Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy

V tomto návodu vám ukážeme, jak v pár krocích vložit do fotky průhledný text. Tentokrát budeme v Zoner Photo Studiu X používat modul Editor a pracovat s vrstvami. Ti z vás, kteří ještě s vrstvami nepracovali, se nemusí bát, není to žádná raketová věda. Ukážeme si postup v několika srozumitelných bodech.

Průhledný text přes fotku je efektní prvek, který využijete při tvorbě jednoduché grafiky. Hodí se třeba do fotoknih, na titulní fotky vašich alb na sociálních sítích nebo třeba při tvorbě PF a podobných jednoduchých tiskovin. V tomto návodu vás naučíme, jak průhledný text vytvořit.

Vložte barevnou vrstvu

Nejprve si vyberte fotografii, do které chcete text vkládat, a otevřete ji v modulu Editor Zoner Photo Studia X.

V dalším kroku vložte novou barevnou vrstvu. Vrstvu přidáte pomocí tlačítka Přidat vrstvu – Vložit barevnou vrstvu….

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Vložení nové barevné vrstvy.

Otevře se vám dialogové okno s výběrem barvy. My vybereme bílou barvu a potvrdíme tlačítkem OK.

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Výběr barvy nové vrstvy.

Pomocí volby Přejmenovat vrstvu jsme si pro lepší přehlednost přejmenovali vrstvu na „Pruh“. Jak již název napovídá, z vrstvy chceme mít pouze pruh, který bude umístěný ve středu snímku. Proto musíme vrstvu zmenšit. Vybereme vrstvu „Pruh“ a pomocí nabídky Úpravy vybereme v panelu Upravit – Změnit rozměry vrstvy a zadáme rozměry podle potřeby.

Také můžete použít nástroj Přesun a transformace (V). Pomocí bodů v rozích vrstvy jí tažením myší měníte velikost. Při současném držení klávesy Ctrl se při změně velikosti nezachovávají proporce, můžete tak s vrstvou manipulovat podle libosti.

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Zmenšení rozměrů barevné vrstvy.

Velikost vrstvy „Pruh“ už máme nastavenou, a tak nyní musíme ještě přidat masku vrstvy, abychom následně mohli maskovat text. Tu přidáme tak, že na vybrané vrstvě „Pruh“ vyvoláme nabídku možností a vybereme Maska – Odkrýt vše.

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Přidání masky pro vrstvu.

Vložte a upravte vrstvu s textem

Masku máme připravenou a můžeme přidat vrstvu s textem. Klikněte na Přidat vrstvu – Vložit text. Ve fotografii se zobrazí text, kterému můžete pomocí nabídky Vložit text nastavit požadované vlastnosti a napsat, co na fotce chcete mít. Posouvat textem po vrstvě můžete pomocí kurzoru myši. Až budete s výsledným textem spokojeni, tak stačí potvrdit tlačítkem Použít.

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Nastavení textu.

Nyní vyberte text stisknutím klávesy Ctrl a kliknutím na vrstvu s textem. To, že jste výběr provedli správně, poznáte tak, že se kolem textu zobrazí linie, která označuje výběr.

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Přidání textu do výběru.

Pomocí ikony oka vedle vrstvy s textem si ji skryjte, ať vidíte pouze vodící linie výběru.

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Schování vrstvy s textem.

Nyní klikněte na masku vrstvy „Pruh“ a zobrazte si možnosti panelu Kreslicí nástroje. Zde vyberte ikonu Výplň a zvolte černou barvu, kterou vyplníte obsah vodících linií. Protože vše, co je v masce vrstvy černé, je transparentní (a bílé se naopak zobrazí), tak se nám vnitřek textu zprůhlední. Teď už jen pomocí tlačítka Esc zrušte výběr.

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Vytvoření transparentního textu.

Finální úprava

Na závěr už jen smažte vrstvu s textem pomocí možnosti Smazat vrstvu. Teď už je zbytečná. Pomocí posuvníku Krytí vrstvy nastavte pro vrstvu „Pruh“ požadovanou hodnotu krytí. A máme hotovo!

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Nastavení krytí vrstvy.

Fotka před úpravou a po úpravě.

Vyberte vhodnou fotku

Až budete efekt aplikovat na některou ze svých fotografií, tak bych jen rád upozornil, že nejsou úplně vhodné pestré snímky. V nich totiž výsledný efekt zaniká. Původně jsem chtěl postavit tento návod na fotografii níže a nalákat případně zájemce o americký fotbal na letošní sezónu, ale jak můžete sami posoudit, názornost nebyla úplně ideální.

Jak do fotky vložit průhledný text? Pomůže Editor a vrstvy
Ukázka nevhodně vybrané fotografie k vytvoření efektu transparentního textu.

Samozřejmě si můžete hrát s mnoha možnostmi umístění, barvami a tvary masky. Případně zkuste kombinovat více textů a podobně. Fantazii se meze nekladou. Už jste si tento efekt vyzkoušeli? Pochlubte se nám v komentářích.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte si vkládání průhledného textu sami ještě dnes!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartin Tajč

Fotografování je mým koníčkem, ale částečně i prací. Zaměřuji se hlavně na sportovní, reportážní a krajinářskou fotografii, avšak nevyhýbám se žádným žánrům. Jsem Nikonista, ale používám i objektivy jiných výrobců. Mám rád sport, programování a vaření. Moje fotografie naleznete na mém webu, případně mě můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

Komentáře (2)

 1. Tyto návody jsou k ničemu jen málo kdy se doberu stejného výsledku ,to že napíšete nyní klikněte na vrstvu s textem neznamená ,že hned člověk pochopí ,že musí kliknout přímo na okénko s písmenem T ,takže automaticky kliknu na řádek z písmenem , i když jsem na to nakonec přišel stejně se mi nadpis nepovedl , takže jsem si otevřel Photoshop a nadpis byl hned hotový , dokonce i v mobilu udělám takový nadpis během chvilky . Zkoušení nápisu podle tohoto návodu mně stálo dost času a bez výsledku , video návody jsou na tohle daleko lepší a srozumitelnější , po takovémto návodu mám vždy chut přestat Zoner kupovat a používat .

  1. Zdravím vás, Mariane,
   těší mě vás zájem o pokročilé funkce ZPS X, jako jsou texty s průhledným pozadím ve fotkách. Děkuji za váš názor. Pokusíme se s vaší zpětnou vazbou pracovat. Naneštěstí má každý uživatel malinko jiné preference. Někdo má ve větší oblibě články a jiný zase videa, podobně jako vy.
   Přeji pěkné jarní dny a užijte si naše další videa
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *