Pořádek ve fotoarchivu: Pomůže vám hromadné přejmenování fotek

Pořádek ve fotoarchivu Pomůže vám hromadné přejmenování fotek

Dohledat konkrétní fotku bývá často hodně složité. Obzvlášť, pokud mají vaše snímky abstraktní názvy jako DSC_9273. Tenhle problém přitom vyřeší jednoduchá funkce. A to Hromadné přejmenování v ZPS X, díky kterému se ve svém fotoarchivu už neztratíte. 

Fotoaparáty přiřazují jednotlivým fotkám názvy složené ze stabilních písmen a z číselné řady. Archivaci fotografií to ale neusnadňuje. Lepší je, když rovnou z názvu poznáte, do jakého alba patří.

Přejmenovávat jeden snímek po druhém je ale časově velmi náročné. Naštěstí existuje jednodušší řešení – Hromadné přejmenováníZoner Photo Studiu X.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

Přejmenování fotek po jedné i najednou

Samozřejmě i v Zoner Photo Studiu můžete fotky přejmenovávat po jedné. Buď pomocí klávesy F2, nebo dvěma kliknutími na název snímku. Při velkém množství souborů by to ale bylo neskutečně pracné.Vhodnější je proto použít Hromadné přejmenování, které najdete v modulu Správce. Po označení více souborů ho najdete v pravém sloupci dole jako první položku Hromadných operací.

Hromadné přejmenování otevřete jednoduše stisknutím klávesové zkratky Ctrl + Shift + Q.

hromadné přejmenování fotek, fotoarchiv, hromadné přejmenování
Hromadné přejmenování fotografií.

Nejprve si vyberte, jestli chcete soubory uložit do nové složky nebo je ponechat ve stávající. Pokud chcete jen přejmenovat původní soubory, zvolte Uložit obrázek do stejné složky. V řádku Existující soubory pak zvolte možnost Přepsat.

Nastavte název, který dává smysl

Zaškrtněte kolonku Přejmenovat soubor a pusťte se do přejmenování. Je na vás, jaký název si zvolíte, ale měli byste ho promyslet a nastavený klíč pojmenovávání pak dodržovat. Za nějaký čas to velmi oceníte. 

Zoner Photo Studio navíc umí při pojmenování snímků využít EXIF data. Stačí jen do názvu zadat příslušné znaky formátovacího řetězce.

Jednotlivé znaky formátovacího řetězce si přitom nemusíte pamatovat. Jednoduše je naklikáte pomocí šipky doprava, která je vedle pole pro zadání nového názvu.

hromadné přejmenování fotek, fotoarchiv, jméno souboru
Zvolené znaky formátovacího řetězce naklikáte za sebe v pořadí, jaké chcete.

Název by měl být takový, aby se každá fotka dala zařadit podle času a na první pohled bylo jasné, kdy a kde jste ji vyfotili. Proto doporučujeme dát na začátek rok, měsíc a případně den pořízení. Poté přidejte popis, který vystihuje, při jaké příležitosti jste snímek pořídili. A nakonec hlavně nezapomeňte na počítadlo!

Výsledné zadání názvu může vypadat například takto: Y}_{M}_{D}_Popis_{C}

Při zadávání názvu si rovnou kontrolujte, jak bude ve výsledku vypadat. Uvidíte to hned pod pravým náhledem fotky. 

hromadné přejmenování fotek, fotoarchiv, název
Ještě před potvrzením si můžete výsledný název fotky zkontrolovat.

Nejčastější chybou při hromadném přejmenování je absence počítadla nebo přípony. Přejmenování by nedávalo smysl, protože bez počítadla by měly všechny snímky stejné jméno. Přípona zase udává formát fotky. Pokud na ni zapomenete, programy nemusí vědět, jak soubor přečíst.

Také raději zaškrtněte volbu Odstranit diakritiku a nahradit mezery. Některé programy totiž s diakritikou a mezerami můžou mít problém. 

hromadné přejmenování fotek, fotoarchiv, odstranění diakritiky
Volbu Odstranění diakritiky a mezer je lepší zatrhnout.

Počet číslic u počítadla nastavte podle toho, kolik je v sérii fotek. Většinou stačí použít čtyřčíselné počítadlo. Víc než 9999 fotek naráz ve složce zpravidla nemáte.

Kdy fotky přejmenovávat?

Další otázkou je, kdy vlastně fotografie přejmenovat. Máte dvě možnosti.

 • Přejmenování fotek zvolíte rovnou při importu. V pravém panelu jsou stejné možnosti jako u Hromadného přejmenování a soubory tak máte správně pojmenované už od začátku.
 • Nebo hromadné přejmenování použijete až po třídění a úpravě fotografií.

Obě varianty mají něco do sebe. 

 • Přejmenování při importu znamená, že RAW a JPG ve vašem počítači bude stejně pojmenovaný. Od začátku tak máte vše správně uspořádané a nemusíte se k tomu už vracet. 
 • Přejmenování až po úpravě a vyvolání má tu výhodu, že můžete před operací změnit pořadí fotek a ty nejlepší posunout na začátek. Oceníte to například při nahrávání na Facebook, protože málokdo prohlíží celé album. 

Promyslete tedy, co je pro vás nejpraktičtější a udělejte si ve fotkách pořádek. A pokud se do třídění, chcete pustit pořádně, přečtěte si naši sérii Úklid fotoarchivu:

Zbavte se duplicitních souborů pomocí ZPS

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím

Třídění fotografií pomocí značek a hodnocení

Pusťte se do úklidu ještě dnes. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a dejte sbohem zdlouhavému vyhledávání.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (6)

 1. František Kreisinger

  Chtěl jsem si udělat pořádek ve fotoarchivu a využít i možnost přejmenování fotek. Ale narazil jsem na problém s RAWy. Pokud mám ve výběru RAW (RW2 z Panasonicu), tak je volba hromadného přejmenování ve Správci nedostupná a CtlrlShiftQ také nefunguje.
  Jak lze pomocí hromadného přejmenování přejmenovat i RAWy?

  1. Zdravím vás, Františku,
   díky za váš dotaz, těší mě, že pracujete i s takto pokročilými funkcemi ZPS X. Hromadné přejmenování RAWů by mělo fungovat bez problémů. Zkuste prověřit, jestli nemáte v těchto RAWech sloučené JPEG, pak by tato funkce nefungovala. Předala jsem váš dotaz naší podpoře, ta se s vámi co nevidět spojí a jistě najdete řešení.
   Přeji hezký den 🙂
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

 2. František Kreisinger

  Děkuji, změna nastavení slučování RAW a JPEG na „neslučovat“ problém vyřešila.

 3. Tak pro mne je přejmenování fotek užitečná funkce jak zajistit unikátnost pojmenování, tj. aby dvě různé fotky neměly stejný název. Pak totiž nehrozí, že jakýkoliv jejich výběr z různých adresářů bude kolizní. K samotnému hledání správné fotky má Photostudio takové nástroje jako časovou osu, výběr podle hodnocení, přípony, klíčové slova, barevné značky, souřadnice, atd. Dá se říci, že takto lze zvládat i řádově statisíce fotek.

 4. Irena Koláčková

  Dobrý den, při pokusu o přejmenování souborů se mi zobrazuje chyba Zvolená operace generuje pro soubory „xx“ a „yy“ stejné cílové jméno. Operace nebude provedena. Co je příčinou? Dále není přístupná editace parametrů Počítadla, nevím proč. Prosím o odpověď. Děkuji
  (Pokud bychom komunikovali přes e-mail, tak bych zaslala screenshot.)

  1. Dobrý den Ireno,
   děkuji za dotaz. Zmíněnou chybu vám to může vyhazovat z toho důvodu, že jedna z těch fotek je uložená a přejmenovaná verze první fotky s úpravami. Zoner Photo Studio tak fotky vyhodnocuje na základě jejich dat jako jednu a tu samou a tudíž vám to vyhazuje onu chybu s přejmenováním. Co se druhé otázky týče, možnosti editace parametrů Počítadla se vám zpřístupní poté, co do Jména souboru přidáte příponu pro Počítadlo, tedy: {C}.
   Mějte se hezky a hodně štěstí s přejmenováváním fotek.:)
   Vanda | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *