Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu

Tilt-shift je efekt, díky kterému objekty na fotce připomínají miniatury. Možná znáte speciální tilt-shift objektivy, ale víte, že tohoto zajímavého efektu můžete snadno dosáhnout i v Zoner Photo Studiu? My jsme se na tuto zábavnou funkci podívali podrobněji a přinášíme vám návod, jak s ní pracovat.

Hned úvodem si zkuste položit otázku, jestli následující fotografie zachycuje věrný model kolejiště, nebo reálnou železniční situaci:

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - vlaková stanice
Upravené fotografie kolejiště.

Pokud jste tipovali, že se jedná o skutečnou železnici, tak jste měli pravdu. I tak ale připomíná model. Jedná se totiž o upravenou fotografii, která má miniaturu simulovat. Funkce, pomocí které takového efektu dosáhnete, se nazývá Tilt-shift efekt. Možná jste již někdy slyšeli o speciálních tilt-shift objektivech, ty ale slouží k trochu jinému účelu. 

Nám k ukázce postačí běžná fotografie, vyfocená nejlépe alespoň trochu z nadhledu. Celé kouzlo v dosažení dojmu miniatury spočívá v uměle vytvořené malé hloubce ostrosti, kterou získáme plynulým rozostřením vrchního a spodního horizontálního okraje fotografie, zatímco ústřední motiv ponecháme ostrý. Zoner Photo Studio X nabízí v modulu Editor hned dvě možnosti, jak tohoto výsledku dosáhnout a v následujícím textu si je popíšeme. Obě se shodně jmenují Tilt-shift efekt a liší se pouze v drobnostech.

První (a rychlejší) možnost

Jako první se podíváme na funkci Tilt-shift efekt, kterou naleznete v modulu Editor v pravém panelu pod menu Efektové nástrojeTilt-shift efekt (Shift + F). Doporučujeme používat tuto metodu, protože je rychlejší a intuitivnější.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - výběr efektu v ZPS
Výběr Tilt-shift efektu.

Po výběru efektu klikneme na fotografii levým tlačítkem myši a držíme ho. Nyní posouváním kurzoru určujeme pozici a sklon linky určující střed zaostřené oblasti a přechodů. Po dosažení požadovaného umístění vodících linek uvolníme tlačítko myši. Pokud bude potřeba střed vodících linek ještě později změnit, tak to samozřejmě lze. 

Na fotografii se nyní zobrazila dlouhá linka určující střed efektu a dvě kratší linky od středu jak v horní, tak v dolní části fotografie. Kratší linky blíže středu určují zaostřenou oblast. Pro zvětšení, nebo naopak zmenšení zaostřené oblasti stačí na jednu z linek kliknout a posunout podle potřeby. Druhá linka se automaticky přemístí tak, aby byly vzdálenosti od středu obou linek shodné. Linky dále od středu určují šířku přechodu efektu. U těchto linek již lze pozici regulovat u každé zvlášť, což se může někdy hodit.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - vložení linek
Vložení linek určujících střed, sklon, definici zaostřené oblasti a také šířky přechodu.

U vzorové fotografie jsem oproti výchozímu stavu lehce pootočil vodící linku a posunul šířku přechodu u horní části fotografie, aby byl nástup efektu plynulejší.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - úprava linek
Úprava vodících linek.

Když už máme definované oblasti ostrosti a přechodu, tak ještě nastavíme vlastnosti efektu. Na výběr máme Rozmazání, Práh odlesků, Intenzita odlesků, ZesvětleníSaturace.

Rozmazání určuje, jak moc budou krajní oblasti rozostřené (takzvaný bokeh efekt). U nastavení této hodnoty doporučuji držet se při zemi, aby efekt zůstal realistický. Při povolení odlesků dosáhneme věrnějšího napodobení bokehu.

Pomocí posuvníků Práh odleskůIntenzita odlesků regulujeme množství a sílu efektu odlesků. U druhé vzorové fotografie, kde efekt odlesků ještě více vynikl, si ukážeme, jak velký rozdíl může jejich použití vytvořit.

Poslední dva posuvníky jsou zřejmě jasné. Zesvětlení fotografii zesvětlí a Saturace reguluje sytost barev. 

Co ale asi není na první pohled jasné, je zaškrtávací volba Vysoká kvalita. Pokud je tato možnost zaškrtnuta, tak dosáhneme realističtějšího vzhledu rozostřených oblastí.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - nastavení efektu
Nastavení Tilt-shift efektu.

Po nastavení vlastností efektu potvrdíme pomocí tlačítka Použít a můžeme se podívat na porovnání původní a upravené fotografie.

Druhá možnost použití

K názorné ukázce práce s druhou možností funkce Tilt-shift efektu použijeme fotografii podvečerního ruchu města pořízenou na Nových Sadech v Brně:

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - noční foto z Brna
Původní fotografie s mírnou barevnou úpravou, 1/50s, f/1,8, ISO 320, ohnisko 20mm.

Tuto variantu funkce Tilt-shift efekt naleznete v modulu Editor pod panelem Úpravy, následně hledejte v sekci Efekty. Tato druhá možnost je vhodná třeba pro hromadné úpravy většího množství fotek.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - výběr efektu
Výběr Tilt-shift efektu.

Oproti první metodě, kde jsme určovali oblast zaostření a oblasti přechodů pomocí vodicích linek, si nyní musíme tyto oblasti určit pomocí posuvníků. V ovládacím panelu funkce naleznete několik parametrů, kterými lze Tilt-shift efekt přizpůsobit pro co nejlepší výsledek.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - parametry efektu
Parametr efektu Tilt-shift.

Po výběru se okamžitě aplikuje efekt s výchozím nastavením. Pro vysvětlení jednotlivých posuvníků rozdělíme fotografii na tři části: 

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - rozdělení fotky dle efektu
Názorné rozdělení fotografie po aplikaci efektu Tilt-shift s výchozím nastavením.

Jak je vidět, tak části 1 a 3 jsou rozmazané, střední část 2 je ostrá podobně jako u prvního příkladu.

Rozmazání: určuje, jak moc budou oblasti 1 a 3 rozmazané. U vzorové fotografie máme hodnotu 30.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - rozdílné rozmazání
Ukázka rozdílného rozmazání vrchní části fotografie. Vložené hodnoty jsou 10, 50 a 100.

Pozice: určuje umístění zaostřené oblasti. Při nastavení 50 % je oblast ostrosti přesně uprostřed. Pro vyšší čísla se ostrá oblast posouvá směrem k dolní části fotografie a pro nižší čísla se naopak posouvá směrem k horní části fotografie. Zde nastavíme hodnotu 52 % pro drobné posunutí.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - změna pozice
Změna pozice.

Rotace: určuje náklon ostré oblasti. Rotaci je vhodné použít v případě, že nechcete mít ostrou oblast vodorovnou. Necháme výchozí hodnotu.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - změna rotace
Změna rotace zaostřené oblasti.

Šířka zaostření: určuje šířku zaostřené oblasti 2. Ponecháme výchozí hodnotu.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - změna šířky
Změna šířky zaostřené oblasti.

Šířka 1. přechodu: určuje plynulost přechodu mezi oblastmi 1 a 2. Necháme výchozí hodnotu.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - změna šířky
Změna šířky 1. přechodu.

Šířka 2. přechodu: určuje plynulost přechodu mezi oblastmi 2 a 3. Také necháme výchozí hodnotu.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - změna šířky
Změna šířky 2. přechodu.

Nyní máme nastavené vlastnosti ostré i rozostřených oblastí (simulace bokehu) a můžeme se podívat na pár závěrečných úprav. Stejně jako v prvním příkladu lze aplikovat Odlesky a efekt lze regulovat a pomocí posuvníků Práh odleskůIntenzita odlesků.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - nastavení odlesků
Nastavení odlesků.

Následné porovnání demonstruje rozdíl mezi aktivací a deaktivací efektu odlesku:

Jak je vidět, přidáním odlesků se výrazně změnil vzhled rozostřených oblastí. Vyzkoušejte si různé úrovně nastavení, ale buďte opatrní s extrémními hodnotami, aby efekt zůstal realistický. Nechybí zde ani možnosti Zesvětlení, Saturace a Vysoká kvalita, které již známe.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu
Nastavení zesvětlení, saturace a vysoké kvality.

Na úplném konci panelu je ještě kolonka Možnosti prolnutí, která obsahuje volby KrytíRežim. Díky nimž lze prolnout původní fotografii s upravenou. Funkce Krytí se nastavuje v procentech a rozbalovací seznam Režim obsahuje mnoho možností, jak případné prolnutí provést.

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - nastavení prolnutí
Nastavení možností prolnutí.

 A na závěr můžete porovnat původní a výslednou fotografii:

Závěrem

Ukázali jsme si dvě možnosti, jak v Zoner Photo Studiu X použít Tilt-shift efekt. První metoda je rychlejší a intuitivnější. Nemůžete v ní však provést prolnutí s původní fotografií, takže je jen na vás, co vám víc vyhovuje. Tilt-shift efekt je zajímavá tvůrčí funkce, se kterou lze vytvořit efekt miniatury s naprostým minimem úsilí.

Chcete každý týden dostávat výběr těch nejlepších návodů a článků o focení přímo na mail? Přihlašte se k odběru novinek a my už se o to postaráme!

Vytvářejte miniatury pomocí Tilt-shift efektu - newsletter

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartin Tajč

Fotografování je mým koníčkem, ale částečně i prací. Zaměřuji se hlavně na sportovní, reportážní a krajinářskou fotografii, avšak nevyhýbám se žádným žánrům. Jsem Nikonista, ale používám i objektivy jiných výrobců. Mám rád sport, programování a vaření. Moje fotografie naleznete na mém webu, případně mě můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *