Změna barvy na fotce? Zvládnete to na pár kliknutí

Udělat z modré červenou nebo třeba ze zelené žlutou. I taková úprava se občas hodí. Přitom není vůbec těžké něco takového zařídit. Změnu barvy na fotkách zvládnete na pár kliknutí. Ať už chcete upravit pouze jeden objekt nebo posunout barevnost celého snímku.

Tónování barev celého snímku se hodí třeba v případě, že chcete dodat fotce jinou atmosféru. Naopak změnu barvy pouze u některého předmětu využijete spíš u kreativnějších úprav a různých experimentů. Postup je ale v obou případech podobný.

Tónování celého snímku

S úpravou celkové barevnosti vám pomůže modul Vyvolat v Zoner Photo Studiu X. Nástroje pro změnu barev najdete v záložce Barva hned pod posuvníky k úpravě expozice.

Rozklikněte si kolonku Barevné korekce, protože tam se dají tvořit ta největší kouzla.

Změna barvy na fotce: barevné korekce v modulu Vyvolat v ZPS X.

Rozklikněte Barevné korekce.

Nástroje fungují tak, že pro jednotlivé barvy upravujete zvlášť

  • Odstín –tedy posouváte jednu barvu do jiné,
  • Sytost
  • a Světlost.

Používejte kapátko

Abyste upravovali přesně tu barvu, kterou chcete, použijte Kapátko. Výrazně vám urychlí práci.

Klikněte s ním do fotky na místo s barvou, kterou chcete upravit. Barva se vybere a vy s ní můžete dál pracovat.

Změna barvy na fotce? Zvládnete to na pár kliknutí - kapátko

Kapátkem naberte barvu.

Zkoušejte různé odstíny

Barvy posouvejte pocitově tak, jak se vám budou líbit. Aktuálně je docela moderní posouvat modrou do tyrkysové a zeleň do oranžové.

Určitě to ale s úpravou barev nepřehánějte a snažte se o přirozenost.

Změna barvy na fotce? Zvládnete to na pár kliknutí - posun 1

Posouvejte odstíny barev.

Nastavení posunu barev si pak můžete uložit do Presetů. Potom ho kdykoliv rychle najdete a použijete. Třeba i hromadně na celou sérii fotek.

Porovnání fotky před a po posunu barev.

Zajímavou barevnou variantou je také stažení zelených odstínů. Může se ale stát, jako v tomto případě, že se zelená odráží v oblečení. Naštěstí to snadno vyřešíte. Stejným způsobem jako srovnání pleťových odstínů.

Změna barvy na fotce? Zvládnete to na pár kliknutí

Zkoušejte další tónování.

Posun barev ve Vyvolat je omezený tím, že každou barvu změníte jen o jeden odstín na každou stranu. Nemůžete tedy udělat například ze žluté fialovou.

Pokud potřebujete upravit barvy výrazněji, přepněte do modulu Editor.

Větší změna barvy? Zkuste Editor

Stejně jako v modulu Vyvolat i v Editoru využijete nástroj Posun barev. Stačí kliknout na tlačítko Úpravy a sjet k záložce Efekty. Hodí se pro posun jedné barvy na celé fotce. Funguje stejně jako v modulu Vyvolat s tím rozdílem, že když úpravu potvrdíte tlačítkem Použít, můžete ji aplikovat znovu. Vybranou barvu tak postupně posunete mnohem výrazněji.

Změna barvy na fotce? Zvládnete to na pár kliknutí - posun 2

Zkuste posun barev použít vícekrát za sebou.

Úprava barev na části snímku

Pokud potřebujete, aby se jedna barva posouvala pouze na konkrétním objektu a ne na celé fotce, použijte k tomu výběrové nástroje a masku.

Nejprve vyberte objekt například Magnetickým lasem (A). Poté duplikujte aktuální vrstvu, aby vám zůstal podklad, a zvolte možnost Maska – Odkrýt výběr.

Změna barvy na fotce? Zvládnete to na pár kliknutí - maska

Použijte výběr a masku.

Výběr pak klidně zrušte. Díky masce se další změny projeví pouze na zvolené část snímku.

Použít můžete opět Posun barev nebo nástroj Upravit barvy. Má tu výhodu, že s jeho pomocí barvy posunete až o několik odstínů najednou. Úpravy jsou tak rychlejší. Posouváte tím ale celé barevné spektrum, proto se nehodí pro různobarevné objekty.

Změna barvy na fotce? Zvládnete to na pár kliknutí - odstín

Posuňte odstín horní vrstvy s maskou.

V náhledu vrstvy vidíte, jak se barvy posouvají na celé fotce. Protože jste ale použili masku, změna se projeví jen u vybraného předmětu.

Postupně tak upravte všechny předměty, u kterých chcete změnit barvu. Výsledný obrázek pak uložte.

Neomezené možnosti

Nebojte se změnu barvy rovnou vyzkoušet i na svých fotkách. Stačí stáhnout Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a pustit se do úprav. Možnosti posunu barev jsou nekonečné.

Držte se ale v určitých mezích.

Pamatujte, že největší chyby v barvách jsou vždy vidět na barvě pleti. U ní je na první pohled jasné, co vypadá dobře a kde už je úprava nepřirozená.

Poslední aktualizace 18. září 2018

4 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Matěj Liška

Aktuálně jsem fotograf na volné noze. Převážně fotím svatby, maturitní tabla a plesy a dělám fotokurzy. Vyhledávám protisvětlo, kratší ohniskové vzdálenosti a fascinuje mě rybí oko. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete na mém webu nebo na Facebooku.

Číst všechny články.

Komentáře