5 tipů na focení postindustriálních měst

Postindustriální města Severní Ameriky

Pod pojmem postindustriální město, si mnozí představí průmyslovou aglomeraci, jehož podoba se stále odráží v budovách velkých továren. Střípky takové historie najdeme po celém světe. V tomto článku se podíváme na americký středozápad a do oblasti Velkých jezer, kde se v minulosti soustředil těžký průmysl a začala pásová výroba automobilů. 

Kdysi bohatá města, od kterých si lidé slibovali rychlou cestu ke splnění amerického snu, potkal různý osud. Města jako Chicago nebo kanadské Toronto a Montreal se vzpamatovala a transformovala se na jiná odvětví. Jiná města ve Spojených státech jako Detroit, Toledo nebo Buffalo se však zvedají jen velmi pomalu a pro mnoho Američanů jsou stále synonymem pro chudobu a nestabilitu.

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Quebec City

Co vlastně znamená „postindustriální město“?

Nazývám tak města, jejichž ekonomika byla dříve úzce spjata s nějakým průmyslem, který začal ovšem s časem prudce upadat a s ním někdy i samotné město. Dnes není žádné z těchto měst vysněnou turistickou destinací. 

Postindustriální města jsou ve Spojených státech, souhrnně označovaná jako „rezavý pás“ (The Rust Belt), často popisována jako ošklivá a nebezpečná. Nebezpečné jsou přitom vždy jen některé čtvrti, nikoli celé město. Tedy stejně jako ve všech amerických městech, dokonce i v New Yorku. A pokud jde o ošklivost, záleží na úhlu pohledu. 

Pro milovníky industriální fotografie a netradičních míst je to ráj. Nemluvím přitom jen o průmyslových stavbách, ale také o kontextu.

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Chicago

Postindustriální města v sobě kdysi koncentrovala obrovské bohatství, což se projevuje v opulentních veřejných budovách. Američany zároveň tahle města nenechávají chladnými a investují velké prostředky do jejich revitalizace. Co tedy může fotograf od těchto polozapomenutých měst očekávat?

1. Obří fabriky

Začněme tím, co vás možná napadne jako první – průmyslové stavby. Kolosální továrny obvykle stojí na periferii měst. V krajině vynikají zejména v zimě, kdy je dobrá viditelnost a okolní stromy jsou bez listí. Jedná se o opravdu velké budovy, takže je dobré mít po ruce širokoúhlý objektiv nebo fotografovat z dálky.

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Toronto

Některé stavby jsou stále v provozu, zatímco z jiných zbyly jen ruiny. Opuštěné továrny mohou být skvělou příležitostí pro URBEX, buďte ale ve střehu, protože jde o hodně odlišné prostředí oproti Evropě. Mnoho budov je velmi dobře střeženo nebo je obýváno lidmi, které skutečně nechcete potkat. 

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Montreal
Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Montreal

2. Železniční stanice a přístavy

Další skvělou příležitostí k fotografování jsou různé budovy spojené s transportem osob nebo zboží. Zboží se mezi Velkými jezery převáželo především lodí a poté po železnici. Ve všech městech byly proto postaveny velkorysé přístavy, reprezentativní nádraží a mohutné ocelové mosty. Vše uzpůsobeno pro přesun velkého množství zboží a lidské pracovní síly.  

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Montreal, přístav na řece Svatého Vavřince

Dnes tyhle ohromné budovy udiví o to víc, a to tím, že v mnoha městech už nemají komu sloužit. Například Detroit, který měl v roce 1950 téměř 2 mil. obyvatel, má dnes pouhých 620 tisíc rezidentů. Jiná původně průmyslová města však zažívají trvalý růst populace, například kanadské Toronto, které se stalo finančním a technologickým centrem celé Kanady.

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Toledo
Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Buffalo, opuštěná nádražní budova ve stylu art deco.

3. Vybydlené domy

Zejména v Buffalu a Detroitu najdete spoustu zajímavých čtvrtí, které byly kdysi domovem střední a vyšší třídy. Dnes buď zejí prázdnotou, nebo v nich probíhají zajímavé pokusy o revitalizaci. Ať tak či onak, v některých částech si budete připadat, jako byste se procházeli postapokalyptickým americkým filmem. 

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Detroit
Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Detroit
Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Detroit (12.)

4. Opulentní architektura

Postindustriální města skrývají mnoho zákoutí, které byste zde nečekali. V době jejich největšího rozkvětu zde byly postaveny reprezentativní hotely, radnice, muzea, knihovny a další veřejné budovy, které odrážely nejnovější trendy v architektuře a prozrazovaly bohatství, jímž města oplývala. 

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Detroit, art deco interiér v Guardian Building

V Americe je většina veřejných budov přístupná a s fotografováním obvykle nebývá problém. Stavby, které na první pohled vypadají fádně, mohou skrývat nádherné interiéry, a proto se nebojte vstoupit dovnitř.

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Detroit, modernistický interiér v McGregor Memorial Conference Center

5. Hry barev

I v nejchudších postindustriálních městech probíhají pokusy o to, vdechnout vybydleným prostorům nový život. Vyhlídka na nízké ceny bydlení a možnost vybudovat něco nového tam proto láká mnoho mladých lidí. 

Přestavují domy, budují komunitní zahrady a pořádají happeningy. 

Nejvýraznějším otiskem zdejší kreativity jsou obrovské nástěnné malby (murals), které vnášejí do šedivých prostor zcela nový rozměr.

Je-li Severní Amerika dalším cílem, kam s foťákem vyrážíte, města rezavého pásu si rozhodně nenechtě ujít. 

Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Chicago
Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Detroit
Postindustriální města
© Ondrej Čechvala. Buffalo

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorOndrej Čechvala

Fotka mě baví i živí. Buď mě potkáte s foťákem na svatbě, nebo se toulat někde po světe. Od polárního kruhu až po rovník. Domov mám všude, kde najdu člověka s úsměvem. Rád pak sbírám příběhy lidí a míst, které skládám do dlouhodobějších sérií. Něco z toho najdete na mých stránkách.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *