně málo. Nakonec jsem ani neskládal dva snímky ze stejného místa, ale nafotil si Měsíc o chvíli dřív samostatně a pak ho vložil do fotky s kapličku na místo, kde je pod ním jeho rozmazaná verze.

Jak fotit Měsíc v krajině?
Snímek složený ze dvou, aby bylo vše ostré. 
Canon 5D Mark IV, Sigma 150-600/5-6.3 C, 3.2 s, f/6.3, ISO 25 600, ohnisko 600 mm.

Je to zábava

Focení Měsíce je netradiční zkušenost a slušné výsledky získáte poměrně snadno. Pro přesně vypočítané fotky je ale potřeba trocha plánování a odvaha vyrazit do noci. V každém případě pobyt ve tmě na čerstvém vzduchu není k zahození a určitě vám přinese spoustu fotografických i jiných zkušeností.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *