Jak rozjet Zoner Photo Studio na Macu

Fotografický program Zoner Photo Studio je vyvíjen pouze pro operační systém Windows. Přesto se čas od času někdo zeptá, jestli připravujeme také verzi pro OS X. Tu zatím nechystáme, ale Matěj z technické podpory vám poradí, jak používat ZPS i na počítačích Apple.

Počítače Apple jsou mezi fotografy velmi oblíbené. I já patřím mezi majitele MacBooku a operační systém OS X mi velmi vyhovuje. Protože mám rád i Zoner Photo Studio, zjišťoval jsem možnosti, jak ZPS na Mac nainstalovat.

Zkoušel jsem čtyři různé způsoby. Ten, který je podle mě nejlepší, popíšu v tomto článku podrobně včetně jednotlivých kroků instalace. Upozorňuji, že se nejedná o oficiální návod Zoneru, pouze o mé vlastní doporučení, které nemusí fungovat na každém počítači.

Vyberte si nástroj pro virtualizaci

Přestože se budete snažit na počítač s OS X nainstalovat .exe soubor, budete muset použít některý z nástrojů virtualizace. Ty fungují různým způsobem a podle mé zkušenosti je nejlepší VirtualBox. Pojďme se podívat ale i na jiné možnosti, třeba vám budou fungovat nebo vyhovovat lépe.

Vlastním MacBook Pro (13-inch, Mid 2012) s operačním systémem OS X El Capitan 10.11.3 vylepšený o 128 GB SSD a 1TB hard disk.

Na něm jsem zkoušel tyto typy instalace ZPS pomocí nástrojů:

1.     Wine

Jako první jsem zkoušel nejjednodušší možnost. Wine je nástroj, který se využívá zejména u Linuxu (ale funguje i na OS X), a umožňuje nainstalovat a spustit .exe aplikace. Není tedy třeba žádná instalace Windows.

Podařilo se mi pomocí něj bohužel spustit pouze staré verze ZPS, ne ZPS 18, a kompatibilita byla velmi špatná. Některé funkce ani nefungovaly. Bez nějaké formy Windows to tedy asi plnohodnotně nepůjde.

2.     Bootcamp

Dalším velmi jednoduchým řešením je Bootcamp. Jedná se o nástroj, který je v OS X přímo nainstalován a slouží k vytvoření instalačního CD nebo USB a instalaci Windows.

Bohužel, touto cestou nainstalujete Windows jako druhý operační systém a při spuštění si vyberete, zda chcete pracovat na OS X nebo Windows. Jelikož já chci používat OS X a zároveň ZPS, nevyhovovalo mi toto řešení. Někomu ale může přijít vhod.

3.     Parallels Desktop

Následně jsem objevil nástroj Parallels Desktop. Jedná se asi v současné době o nejpropracovanější řešení. Nainstaluje se do něj Windows a umožní vstoupit do režimu, kdy si přímo do Docku přidáte windowsové programy a kromě toho, že na jejich ikoně je symbol Parallels Desktop, ani nevíte, že se jedná o programy pro Windows.

Úplně dokonalé to ale také není a měl jsem dost problém se synchronizací složek. Několikrát jsem po restartu musel složky synchronizovat znovu. To by se asi dalo nějak vyřešit. Každopádně tento program není zdarma a jeho cena je vyšší než cena ZPS.

4.     VirtualBox – podle mě nejlepší

Měl jsem tedy velkou radost, když jsem objevil VirtualBox. Jedná se principově o dost podobné řešení jako Parallels Desktop, ale je zdarma. Máte jednoduše v okně otevřený celý systém Windows. Chybí mu jen režim otevření .exe aplikace tak, jako by se jednalo o aplikaci na OS X. Pokud si ale otevřete aplikaci na celou obrazovku, má to v podstatě stejný výsledek. Nejefektivnější mi přišlo nastavit si stejné rozlišení jako má moje obrazovka a dát si VirtualBox na zvláštní plochu. Používám tedy ZPS na jedné ploše, zbytek OS X na plochách ostatních.

Pojďme si nyní projít kompletní návod tohoto řešení v pěti krocích:

Stáhněte si Windows a VirtualBox

Doporučuje se mít na disku volných alespoň 32 GB. Testoval jsem to i s volnými 15 GB – jde to, ale už je to nouzovka.

Na stránkách Microsoftu si stáhněte ISO soubor Windows. V tomto případě jsem zkoušel Windows 10 64-bit.

Dále budete potřebovat program Virtualbox.

02-VirtualBox

Instalace VirtualBoxu

Po stažení VirtualBoxu otevřete instalaci a klasicky nástroj nainstalujte.03-instalace-VirtualBox

Po instalaci okno zavřete. Mezitím, než nainstalujete Virtualbox, se vám stáhne ISO soubor Windows.

04-uspesna-instalace

Vytvořte ve VirtualBoxu nový virtuální disk

Otevřete v Aplikacích VirtualBox a klikněte na Nový.

05-novy-virtualbox

Jméno operačního systému jsem zvolil Windows 10. Nazvat si ho ale můžete jakkoliv. Pokračujte dál.

06-nazev

Nároky na operační paměť vám průvodce doporučí, ale lze to i upravit.

07-velikost-pameti

V dalším kroku vyberte možnost Vytvořit nyní virtuální pevný disk a klikněte na Vytvořit.

08-pevny-disk

Dále se obecně doporučuje vybrat VDI (VirtualBox Disk Image).

09-vdi

Vyberte, zda chcete, aby velikost disku byla pevná nebo pohyblivá. Pevná verze bývá rychlejší, ale hrozí zaplnění. Výhody a nevýhody jsou popsané v instrukcích. Já jsem zvolil možnost Dynamicky alokované úložiště.

10-uloziste

Nakonec zvolte, kolik místa chcete, aby virtuální disk zabíral na vašem harddisku a klikněte na Vytvořit. Záleží, zda budete virtuální Windows používat jen na ZPS nebo i na další programy. Velikost vašich fotek ale neřešte. Ty zůstávají na původním pevném disku.

11-umisteni

Nainstalujte Windows do VirtualBoxu

Pokud už se vám stáhl ISO soubor nebo pokud máte vlastní instalační soubor, můžete začít s instalací Windows. Stále ještě ve VirtualBoxu klikněte na Spustit.

12-spustit

V okně, které vyskočí, klikněte na ikonu složky pro výběr virtuálního Windowsu a najděte ISO soubor Windows na svém disku. Pravděpodobně ho budete mít ve stažených souborech.

13-iso-soubor

Potvrzením tlačítkem Start se spustí klasická instalace Windows.

15-instalace-windows

Pokud ještě nemáte Windows koupený, klikněte na Nemám kód Product Key. Windows budou normálně fungovat, jen je potřeba počítat s tím, že licence vydrží jen tři měsíce.

16-aktivovat-windows

Při instalaci zvolte Vlastní: Jenom nainstalovat Windows.

18-typ-instalace

Pak už jen počkáte, až se Windows nainstalují.

20-instaluje-se-windows

Po instalaci klikněte na Použít expresní nastavení a je hotovo – máte virtuální Windows.

Upravte nastavení Windows a VirtualBoxu

Windows už máte, ale ještě bude třeba udělat pár důležitých nastavení. Prvním krokem by mělo být nainstalování Guest Additions CD image. Tento nástroj se bude hodit při změnách rozlišení a kompatibility obecně. Projděte všemi kroky instalátoru beze změny nastavení a restartujte Windows.

23 24

Rozlišení obrazovky

Nyní je potřeba přizpůsobit rozlišení. Já mám na MacBooku 1080×800 pixelů. Windows budu používat jako zobrazení přes celou obrazovku na zvláštní ploše, volím tedy stejné rozlišení pro Windows.

Do nastavení rozlišení se dostanete například tak, že kliknete na ikonu Windows v levém dolním rohu a začnete psát „rozlišení obrazovky“.

25 25-rozliseni

Stažení ZPS a synchronizace složek

Poté už můžete nainstalovat ZPS. Zapněte si Explorer a z oficiálních stránek si stáhněte (už v prostředí Windows) instalační soubor, který nainstalujte.

26-instalace-zps

Po přihlášení můžete používat Zoner Photo Studio, ale pravděpodobně v něm nebudete mít co upravovat. Fotky jsou uložené na harddisku a nemáte k nim z Windows přístup. Je tedy třeba nastavit Synchronizaci složek.

Vraťte se do VirtualBoxu a otevřete Nastavení a v něm záložku Sdílené složky.

27-sdilene-slozky

Po kliknutí na ikonku složky se symbolem + si vyberte umístění, ve kterém máte všechny fotky. Je možné vybrat i více složek, pokud je nemáte všechny na jednom místě.

Dále si tuto složku najděte přímo v ZPS. Bude v Síti pod položkou VBOXSVR. Je praktické přidat si tuto složku do Katalogu, případně do Oblíbených, aby k ní byl rychlejší přístup.

31-zps-mac

To je vše.

Nyní používáte Zoner Photo Studio a zároveň jste pořád na OS X.

Vyplatí se to?

Podle mě určitě ano. MacBook je výborný počítač pro fotografa a OS X mi vyhovuje daleko více než Windows. Ovšem alternativu Zoner Photo Studia jsem pro OS X v podstatě nenašel.

 

Poslední aktualizace 10. srpna 2016

8 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Matěj Liška

Aktuálně jsem fotograf na volné noze. Převážně fotím svatby, maturitní tabla a plesy a dělám fotokurzy. Vyhledávám protisvětlo, kratší ohniskové vzdálenosti a fascinuje mě rybí oko. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete na mém webu nebo na Facebooku.

Číst všechny články.

Komentáře