Tilt-shift efekt: Vytvářejte miniatury!

Jednou z novinek v patnácté verzi Zoner Photo Studia vypuštěného začátkem minulého týdne je Tilt-shift efekt. Jestliže jste zatím neměli možnost jej vyzkoušet na vlastních snímcích nebo při jeho používání tápete, pak se s námi podívejte, jak se s tímto nástrojem pracuje v podrobném návodu krok za krokem.

Umíte-li pracovat s funkcí Přechodový efekt (F) z předchozích verzí Zoner Photo Studia, pak vaše seznámení se s Tilt-shift efektem (Shift + F) bude o to jednodušší. Bát se však nemusí ani uživatelé, kteří ani k tomuto nástroji zatím „nepřičichli“.

Pojmenování nové funkce
Tilt-shift objektiv, podle kterého dostala nová funkce své označení, umožňuje kromě ovlivnění ostrosti také narovnání kácejících se linií přímo během fotografování. Pro obdobné úpravy vašich fotografií v počítači obsahuje Zoner Photo Studio už řadu let nástroj Upravit kolinearitu.

 

Fotografie před použitím Tilt-shift efektu.

Tilt-shift efekt nalezente v menu Efekty, případně jej lze vybrat vlevo na panelu nástrojů, či použít klávesovou zkratku Shift + F.

Tilt-shift efekt na panelu nástrojů.

Pro umístění nástroje do fotografie stačí jednoduše poklepat myší, případně položit kurzor myši nad určité místo a tažením do strany rovnou přizpůsobit i náklon osy Tilt-shift efektu.

Nástroj Tilt-shift efekt umístěný ve fotografii.

Náklon samozřejmě můžete měnit i později a to s pomocí dvou kotevních bodů nacházejících se na krajích osy nástroje Tilt-shift efekt.

Kromě toho, že se nad fotografií objeví několik přerušovaných čar, na panelu při pravé straně pracovního okna se zobrazí nová záložka, a to právě ke změně parametrů efektu.

Výchozí nastavení parametrů Tilt-shift efektu.

Zde naleznete nástroje sloužící k rozostření či určení síly přechodu (ty jsou dva a každý můžete ovlivňovat samostatně, více viz dále), možnost vytváření odlesků a případné zesvětlení či přidání sytosti.

Jezdcem u Rozmazání ovlivňujete sílu celkového efektu. V případě naší fotografie jsme nastavili na hodnotu 23.

Nastavení silnějšího rozmazání.

Šířkou zaostření pak posunete hranice bližších z obou dvojic přerušovaných čar k ose Tilt-shift efektu. Až po tyto hranice si snímek bude držet původní ostrost a následně začne být postupně rozostřován. Opět jsme i tuto hodnotu mírně zvýšili, abychom zachovali širší pruh ostré části původního snímku.

Rozšíření ostré části snímku.

Šířky přechodu jsou dvě a jak již bylo řečeno, můžete každou nastavit samostatně. V našem případě jsme tu spodní posunuli výrazněji níže, aby v daném prostoru bylo postupné rozostření jemnější. Rozhodnutí zda a jak posunout obě šířky však záleží pouze na vás a vaší vstupní fotografii.

Posunutí Šířky přechodu.

Podobně také na vás zůstává využití odlesků, které vytváří zajímavý efekt zdůrazňující rozostření a jakoby simulující rozostření objektivu. Jejich míru je však dobré držet na uzdě.

Před aplikací Odlesků.

Po aplikaci Odlesků. Práh odlesků nastaven na hodnotu 50, Intenzita na 20.

Funkce Zesvětlení a Saturace snad není třeba zdlouhavě vysvětlovat – oba dělají přesně to, podle čeho byly pojmenovány. My jsme u našeho snímku oběma hodnotám vůči výchozímu nastavení mírně přidali.

Přidání saturace a zesvětlení snímku.

V samotném závěru úprav jsme ještě drobně změnili umístění a náklon celého efektu.

Změna umístění osy Tilt-shift efektu.


Finální a původní snímek. Pro přechod mezi snímky najeďte na obrázek myší.

Jak použít Tilt-shift dávkově?
Budete-li pracovat nad více snímky, u kterých byste požadovali aplikovat Tilt-shift efekt dávkově se stejným nastavením, pak toho docílíte v modulu Správce. V něm vyberete fotografie v dané složce a v menu Upravit | Efekty zvolíte již známý Tilt-shift efekt.

 

Poslední aktualizace 31. října 2012

45 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Tomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače. Osobní web.

Číst všechny články.

Komentáře