Naučte se pracovat s režimy prolnutí vrstev

Jak dodat fotografiím správnou barvu? A jak nechat na fotce vyniknout určité barvy? S úpravami vám pomůže Zoner Photo Studio a jeho režimy prolnutí vrstev Násobit, Měkké světlo a Světlost. V následujícím článku si vysvětlíme, co je to dočasná vrstva a k jakým úpravám jsou užitečné právě režimy prolnutí.
Většina úprav v ZPS je založená na dočasné vrstvě (dočasné proto, že funguje jen do té doby, než rozhodnete ji na fotografii aplikovat) a také na tom, že dočasné vrstvy můžete nechat prolnout různými způsoby, takzvanými režimy prolnutí.
Vrstvy a režimy
Abyste věděli, jak a kdy použít režimy prolnutí vrstev Násobit, Měkké světlo a Světlost, je nezbytné, abyste nejdřív pochopili, co jsou to (dočasné) vrstvy, jak fungují a jak je ovlivňují režimy prolnutí.
Vrstvu si můžete představit jako dvě naprosto stejné fotografie položené na sobě. Úpravy provádíme pouze na horní, takzvané editační (dočasné) vrstvě. V momentu, kdy klikneme na Použít, se oba snímky spojí dohromady.
Editační vrstvě můžete nastavit Krytí, tedy míru průhlednosti vrchní fotografie (v procentech). Pomocí Krytí určujete sílu dané úpravy. Čím víc zprůhledníte (například nastavíte Krytí vrstvy na 20 %) vrchní fotografii, tím více také bude prosvítat spodní neupravená fotografie.
Dalším užitečným nastavením Vrstev jsou režimy jejich prolnutí, jimiž určujete druh úpravy snímku.

Jednotlivé režimy prolnutí vrstev reagují odlišně na různé stupně jasu. Intenzita bílých, černých a šedých odstínů ve fotografii vesměs ovlivňují chování různých režimů. Zatímco jeden režim ignoruje bílou a ztmavuje jen černou, další režim dělá úplný opak. V tomto článku si ukážeme tři nejpoužívanější režimy prolnutí – režim Násobit, Měkké světlo a Světlost – a řekneme si, jak a kdy se dají při úpravě využít.
Násobit
Prolnutí vrstvy pomocí režimu Násobit ztmaví všechno, co je tmavší než čistě bílá. Čím je určitá část obrázku tmavší, tím intenzivnější je i ztmavení. Ale všechno, co je bílé, zůstane netknuté.
Režim Násobit se hodí na ztmavení různých věcí – kupříkladu modré oblohy. Nehodí se však na úpravu lidských tváří.
Měkké světlo
Prolnutí režimem Měkké světlo je určeno ke zvýšení kontrastu. Zprůhlední neutrální šedou. Všechno, co je světlejší než neutrální šedá, režim zesvětlí. A všechno, co je tmavší, zase naopak ztmaví. Režim Měkké světlo pomůže jemně zvýšit kontrast v obličeji.
Světlost
Režim Světlost je opakem nástroje Násobit – projasní všechny tmavé plochy na fotografii. Světlost dodá fotografii dramatičnost, stíny a prokreslí ji.
Jak tyto režimy použít?
Teď si názorně ukážeme to, co s fotkou každý z těchto tří režimů udělá, když jimi prolneme fotografii. Na následující fotografii vám ukážeme, jak jednotlivé kanály RGB ovlivňují tyto režimy.

Těmito režimy prolneme úpravy… ale které? Pro práci s režimy prolnutí se obzvlášť hodí některé typy úprav. Nejjednodušší z nich jsou ty, které přímo pracují s obrazovými daty ve fotografii, zejména Míchání kanálů nebo Odstíny šedi (Ctrl+G), dvě úpravy z nabídky Efekty. Úprava Míchání kanálů pracuje s jednotlivými RGB kanály, zatímco Odstíny šedi je využívají k vytvoření černobílých fotografií.
Odstíny šedi
U úpravy Odstíny šedi se nejdříve vybírá kanál pro používání jako základ převodu do černobílého obrazu a pak – stejně jako u všech podobných úprav – zvolíte Použít. Díky režimům prolnutí a krytí může tento zákrok v praxi znamenat například úplné nahrazení originálu černobílou verzí, nebo třeba jen mírné poupravení „opravdové“ barevné verze na základě černobílé (například prolnutím režimu Měkké světlo a krytím 10 procent).

Pokud daná úprava fotografie vytvořila – řekněme – neutrálně černobílý obrázek, založený na zeleném kanálu, pomocí lehkého prolnutí fotografie nástrojem Měkké světlo mírně zvýšíte kontrast. Díky tomu je světlé světlejším a tmavší tmavším.


Jestliže využíváte červený kanál, který přesvětlí všechno, co obsahuje informace o červené barvě, a takovouto vrstvu prolnete přes režim Násobit, téměř všechno se ztmaví. Ale barva pleti na portrétech zůstane téměř netknutá, protože je velmi bílá. Proto je režim Násobit vynikající způsob, jak upozornit na fotografovaného člověka.



Když budete pracovat s modrým kanálem, který zase přesvětlí všechno, co na fotografii obsahuje modré barvy a ztmaví červené odstíny, a když následně prolnete fotografii režimem Světlost, výrazně snížíte kontrast a zároveň získáte dramatický šerosvitový nádech.


Jakmile jednou objevíte, jak režimy prolnutí vrstev fungují a jak pracují efekty RGB kanálů, můžete začít experimentovat s různými kombinacemi. Jak moc budete experimentovat, je na vás. Méně je ale někdy více. Mějte na paměti, že na všechny výše uvedené úpravy jsme použili sílu krytí maximálně 40 procent a nižší.
To, co jsme si ukázali v tomto článku, je jen začátek. Příště se zaměříme na to, jak postupně pracovat se všemi třemi kanály v jedné fotografii.
Chcete si vyzkoušet práci s režimy prolnutí, ale nemáte program, ve kterém by to šlo? Stáhněte si Zoner Photo Studio 17 na 30 dní zdarma.