Deformační mřížka umí rozesmát

O tom, že se modelkám v počítači upravují boky, ruce a obličej jste jistě slyšeli. O tom, že můžete podobné úpravy dělat i v programu Zoner Photo Studio jste se možná někdy doslechli. Ukážeme si, jak naznačit úsměv na fotografii.

Občas se stane, že se při fotografování portrétů podaří ideální snímek, avšak chybí mu malý detail, kterým je úsměv portrétovaného. V takovém případě se můžete pokusit o vytvoření úsměvu pomocí fotoeditoru. Druhou příležitostí pro práci se změnou výrazu či postavy je vytvoření karikatury či spíše deformovaného obličeje během několika málo minut.

Řízená deformace

V obou případech přichází ke slovu nástroj, který se nazývá deformační mřížka, najdete jej v nástrojové liště vlevo pod ikonkou mřížky anebo také pod klávesovou zkratkou X. Deformační mřížka pracuje tak, že je obrázek pod ní jako zkapalněný a posunem jednotlivých bodů se mění také obraz pod nimi. Přímo v nabídce nástroje můžete nastavit libovolný počet bodů ručně, anebo automaticky vytvořit mřížku/síť o maximálním počtu 15 řad a 15 sloupců. Při automatické tvorbě sítě, kliknete na tlačítko vytvořit síť a nastavíte si požadované parametry mřížky. V případě ručního vytvoření bodů umístěte kurzor nad snímek a kliknutím vytvoříte bod mřížky.

Pro nastavení nástroje použijete tři ovládací tlačítka

Dále naznačená možnost přizvednutí koutků a vytvoření úsměvu na fotografii je s deformační mřížkou možné pouze v některých případech, navíc se jedná o poměrně zdlouhavou práci. Funkce se hodí spíše na drobné korekce tvarů, než na komplexní úpravy.

U vytvářené sítě lze volit maximálně 15 sloupců a řádků

Chystáte-li se „pohrát“ s něčím obličejem, existují i jiné způsoby, jak dosáhnout zdeformovaných tváří. Při práci s deformační mřížkou se však naučíte, jak obraz reaguje a posléze již bude mnohem jednodušší tváře rozesmívat. Chcete-li dostat do ruky práci s nástrojem, doporučuji vytvořit si několik málo bodů kolem deformované oblasti (oko, ústa) a po jejich posunu vyčkat na změnu obrazu. Budete-li tahat směrem ven od centra oblasti, bude se tato zvětšovat, naopak tahem dovnitř se bude zmenšovat.

Hlavním úskalím však je to, že se obraz nemění pouze v okolí zvolených bodů, ale také ve zbývyjících částech snímku. V takovém případě je nejjednodušším řešením, přidání dalšího bodu mřížky, jeho posun by pak měl napravit nechtěnou deformaci.

Rozesmíváme

Na dvojici snímků můžete vidět vytvoření náznaku úsměvu, přes původní snímek byla překryta mřížka o šesti řadách a šesti sloupcích. Do ní jsem pak vložil další dva body v místě koutků úst. Jejich mírným potažením směrem vzhůru byl vytvořen náznak úsměvu. Pokud chcete původní nebo nově vložený bod odstranit, stačí jej označit (zobrazí se červeně) a poté jednoduše smazat pomocí klávesy Delete.

V praxi je tato metoda použitelná, avšak nemůžete počítat, že zamračeného člověka „rozesmějete“ od ucha k uchu. Posun bodů je třeba volit velmi opatrně a obezřetně, v opačném případě se na vás začne obličej z monitoru nepřirozeně šklebit. Použití nástroje v praxi vyžaduje notnou dávku představivosti a také trpělivosti. Také proto nezapomínejte dělat veškeré pokusy a úpravy na kopiích snímků.

Náznak úsměvu je velmi jemný, při větším posunu bodů již je obličej znatelně deformovaný

Poslední aktualizace 30. prosince 2010

42 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Petr Březina

Komentáře