A od podlahy! Vyzkoušejte focení z mravenčí perspektivy

Focení není jenom o dodržování pravidel, ale také o změnách a různých kreativních přístupech. Tvůrčího ducha ve vás probudí, když se zkusíte podívat na svět jinýma očima. V tomto případě mravenčíma. Focení od země si nás získalo. Podívejte se, jak na to.

Mravenci stráví celý život u země a moc nadhledu si tak neužijí. Tedy pokud zrovna nevylezou na strom nebo do kuchyně bytu někde v pátém patře. Ale dost úvah, kreativního fotografa napadá mnohem podstatnější otázka – jak ty potvory mravenčí vidí svět od země?

Pohled z mravenčí perspektivy není úplně k zahození. Otevírá vám jakožto fotografovi jiný a nový pohled na svět. Zároveň vás může naučit lepší kompozici a hledání zajímavých drobných motivů na nezajímavých místech. Sám jsem si nějakou dobu zkusil fotografovat z mravenčí perspektivy a musím uznat, že to byla velice příjemná změna, která mě posunula o kousek dál.

Vyzkoušejte focení z mravenčí perspektivy - studánka
Cestou z kopce jsme se zastavili s tchánem u studánky a já si všiml malé, sotva 1 cm široké průrvy ve studánce, kudy vytékala voda. Po chvilce hledání správného místa pro plecháček byla fotka z mravenčí perspektivy na světě.

Jaký je nejlepší „mravenčí“ objektiv?

K fotografování z mravenčí perspektivy se nejlépe hodí mobilní telefon, protože s jeho objektivem se dostanete skutečně jen pár milimetrů nad zem. Navíc jej máte stále u sebe, takže si můžete snadno vyfotit lokality, na které se pak vrátíte s fotoaparátem. 

Vyzkoušejte focení z mravenčí perspektivy - přechod
Ve městě můžete fotit i obyčejné věci trochu neobyčejně, když využijete mravenčí perspektivy.

Objektivy, které využijete nejvíce, jsou s rozsahem ohniska 14-35mm. Umožní vám dostat do záběru co nejvíce, aniž by se popředí snímku přehnaně rozmazalo jako při použití mobilního telefonu. Velkou výhodou jsou fotoaparáty s výklopným displejem, díky kterému se nemusíte sklánět do krkolomných poloh. Pokud váš fotoaparát nemá výklopný displej, využijte kapesní zrcátko. Pohodlně tak uvidíte, co je na displeji.

Vyzkoušejte focení z mravenčí perspektivy - muchomůrka
Takové houby jsou ideální k zachycení z mravenčí perspektivy. Při jejich focení můžete udělat výjimku a využít i delšího ohniska.

Pokud se vám ani při velkém clonovém čísle nedaří získat celou plochu snímku ostrou, pořiďte dvě fotografie s různým zaostřením a prolněte je v Zoner Photo Studiu X pomocí vrstev a štětce.

Uvažujte jako mravenec

Pokud začnete uvažovat jako mravenec, který se pohybuje po městě ve spárách chodníků nebo na kolejích, získáte do celkové kompozice záběru různé vodící linky . Jednoduše řečeno – uvědomíte si, co přesně hledat.

Vyzkoušejte focení z mravenčí perspektivy - nemravenec

Vyzkoušejte focení z mravenčí perspektivy - mravenec
Pokud patříte k lidem, kteří mají rádi zákoutí městských uliček, tak je pro vás mravenčí perspektiva to pravé ořechové. Na obou snímcích je stejná ulička, ale přitom na každé fotografii vypadá jinak. První byla pořízena z normální výšky. Druhá je ovšem přímo od země s využitím barelů jako popředí při ohnisku 35mm místo původních 18mm.

Narazíte-li při svých toulkách městem na pouliční umělce, pokuste se je také vyfotit mravenčím pohledem. Po západu slunce můžete do záběrů večerního města zakomponovat i různé odlesky ze svitu městského osvětlení. V parcích a přírodě hledejte na zemi různé větvičky a spadané listí, které se skvěle hodí do popředí snímku.

Zajímavých záběrů docílíte i přiložením objektivu ke stromu a vyfocením jeho koruny. Mravenci přece nechodí pouze po zemi!

Vyzkoušejte focení z mravenčí perspektivy - strom
Kůra vytvořila vodící linku, která vede oči až ke koruně stromu.

Závěrem

Při fotografování se nemusíte zaměřovat jen na krajinu a městskou scénu. Pokud popustíte uzdu své fantazii, můžete vytvořit zajímavé a hravé fotografické série. Zkoušejte různé varianty, experimentujte a hlavně se dobře bavte!

Už jste focení z mravenčí perspektivy vyzkoušeli? Pochlubte se nám svými výtvory v komentářích nebo na Zoneramě!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *