Podzimní aktualizace 2021: Rychlejší Vyvolat, nové odstranění šumu a další novinky

Pravidelná aktualizace Zoner Photo Studia X je tu! Čeká vás značné zrychlení úprav, vylepšené nástroje pro práci s expozicí, nová redukce šumu, pohodlnější práce s videem a novinky na Zoneramě. A to není vše. Přečtěte si článek a podívejte se, co je nového.

Druhá aktualizace Zoner Photo Studia X za rok 2021 právě přistává ve vašich počítačích. Tentokrát jsme se pořádně opřeli do modulu Vyvolat, ale nezapomněli jsme ani na čím dál populárnější střih videa a online galerii Zonerama. Čtěte, jaká vylepšení podzimní aktualizace přináší.

Držte si klobouky, zrychlujeme

První (a největší) novinku rozhodně při úpravách pocítíte. Naši vývojáři se pustili do modulu Vyvolat a vzali to pěkně od podlahy. Zoner Photo Studio X bude při úpravách mnohem rychlejší.

Zrychlení oceníte nejen při jednoduchých úpravách, ale hlavně v případě, že na jedné fotce použijete řadu různých nástrojů. Čas je drahá komodita. My to dobře víme, proto vám ho chceme ušetřit co nejvíce.

Nové možnosti úpravy expozice

Úprava expozice a dynamického rozsahu je základ. Je jenom málo fotek, které úpravu expozice nepotřebují. Zaměřili jsme se na to, aby ji Zoner Photo Studio X zvládlo co nejlépe. Co jsme tedy vylepšili? 

V první řadě je to práce s dynamickým rozsahem. Mnohem intenzivněji ho teď můžete upravovat pomocí posuvníků Světla a Stíny. Přeexponovanou oblohu snadno ztmavíte, z míst utopených ve stínu vytáhnete kresbu. To vše bez ztráty barevnosti a kvality.

Taková kontrola nad dynamickým rozsahem je skvělá hned z několika důvodů. Urychlí práci, protože často nahradí nástroje pro lokální úpravy (třeba při focení krajiny).

Také ve spoustě případů nahradí HDR nebo zachrání nešťastně exponovanou fotku. Novou práci s dynamickým rozsahem oceníte nejvíce při práci s RAWy, tam se vylepšení ukáže v plné síle.

A pak tu máme úplné novinky! Čekají na vás třeba nové parametry ČernéBílé, které ovlivňují nejtmavší a nejsvětlejší místa na fotce. Při práci s kontrastem tak máte o poznání větší možnosti.

Přečtěte si článek Expozice a dynamický rozsah: Podívejte se, jak je opravit, kde se dozvíte, jak s vylepšenou sekcí Expozice pracovat.

Nový parametr Textura

Také jsme přidali nový parametr Textura. Ten se pěkně doplňuje se Zřetelností. Na rozdíl od ní ale zvýrazní jemnější struktury. Třeba trávu v krajině, jemnou kresbu vlasů… Texturu najdete i v nástrojích pro lokální úpravy. Věříme, že najdete tisíc a jeden způsob, jak ji využít. 

Podzimní aktualizace 2021: Rychlejší Vyvolat, nové odstranění šumu a další novinky

Nové odstranění šumu a doostření

Šum je postrachem nejednoho fotografa. Někdy je ho moc a je nutné s tím něco udělat. Vylepšili jsme proto nástroj pro jeho odstranění. Ten teď vaše fotky mnohem lépe zbaví jasového i barevného šumu. Navíc umí lépe zmírnit neostrost, která odšuměním vzniká.

Podzimní aktualizace 2021: Rychlejší Vyvolat, nové odstranění šumu a další novinky

Pokud se vám po odstranění šumu budou zdát fotky pořád málo ostré, využijete i vylepšené doostření. To teď pracuje lépe jak ve své základní, tak i chytré variantě. 

Přečtěte si o vylepšených nástrojích v článku  Doostřit a odstranit šum: Najděte balanc mezi ostrostí a šumem na vašich fotkách.

A najde se i něco navíc

Tohle je drobnost, ale určitě potěší. Na jezdci každého posuvníku, se kterým pohnete, se objeví modrý bod. Ten signalizuje, že byl parametr upraven. Na první pohled tak poznáte, kterým posuvníkem jste pohnuli. Navíc můžete dvojklikem na modrý bod posuvník vynulovat.

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studia X pro rok 2021.

Podpora AVIF

Pomalu už začínají zaznívat hlasy, že není daleko doba, kdy bude nyní nejpopulárnější formát JPEG vytlačen nastupujícím formátem AVIF. Zůstává otázkou, kdy se to stane. Vás to ale nemusí příliš tížit, protože vaše Zoner Photo Studio X je připraveno. Umí tento formát otevřít a upravit ho.

Video má nové možnosti

Změn se dočkal i střih videa. Každé obrazové stopě teď můžete třeba nastavit jiný režim, buď vkládání, nebo přepisování. Také si můžete libovolně měnit výšku každé stopy.

Přechody mezi jednotlivými klipy nebo fotkami na časové ose teď snadno hromadně upravíte. Stačí si jich označit požadované množství a nastavit jim společné parametry.

Určitě vás potěší i to, že v modulu Správce nyní vidíte více informací o videosouborech. Třeba délku trvání a podrobnější metadata. Také si můžete video snadno otočit o 90 stupňů. Samozřejmě bez ztráty kvality. Mrkněte na video, ve kterém všechny novinky uvidíte na vlastní oči:

Zonerama umí 4K videa

Vylepšujeme podporu videí na Zoneramě. Teď můžete přehrávat (a nahrávat) 2K i 4K videa. Také zařazujeme podporu nového formátu AV1.

Novinkou jsou i nové možnosti vkládání embed galerií na vaše stránky. Těšit se můžete na nové layouty, které váš web okoření. 

Vyzkoušejte si novinky na vlastní kůži

Jak se vám vylepšení líbí? Neváhejte a vyzkoušejte si aktualizaci sami. Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak jste spokojeni. Že ho ještě nemáte? Neváhejte a stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *