Jak spustit Zoner Photo Studio X na Macu

Zoner_MAC

Zoner Photo Studio X je vyvíjen pouze pro operační systém Windows. Přesto se čas od času někdo zeptá, jestli připravujeme také verzi pro macOS. Tu zatím nechystáme, ale existuje pár možností, jak používat ZPS X i na počítačích Apple.

Počítače Apple jsou mezi fotografy velmi oblíbené. I já patřím mezi majitele MacBooku a operační systém macOS mi velmi vyhovuje. Protože mám rád i Zoner Photo Studio X, zjišťoval jsem možnosti, jak ZPS na Mac nainstalovat.

Zkoušel jsem čtyři různé způsoby. Upozorňuji, že se nejedná o oficiální návod Zoneru, pouze o mé vlastní doporučení, které nemusí fungovat na každém zařízení.

Vyberte si nástroj pro virtualizaci

  • Parallels Desktop (jediný pro M1)

Pokud máte Mac s M1 čipem, máte zatím jedinou možnost. Použít program Parallels Desktop. Jedná se v současné době asi o nejpropracovanější řešení. Nainstaluje se do něj Windows a umožní vstoupit do režimu, kdy si přímo do Docku přidáte windowsové programy a kromě toho, že na jejich ikoně je symbol Parallels Desktop, ani nevíte, že se jedná o programy pro Windows. Tento program není zdarma a jeho cena je vyšší než cena ZPS X.

V případě, že máte M1, nemusíte číst dále. Instalace Parallels je jednoduchá a program všechna nastavení, synchronizaci složek a podobně provede za vás. 

Pokud máte starší mac s intel procesorem, jsou zde dále tyto možnosti:

  • Wine 

Wine je nástroj, který se využívá zejména u Linuxu (ale funguje i na macOS), a umožňuje nainstalovat a spustit .exe aplikace. Není tedy třeba žádná instalace Windows. 

Podařilo se mi pomocí něj bohužel spustit pouze staré verze ZPS, ne ZPS X, a kompatibilita byla velmi špatná. Některé funkce ani nefungovaly. Bez nějaké formy Windows to tedy asi plnohodnotně nepůjde.

  • Bootcamp

Dalším velmi jednoduchým řešením je Bootcamp. Jedná se o nástroj, který je v macOS přímo nainstalován a slouží k vytvoření instalačního CD nebo USB a instalaci Windows. 

Bohužel, touto cestou nainstalujete Windows jako druhý operační systém a při spuštění si vyberete, zda chcete pracovat na macOS nebo Windows. Jelikož já chci používat macOS a zároveň ZPS X, toto řešení mi nevyhovovalo. Někomu ale může přijít vhod.

  • VirtualBox 

Měl jsem tedy velkou radost, když jsem objevil VirtualBox. Jedná se v principu o dost podobné řešení jako Parallels Desktop. Máte jednoduše v okně otevřený celý systém Windows. Chybí mu jen režim otevření .exe aplikace tak, jako by se jednalo o aplikaci na macOS. Pokud si ale otevřete aplikaci na celou obrazovku, má to v podstatě stejný výsledek. Nejefektivnější mi přišlo nastavit si stejné rozlišení jako má moje obrazovka a dát si VirtualBox na zvláštní plochu. Používám tedy ZPS na jedné ploše, zbytek macOS na plochách ostatních. 

Pojďme si nyní projít kompletní návod na toto řešení v pěti krocích:

Stáhněte si Windows a VirtualBox

Doporučuje se mít na disku volných alespoň 32 GB. Testoval jsem to i s volnými 15 GB. Jde to, ale už je to nouzové řešení.

Na stránkách Microsoftu si stáhněte ISO soubor Windows. V tomto případě jsem zkoušel Windows 10 64-bit

Dále budete potřebovat program Virtualbox.

02-VirtualBox

Instalace VirtualBoxu

Po stažení VirtualBoxu otevřete instalaci a klasicky nástroj nainstalujte.

03-instalace-VirtualBox

Po instalaci okno zavřete. Mezitím, než nainstalujete Virtualbox, se vám stáhne ISO soubor Windows.

04-uspesna-instalace

Vytvořte ve VirtualBoxu nový virtuální disk

Otevřete v Aplikacích VirtualBox a klikněte na Nový.

05-novy-virtualbox

Jméno operačního systému jsem zvolil Windows 10. Nazvat si ho ale můžete jakkoliv. Pokračujte dál.

06-nazev

Nároky na operační paměť vám průvodce doporučí, ale lze to i upravit.

07-velikost-pameti

V dalším kroku vyberte možnost Vytvořit nyní virtuální pevný disk a klikněte na Vytvořit.

08-pevny-disk

Dále se obecně doporučuje vybrat VDI (VirtualBox Disk Image).

09-vdi

Vyberte, zda chcete, aby velikost disku byla pevná nebo pohyblivá. Pevná verze bývá rychlejší, ale hrozí zaplnění. Výhody a nevýhody jsou popsané v instrukcích. Já jsem zvolil možnost Dynamicky alokované úložiště.

10-uloziste

Nakonec zvolte, kolik místa chcete, aby virtuální disk zabíral na vašem harddisku a klikněte na Vytvořit. Záleží, zda budete virtuální Windows používat jen na ZPS X, nebo i na další programy. Velikost vašich fotek ale neřešte. Ty zůstávají na původním pevném disku.

11-umisteni

Nainstalujte Windows do VirtualBoxu

Pokud už se vám stáhl ISO soubor nebo pokud máte vlastní instalační soubor, můžete začít s instalací Windows. Stále ještě ve VirtualBoxu klikněte na Spustit.

12-spustit

V okně, které vyskočí, klikněte na ikonu složky pro výběr virtuálního Windows a najděte ISO soubor Windows na svém disku. Pravděpodobně ho budete mít ve stažených souborech.

13-iso-soubor

Potvrzením tlačítkem Start se spustí klasická instalace Windows.

15-instalace-windows

Pokud ještě nemáte Windows koupený, klikněte na Nemám kód Product Key. Windows budou normálně fungovat, jen je potřeba počítat s tím, že licence vydrží jen tři měsíce.

16-aktivovat-windows

Při instalaci zvolte Vlastní: Jenom nainstalovat Windows.

18-typ-instalace

Pak už jen počkáte, až se Windows nainstalují.

20-instaluje-se-windows

Po instalaci klikněte na Použít expresní nastavení a je hotovo – máte virtuální Windows.

Upravte nastavení Windows a VirtualBoxu

Windows už máte, ale ještě bude třeba udělat pár důležitých nastavení. Prvním krokem by mělo být nainstalování Guest Additions CD image. Tento nástroj se bude hodit při změnách rozlišení a kompatibility obecně. Projděte všemi kroky instalátoru beze změny nastavení a restartujte Windows.

23 24

Rozlišení obrazovky

Nyní je potřeba přizpůsobit rozlišení. Já mám na MacBooku 1080×800 pixelů. Windows budu používat jako zobrazení přes celou obrazovku na zvláštní ploše, volím tedy stejné rozlišení pro Windows.

Do nastavení rozlišení se dostanete například tak, že kliknete na ikonu Windows v levém dolním rohu a začnete psát „rozlišení obrazovky“.

25 25-rozliseni

Stažení ZPS X a synchronizace složek

Poté už můžete nainstalovat ZPS X. Zapněte si Explorer a z oficiálních stránek si stáhněte (už v prostředí Windows) instalační soubor, který nainstalujte.

Jak spustit ZPS X na Macu - instalace ZPS X

Po přihlášení můžete používat Zoner Photo Studio X, ale pravděpodobně v něm nebudete mít co upravovat. Fotky jsou uložené na harddisku a nemáte k nim z Windows přístup. Je tedy třeba nastavit Synchronizaci složek.

Vraťte se do VirtualBoxu a otevřete Nastavení a v něm záložku Sdílené složky.

27-sdilene-slozky

Po kliknutí na ikonku složky se symbolem „+“ si vyberte umístění, ve kterém máte všechny fotky. Je možné vybrat i více složek, pokud je nemáte všechny na jednom místě.

Dále si tuto složku najděte přímo v ZPS X. Bude v Síti pod položkou VBOXSVR. Je praktické přidat si tuto složku do Katalogu, případně do Oblíbených, aby k ní byl rychlejší přístup.

31-zps-mac

To je vše.

Nyní používáte Zoner Photo Studio a zároveň jste pořád v prostředí macOS.

Vyplatí se to?

Podle mě určitě ano. MacBook je výborný počítač pro fotografa a macOS mi vyhovuje daleko více než Windows. Ovšem alternativu Zoner Photo Studia X pro macOS jsem nenašel. Je ale na každém, co mu vyhovuje.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *