Barevné Mexiko

Barevné Mexiko

Mexiko má mezi cestovateli velice dvojznačnou pověst. Na jedné straně se nám vybaví monumentální pyramidy, exotická příroda a tyrkysově modré moře, na straně druhé války kartelů a obrovská chudoba. Fotograf se může oprávněně ptát, jestli do této země vůbec vyrazit. Má odpověď je však jednoznačné „ano“. Pojďme si trochu rozvést důvody, proč si to myslím.

Kdyby se mě nějaký fotograf zeptal na jeden důvod, proč jet do Mexika, tak bych mu odpověděl, že jsou to barvy. Mexičané jsou přímo posedlí barvami a krásné barevné kombinace najdete všude. Od starobylých mayských památek až po moderní nákupní centra. Dokonce i lidé v chudinských čtvrtích, navzdory svým problémům, neváhají barevně zkrášlovat své bydlení. A co je ještě dobré vědět před cestou do Mexika?

Co bezpečnost?

Tohle je asi první otázka, která vás napadne, když si vzpomenete na tuhle zemi. Mexiko a Mexičané jsou vděčným tématem mnoha filmů s kriminální zápletkou. V důsledku toho máme i my tendenci tuhle zemi vnímat jako nebezpečnou. Skutečnost je ale jiná. Kriminalita je v Mexiku sice reálný problém, ale pokud se držíte určitých zásad, je jen malá šance, že se s ní setkáte.

Hlavní zásadou je udělat si malý průzkum oblasti, do které míříte. Zjistěte, zda v poslední době nedošlo k nějakým nepokojům a zda se nevydáváte do nebezpečných čtvrtí. Není na škodu přečíst si i něco o historii oblasti. Výborným zdrojem informací jsou cestovatelské knihy, internet, ale i rady místních obyvatel. Vždy přemýšlejte a dobře vybírejte další cíl vaší cesty. 

Mexiko je velké a rozdíly mezi regiony také. Je také dobré snažit se do určité míry splynout s místními lidmi. To znamená nosit obyčejné oblečení, nevystavovat na obdiv drahé věci, a to včetně fotoaparátu. Ideální je malý nenápadný foťák, který byste zejména ve městech po setmění měli nechat raději v batohu.

Moje úvodní tipy můžou znít trochu děsivě, ale jsou to jen preventivní rady. Vězte, že hned první den budete překvapeni, kolik přátelských a usměvavých lidí potkáte.

Barevné Mexiko

Smím fotit lidi?

Je třeba zapojit trochu intuice a také znalosti regionu. Já neměl za dva měsíce s focením lidí jediný problém. Mám na mysli především střední a jižní Mexiko. Když jsem fotil běžné pouliční scény, lidé si mě většinou nevšímali.

Pokud jsem si nebyl jistý, daného člověka jsem se zeptal. Nikdy mě neodmítli a ani po mně nechtěli peníze, jak se s tím můžete často setkat v Asii. Zdejší obyvatelé jsou nesmírně pestří a pro fotografa zajímaví. Bohužel se setkáte i s velkou chudobou a pokud se ji chystáte taky zobrazit, měli byste být obzvlášť citliví.

Barevné Mexiko

Barevné Mexiko

Fotografování krajiny

V Mexiku si každý najde něco pro sebe. Na jihu se rozprostírají rozsáhlé zelené pralesy, které často skrývají celá zaniklá města původních obyvatel. V centru Mexika najdete mohutné sopky, které se tyčí až do výšky pět tisíc metrů nad mořem. Na severu vás zase čekají nehostinné pouště, ve kterých si budete připadat, jako byste ani nebyli na planetě Zemi. A pak je tu nádherné moře, které omývá velkou část Mexika. No uznejte, není to ráj pro fotografy?

Barevné Mexiko

Barevné Mexiko

Mizející architektura

Památková péče je v Mexiku velmi proměnlivá. Významné památky jsou dobře udržované, ale spousta hodnotné architektury chátrá, ať už z období koloniální španělské nadvlády, nebo ještě z rukou původních obyvatel. Proto se vyplatí vydat se na tato místa s fotoaparátem a zaznamenat je dříve, než je definitivně pohltí čas. 

Nejzajímavější architektonickou podívanou nabízí hlavní město, Mexico City, kde najdete téměř vše, včetně nablýskaných mrakodrapů anebo specifické mexické odnože brutalismu. Na jednom místě se často setkáte s různými historickými styly, jako je tomu v případě metropolitní katedrály, která byla postavena přímo na ruinách aztéckého Tenochtitlánu a na jejíž stavbu byly dokonce použity kameny z aztéckých chrámů.

Barevné Mexiko

Tacos a jiné pochoutky

Mexická kuchyně je skutečným požitkem nejen pro naše břicha, ale i pro naše foťáky. Nejčastěji se setkáte s tacos, což jsou malé tortilly plněné různými směsemi, které se liší podle regionu nebo dokonce města. Ale s tacos vše teprve začíná. Co jídlo, to originál. 

Ne nadarmo je mexický street food zapsán na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Neméně zajímavá je i samotná příprava jídla, která tradičně probíhá přímo před vašima očima.

Barevné Mexiko

Barevné Mexiko

Barvy všude kolem vás

Výčet mexických krás nemohu neukončit tím, o čem jsem psal v úvodu – barvami. Vztah Mexičanů k nim možná sahá až k jejich indiánským kořenům. Stačí se podívat na slavné mayské nástěnné malby v Bonampaku a pochopíte. Mexičané obecně mají rádi nástěnné malby, a i v současnosti na vás z leckteré fádní ulice vybafne nádherný obraz. 

V mnoha městech, například v Méridě, San Cristóbal de las Casas nebo Oaxace, jsou také pestrobarevné domky. Pokud by vám mexické barevnosti bylo málo, tak doporučuji v Mexico City navštívit La Casa Azul, kde žila a tvořila Frida Kahlo.

Barvy, příroda, jídlo a lidé. To jsou čtyři věci, které mi z Mexika utkvěli v paměti a které jsem si pokusil odnést s pomocí svého fotoaparátu.

Barevné Mexiko

Barevné Mexiko

Barevné Mexiko

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorOndrej Čechvala

Fotka mě baví i živí. Buď mě potkáte s foťákem na svatbě, nebo se toulat někde po světe. Od polárního kruhu až po rovník. Domov mám všude, kde najdu člověka s úsměvem. Rád pak sbírám příběhy lidí a míst, které skládám do dlouhodobějších sérií. Něco z toho najdete na mých stránkách.

Komentáře (1)

  1. Velmi výstižná a shrnující reportáž.Musim objektivně přiznat, že bych si Mexiko za cíl své cesty asi nevybrala,ale moc ráda jsem si článek přečetla a že je tam krásně, tak to věřím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *