K čemu využít nástroje pro perspektivu a deformaci

Nástroje pro úpravu perspektivy můžete využít nejen při tvorbě komponovaných obrazů, které jsou složeny z více fotografií a jiných obrazových prvků. V článku se dozvíte, jak využít tohoto nástroje i pro klonování (vymazání) objektů v situaci, kdy si nevystačíte s klonovacím razítkem nebo retušovacím štětcem.

Naučíte se používat nástroje programu Zoner Photo Studio:

  • Upravit – Vložit ze souboru…,
  • Posun a transformace (V),
  • Nástroje pro práci s výběrem,
  • Upravit – Kopírovat (Ctrl+C),
  • Upravit – Vložit ze schránky (Ctrl+V),
  • Vrstva – Maska – Skrýt vše,
  • Kreslicí nástroje – Štětec (B).

Perspektivní zkreslení pro tvorbu komponovaných obrazů

Nejčastěji se s použitím nástroje pro změnu perspektivy setkáte při komponování více fotografií do jedné výsledné kompozice. Typickým příkladem je umístění nového obrazu (fotografie, textu) do perspektivně snímané plochy ve zdrojové fotografii. Touto plochou může být billboard, stěna domu apod. My si ukážeme umístění portrétu do vyfotografovaného rámečku.

Zdrojovou fotografii otevřete v Editoru. V panelu Vrstvy se automaticky vytvoří Vrstva 1, která obsahuje otevřenou fotografii.

zdrojová fotografie

Příkazem Upravit – Vložit ze souboru… vložte vkládaný obraz jako novou vrstvu (Vrstva 2).

vložit ze souboru

Přepněte na nástroj Posun a transformace (V) a zvolte režim Změna velikosti. Následně tažením za úchopové body na rozích vloženého obrazu změňte jeho velikost, aby odpovídala ploše, do které budete obraz vkládat. V tomto kroku zatím nemusíte být nijak zvlášť přesní, jde především o to, abyste bezpečně viděli všechny úchopové body v ploše fotografie.

změna velikosti

Změňte režim nástroje na Deformace. Nyní můžete jednotlivé úchopové body přesně umístit do rohů rámečku, do kterého vkládáte obraz.

deformace

Pro realistické prolnutí vkládaného obrazu s povrchem rámečku nastavte Režim prolnutí nově vložené vrstvy (Vrstva 2) na Násobit. Díky nastavení tohoto režimu prolnutí jednak vkládaný obraz trochu ztmavíte, takže expozičně více odpovídá podkladu, a dále dosáhnete toho, že zviditelníte stín u pravého okraje rámečku.

režim prolnutí násobit

Při komponování různých obrazů budete často experimentovat s režimy prolnutí a nastavením krytí vrstvy. Také bude někdy potřeba upravit tonalitu (expozici) a barevnost vkládané vrstvy, aby odpovídala zdrojové fotografii. V tomto ukázkovém případě byla situace jednoduchá vzhledem k tomu, že jsme vkládali obraz do barevně neutrálního rámečku.

Perspektivní zkreslení při klonování

Pro klonování (respektive vymazání) objektů z fotografie máte k dispozici základní mocné nástroje, jako je klonovací razítko a retušovací štětec. Tyto nástroje fungují perfektně ve většině situací. Pokud ovšem potřebujete vymazat předmět z podkladu, který obsahuje výrazný geometrický vzor a je přitom zobrazen v perspektivě, tak si s klasickými nástroji nevystačíte. Řešením je vytvoření perspektivně zkreslené záplaty.

Otevřete upravovanou fotografii v Editoru. Ukázková fotografie znázorňuje bonbón a jím vržený stín položený na dečce s výrazným geometrickým vzorem.

zdrojová fotografie

Zapněte Nástroje pro práci s výběrem a zvolte obdélníkový výběr (M). Vyberte obdélníkovou oblast dečky, kterou použijete jako záplatu.

obdélníkový výběr

Příkazem Upravit – Kopírovat (Ctrl+C) zkopírujte výběr do schránky a příkazem Upravit – Vložit ze schránky (Ctrl+V) vložte záplatu do fotografie. Ta se automaticky umístí na střed obrazu jako nová vrstva (Vrstva 2 v panelu Vrstvy).

vložení nové vrstvy

Zapněte nástroj Posun a transformace (V) a pomocí změny velikosti, úpravy perspektivy a deformace přesuňte obraz ve Vrstvě 2 nad klonovaný objekt. Změňte jeho perspektivu, aby odpovídala oblasti pod ním.

posun a transformace

Vrstvu 2 opatřete maskou příkazem Vrstva – Maska – Skrýt vše. Tím vrstvu 2 zneviditelníte, neboť ta je teď skryta za maskou.

vložení masky

Pokračovat budete kresbou do masky vrstvy. Z tohoto důvodu je velmi důležité v panelu Vrstvy důsledně vybrat ikonu masku u Vrstvy 2. To poznáte podle zvýrazněných rohů ikony masky. Tady může často dojít k chybě, kdy chcete kreslit do masky a přitom je označena vrstva a naopak.

výběr masky

Přepněte na Kreslicí nástroje – Štětec (B). Nastavte hodnotu Rozmazání na 100 % a barvu na bílou.

kreslicí nástroje štětec

Kreslením do masky bílou barvou v místě nežádoucího objektu začnete postupně odhalovat Vrstvu 2. Díky nastavení rozmazání štětce dochází k plynulému přechodu mezi odhalovanou záplatou a podkladovou vrstvou.

odkrývání masky

Po dokončení masky si můžete na vzorovém příkladu povšimnout, že vlivem snížené hloubky ostrosti v této konkrétní fotografii, je klonovaná část obrazu ostřejší, než jeho okolí.

záplatovaný obraz

Pro nápravu rozdílného zaostření použijte nástroj Retušovací nástroje – Efektový štětec (E). Režim nastavte na Doostření a sílu na -5 %. Tím, že navolíte zápornou hodnotu síly efektu, tak namísto doostření bude nástroj naopak rozostřovat. Vždy raději pracujte s menší sílou efektu a aplikujte více tahů, než abyste pracovali s jedním silným tahem. V takovém případě byste mohli efekt snadno přehnat. Nezapomeňte v panelu Vrstvy označit samotnou vrstvu. Z předchozího kroku je označena maska. Retušovacím štětcem kreslete přes místa, která chcete rozostřit.

efektový štětec doostření

Práce s nástroji pro transformaci vyžaduje trochu cviku a trpělivosti, není vždy snadné hned napoprvé transformaci provést. Nezapomeňte, že vždy můžete transformaci dodatečně upravit i po vytvoření masky z kroku 9. Vždy si ale ohlídejte, abyste transformovali kresbu vrstvy a ne její masku. Pokud uděláte chybu při kresbě do masky, můžete změnit barvu štětce na černou a masku opravit.

Pro perspektivní zkreslení najdete spoustu uplatnění

V možnosti perspektivně deformovat jednotlivé vrstvy vašich fotografií máte k dispozici užitečnou pomůcku, která vám pomůže vyřešit některé situace, které nemůžete vyřešit jiným způsobem. Nástroje využijete i při vkládání různých textů a dalších grafických prvků do vašich fotografií.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.