Fotografování plesů: Jakou fotovýbavu vzít s sebou?

Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Fotografování plesů a večerních akcí může být zajímavé fotografické cvičení, ale také dobrá brigáda. Uvažujete-li nad tím, že byste v budoucnu chtěli fotit plesy – ať už profesionálně nebo jen tak pro zábavu – tento článek vám poradí, jakou fotovýbavu byste si měli vzít s sebou nebo popřípadě dokoupit.
Když jsem s focením plesů začínal, nenašel jsem na internetu moc rad a doporučení, které by mi poradily, jakou fotovýbavu je potřeba dokoupit nebo jak nastavit fotoaparát tak, aby fotky za něco stály.
Proto teď zkusím shrnout to, co je podle mého názoru k focení plesů nezbytné. A taky přidám pár tipů, které se hodí k tomu, aby fotky z plesu byly ještě lepší.
Nejdřív nanečisto
Pokud s focením plesů teprve začínáte, doporučuju si to nejdřív vyzkoušet nanečisto. Zadarmo a bez slibu, že fotky někomu pošlete.
Vyhnete se tak tomu, že následující den po plese zjistíte, že fotky jsou příliš tmavé, rozostřené nebo přepálené. Když nikomu neslíbíte, že fotky pošlete, nebudete se pak muset zbytečně vymlouvat a hledat důvody, proč nepovedené fotky nechcete ukázat.
Nezbytná technika: zrcadlovka, světelný objektiv a blesk
Předpokládám, že většina těch, kteří chtějí začít fotit plesy a podobné akce, nejsou vlastníci Full frame fotoaparátů, ale spíše zrcadlovek s APS-C snímačem. Zmiňuji to především kvůli tomu, aby bylo jasné, o jaká ohniska objektivů jde kvůli crop faktoru a úhlu záběru.
Já sám jsem začínal fotit plesy s Nikonem D5000, ale při správném nastavení je (pokud nebude v sálu úplně tma) dostačující. Trochu lépe na tom byl Nikon D90. V současné době mám Nikon D7000, který nízkou hladinu osvětlení zvládá celkem obstojně.
Tělo fotoaparátu ale není tak zásadní jako objektiv. Na začátku jsem fotil s 18-105mm f/3.5–5.6, což je sice univerzální, ale na ples nevhodný objektiv. Světelnost, která se při zoomování mění, dělá dost problém v přenastavování a ohnisko 105 je zbytečně dlouhé.
Takže jsem si proto pořídil ještě Tamron 17-50mm f/2.8 a mohu ho jenom doporučit. Je celkem levný, světelnost f/2.8 je v celém rozsahu – takže je navíc vhodný nejen portréty, ale i na širší záběry. Dá se s tním tedy nafotit prakticky celý ples.

Nikon D90, Tamron 17-50mm, 1/80s, f/2.8, ISO 1250.
Při focení se taky neobejdete bez externího blesku, ten je bezpodmínečně nutný.
Já sám jsem si po negativních zkušenostech s kopiemi pořídil sb-900 a jsem naprosto spokojený.
Pokaždé, když to situace dovoluje, fotím radši bez blesku, ale jsou chvíle, kdy by to bez něj nešlo. A opravdu jich není málo.

Nikon D90, sb-900, Tamron 17-50mm, 1/50s, f/2.8, ISO 640.
S touto fotovýbavou se dá prakticky vyfotit celý ples, ale pokud chcete pořídit zajímavější fotky, přibalte si s sebou i další věci.
Další objektivy
Kromě těla, objektivu a externího blesku se vám také bude hodit nějaké pevný portrétový objektiv.
Bez zoomu budete sice trochu neflexibilní, ale třeba 35mm f1.8 není zas tak dlouhé ohnisko, aby se s ním nedaly běžně fotit i skupinky. Na focení jedné osoby je ideální.

Nikon D90, Nikon 35mm f/1.8, 1/80s, f/1.8, ISO 400.
Nedávno jsem předchozí objektivy vyměnil za Sigmu 18-35 f/1.8 Art. Cena už je sice někde jinde, ale když uvážím, že kvalitně a plnohodnotně nahradí portrétní i setový zoomovací objektiv, není to zas taková investice.

Pokud chcete ještě trochu lépe vystihnout atmosféru, bude se k tomu hodit nějaké ještě širší ohnisko. Já například velice rád používám rybí oko Samyang 8mm – především při půlnočním překvapení na maturitních plesech se opravdu hodí, protože v prostoru je nedostatek místa.

Nikon D90, Samyang 8mm, 1/60s, f/5.6, ISO 1250.
Ostatní doplňky
Kromě toho doporučuju přibalit do fotobrašny kartu navíc, nabité baterky do foťáku a hlavně náhradní baterky do externího blesku.
Doporučuju používat i UV filtry a sluneční clony na objektivy. Ne kvůli světlu, ale abyste zabránili mechanickému poškození optiky. Čas na to nasadit přední krytku na objektiv si při akci nenajdu skoro nikdy, ale díky UV filtru nervózní z toho, že bych si poškrábal objektiv. UV filtr snadno vyměním za nový, pokud ale poškrábu objektiv, je to nenávratné.
Nezapomeňte doma hadřík na brýle. Očištění optiky je občas potřeba, zejména když někdo dostane nápad bouchnout o půlnoci šampaňské a stříkat s ním všude okolo.
Nedávno jsem si navíc pořídil ještě jeden „malý“ doplněk – akční kameru. Ale ta je spíš pro zábavu, zkouším na plesech experimentovat s focením a zároveň natáčením.

Nikon D7000, Nikon 35mm f/1.8, 1/45, f/1.8, ISO 500.
Nastavení fotoaparátu
Fototechnika ovšem není zárukou kvalitních fotek. Důležitou roli má nastavení expozičního trojúhelníku. Režim nastavuju na manuál (M). A další hodnoty už volím podle prostředí.
ISO většinou držím mezi hodnotami 400 až 1600. Čas někde na hranici udržitelnosti, tedy okolo 1/90 až 1/30 sekundy, pokud se objekty rychle nehýbou. Blesk ale stejně pohyb zmrazí, pokud objekt není daleko. Při pohybu objektů zpravidla nastavuju čas kolem 1/125 a vyšší ISO. Clonu dávám tak nízkou, jak jen to objektiv umožňuje. Na této věci jsem se už párkrát neshodl s jiným fotografem, ale je to věc názoru. Raději využiju potenciál objektivu a risknu i to, že ve větší skupině nebudou všichni dokonale ostří.
Co se týče formátu, rozhodně doporučuju fotit do RAWu kvůli větším možnostem úprav fotek. U ostření se mi osvědčilo bodové ostření na střed, protože tam dobře chytá přisvicovací dioda blesku.
Blesk nastavuju na manuální režim. A i v tomto případě vybočuju od ostatních fotografů, kteří většinou fotí na TTL. Moje zkušenost je však taková, že v 99 procentech situací, kdy blesk používám, je focení na vzdálenost 2 až 4 metru. Proto nechávám blesk na stabilní hodnotě a v případně potřeby přidám nebo uberu. Při focení blesk nasměrujte nahoru a mějte vysunutou rozptylku pro přirozenější vzhled fotografovaných osob.

Nikon D7000, Sigma 18-35 f/1.8, 1/60s, f/1.8, ISO 800.
Hlídejte si kompozici a hledejte zajímavé momenty
Dobrá fotovýbava a správné nastavení fotoaparátu je základem úspěchu dobré fotografie. Nezapomeňte ale na to, že dobrou fotku dělá i kompozice a světlo.
Kromě toho jsou to také momenty, které na snímku zachycujete. Právě momentům, které byste neměli na plesech změškat, jsem pro vás napsal článek Fotografování plesů – jak nepropásnout ty nejlepší okamžiky.
Zatím zde není žádný komentář.